Girişimcilik

Yurtdışında Şirket Kurmak Veya Şube Açmak

Yurtdışında Şirket Kurmak Veya Şube Açmak

Yurtdışında şirket kurmak veya şube açmak konusunda devlet tarafından önemli teşvikler sunulmaktadır. Ticari bir ürün satışı yapılacaksa hedef ülkelerde şirket kurmak gerekli iken, sadece tanıtım ve irtibat amaçlanıyorsa şube açmak yeterli olacaktır. Yurt dışında ticaret yapmak yoluyla ekonomiye katkı sağlayacak firmalar devlet tarafından sağlanan önemli teşviklerden yararlanabilmektedir.

İhracat yoluyla ürün satışı yaparak ülkemizi dış pazarlarda en iyi şekilde temsile edebilecek firmaların tamamı yurt dışında şube açma teşvikleri için başvuru yapabilmektedir. Teşviklerden yararlanabilmek için satışını yapmayı düşündüğünüz ürünün Türkiye’de tescil edilmiş olma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca ürünü pazarlayacağınız hedef ülkelerden en az bir tanesinde ürününüzün tescil edilmiş olması gerekmektedir.

Yurt Dışı İhracata Sağlanan Teşvikler

Yurtdışında şirket kurmak veya şube açmak Türk markalarının dünya pazarlarında yer almasını sağlayan önemli bir faktördür. Buna yönelik olarak Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan teşvikler ihracat yapma amacıyla Avrupa’da şirket kurmak isteyen firmalara önemli destekler sağlamaktadır.

  • Şube, depo, Show Room kiraları,
  • Tanıtım giderleri,
  • Danışmanlık giderleri,
  • Marka ve tescil giderleri,
  • Hedef ülkelere ait ticari analiz raporlama giderleri

Devlet tarafından sağlanan desteklerle sürdürülebilmektedir. Firmaların bu tür desteklere başvurmasında aranan şart, belli oranlarda ihracat hedeflerine sahip olmalarıdır.

Devlet teşviklerinden yararlanmadan bağımsız olarak da yurt dışında kısa sürede şirket veya şube kurulumu mümkündür. Bunun için hangi ülkede ticaret yapılacaksa o ülkenin ticari müşavirliğiyle temas kurularak gereken şartlar sağlanabilmektedir. Yurt dışında şirket kurmak vergi konusunda da önemli yükümlülükler getireceğinden, hedeflenen ülkenin vergi yasaları profesyonel kurumlar aracılığıyla analiz edilmelidir.

Yurtdışında şirket kurmak veya şube açmak konusunda bir başka yöntem de, internet üzerinden yapılan e-ticaret uygulamalarına uygun şekilde şirket veya şube kurmaktır. Oldukça kolay bir şekilde kuracağınız bir web sitesi sayesinde yabancı ülkelerde ticari faaliyet yürütebilir.

Yurt dışında ticaret yapmak amacıyla ürünlerinizi dilerseniz internet üzerinden de dış pazarlara sunabilirsiniz. Hangi ülkede iş kurmak kolay şeklindeki kaygılardan uzak bir şekilde ürün satışı yapabileceğiniz e-ticaret uygulamaları da devletten önemli destekler sağlanarak yapılabilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)