Gündem

Türkiye Ve Afrika Arasında Tam 26 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmi!

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Ruanda İş Konseyi Başkanı Erhan Barutoğlu, Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacminin 26 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, “Son yıllarda Türk dizilerinin Afrika’ya girmesi, büyükelçiliklerin ve ticaret müşavirliklerinin açılması, 42 ülkede ikili ilişkiler için yoğun çalışmalar yapılması sayesinde Afrika’da Türkiye’ye sıcaklık ve merak duyulmaya başlandı.” açıklamalarında bulundu.

.

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nden (KAGİDER) yapılan açıklamaya göre, derneğin pandemi sürecinde gerçekleştirdiği online canlı yayın buluşmaları “Dijital Sohbetler”, bu hafta “Afrika Kıtası, Girişimcilerin Yeni Rotası” başlığıyla gerçekleştirildi. Etkinliğin açılışında konuşan DEİK Türkiye-Ruanda İş Konseyi Başkanı ve DEİK Türkiye-Mozambik İş Konseyi Başkan Yardımcısı Barutoğlu, yaptıkları konuşmalarda Afrika’nın sunduğu ekonomik fırsatlara parmak bastı.

.

Dünyanın diğer ülkeleri ve kıtaları açısından bakıldığında Afrika’da büyük ihtiyaçlar ve büyük fırsatlar bulunduğunun görüldüğünü aktaran Barutoğlu, şunları kaydetti:
“Covid-19 ile birlikte tüm dünyada olduğu gibi Afrika pazarında da ekonomik daralma yaşandı. Bununla birlikte gıda, sağlık ve lojistik sektörlerinin önemi öne çıktı. Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacmi 26 milyar dolar civarında. Bu ticaretin yüzde 60’ı Kuzey Afrika ülkeleriyle, yüzde 35’i Sahra Altı ülkeleriyle yapılıyor. Son yıllarda Türk dizilerinin Afrika’ya girmesi, büyükelçiliklerin ve ticaret müşavirliklerinin açılması, 42 ülkede ikili ilişkiler için yoğun çalışmalar yapılması sayesinde Afrika’da, Türkiye’ye sıcaklık ve merak duyulmaya başlandı.”

.Ticaret.

Barutoğlu, bu sayede Türkiye’nin, Afrika geneliyle ve özellikle Sahra altı ülkeleriyle büyük bir iletişim içinde olunduğunu belirtti.
.
“AFRİKA, YENİ FIRSATLARA AÇIK BİR PAZAR”
.
DEİK Afrika Koordinatör Başkan Yardımcısı ve DEİK Türkiye-Togo İş Konseyi Başkanı Berna Akyıldız da Afrika’nın avantajlı özelliklerinden bahsetti.

.
Afrika’nın, pandeminin etkisiyle dünya ekonomisinin daraldığı bir zamanda yeni fırsatlara açık ve müthiş bir fırsat pazarı olduğunu vurgulayan Akyıldız, ayrıca şu bilgileri de verdi:

Ticaret.
“Ürettiğimiz her şeyi satabileceğimiz, her türlü sektörün iş yapabileceği bir kıta. Güven köprülerini kurarsanız iş yapmak giderek kolaylaşıyor. Afrikalılar Türk ürünlerini çok beğeniyor. Çünkü ürünlerimiz Avrupa’dan çok daha uygun fiyatlı, Çin’den daha kaliteli. Türk dizilerinin de etkisiyle Türklere duyulan bir sevgi var. Afrikalılar Türklerle iş yapmayı çok istiyor. Bütün dünyanın gözü Afrika’da ama Afrika’nın gönlü bizde.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)