Girişimcilik

Türk Şirketlerinin Yurt Dışında Şube Açması

Image of human hands during discussion of business plans

Türk Şirketlerinin Yurt Dışında Şube Açması

Türk şirketlerinin yurt dışında şube açması konusunda kısıtlayıcı hiçbir kanun hükmü olmadığı gibi, ihracat yoluyla ülkenin ekonomisine destek olan firmalar yurt dışında şube açma teşvikleri alabilmektedir. Merkez kuruluşlarından bağımsız olmamakla birlikte bulunduğu ülkenin ticari hükümlerine göre faaliyet gösteren şubelerde, kurulum aşamasında farklı bir ortak girişi veya yurt dışı şube için hisse devri yapılmaması gereklidir.

Bulundukları ülkelerin yasa ve ticari mevzuatlarına göre faaliyet göstermek zorunda olan şubeler, Türkiye’de herhangi bir kurumdan izin alınmaksızın kurulabilir. Devlet teşvikinden yararlanarak faaliyet sürdürmek isteyen firmalar ise, ihracatçı birliklerine başvuru yapıp yasal prosedürleri izleyerek yurt dışında şirket kuruluşu veya şirkete bağlı olarak faaliyet gösterecek şubelerin kuruluşunu gerçekleştirebilirler. Şirket veya şube kuruluşu öncesi bazı hususların göz önünde tutulması faaliyetlerin daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmesine zemin hazırlamaktadır.

Yurt Dışı Şube Açılışlarında Nelere Dikkat Edilmelidir.

Türk şirketlerinin yurt dışında şube açması belirli işlemlerin gerçekleştirilmesi sonucunda sorunsuz bir şekilde açılabilmektedir. Öncelikle hangi ülkede iş kurmak kolay konusunda analizler yapılarak tüm mevzuatların öğrenilmesi gereklidir. Şirket ve şube kurulumu için gerekli olan yasal prosedürlerin yanı sıra,

  • Ticaret yapılacak olan ülkelerin vergi mevzuatları,
  • Ticari yasaları,
  • Ticarete konu olacak ürün veya hizmetlerle ilgili pazar durumu,
  • Ticari sözleşmelerdeki hukuki mevzuatlar

Önceden bilinmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Devlet, ihracat amaçlı olarak şirket veya şube açmak isteyenlere birçok konuda destek sağlamaktadır. Almanya’da şirket şubesi açmak isteyen bir ihracatçı firma, devlet teşviklerinden yararlanabilmek için başvuru yaptığında, pazar analizleri, kira yardımı, tanıtım giderlerine katkı, ürün ve marka tescil masraflarına katkı gibi birçok konuda destek alabilmektedir.

Türk şirketlerinin yurt dışında şube açması konusunda verilen destekler, firmaların ticaret yapacakları ülkelerden en az bir tanesinde ticarete konu olan ürünlerini tescil ettirmeleri durumunda sağlanmaktadır. Yurt dışında ticaret yapmak amacıyla açılan şubelerin sayısında bir kısıtlama olmadığı gibi, Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan teşvikler her bir şube için ayrı ayrı olmak üzere verilmektedir. İhracatın artırılmasına yönelik olarak sağlanan teşvikler arasında, danışmanlık hizmetleri de yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)