Pazarlama

Tüm Detaylarıyla Viral Pazarlama

Viral Pazarlama Nasıl Yapılır?

Pazarlama, geçmiş dönemlerden günümüze kadar farklı evrelerden geçmiştir. Teknoloji ekseni etrafında gelişimini sürdürmüş olması ve bununla birlikte farklı sonuçların alınabilmesin etki etmiş olmasıyla, an itibariyle pazarlama yöntemleri içerisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri konumunda viral pazarlama yer alır. İnternet kullanımının yoğun olarak gerçekleştiriliyor olmasından kaynaklı olarak, geleneksel pazarlamanın dijital ortama yansımış hali olarak tanımlanır. Marka, firma, şirket veya ürünle alakalı olarak geniş kitlelere ulaşabilmede kullanılan yöntemdir. Oluşturulan içerik sayesinde başta internet ortamı ve sosyal medya olmak üzere çok daha farklı noktalarda yayılmasını sağlayan bir pazarlama modeli olarak ön plana çıkar. Dijital pazarlamada oldukça yüksek düzeyde etkiye sahip olan bir etkiye sahip olmasıyla beraber, hem üretici hem de tüketici arasında dolaylı yoldan bir bağ kurulması olanağı viral pazarlamanın temel taşıdır. Aynı zamanda ses getiriyor olması sayesinde beklentileri karşılama noktasında yüksek derecede etki sağlama ayrıcalığını da sunar. Çok hızlı şekilde dağılım göstererek geniş kitlelere ulaşmayı başaran bir yöntemdir.

Viral Pazarlama Nasıl Yapılır?

Ürün veya hizmete ait dikkat çekici içerik oluşturulmasıyla viral pazarlama yapılır. Kitlelerin ilgisini çekecek olan ilgi çekici görsel veya videoların dijital ortamda insanlar arasında yayılmasını sağlama amacı üzerinden uygulama yapılması viral pazarlama nasıl yapılır? sorusunun cevabını verir. Günümüzde sıklıkla tercih edilen viral içerikler, videolu olarak çok sayıda hem yerli hem de yabancı markalar tarafından tercih edilir. Viral pazarlamada mesajlar, fikirler veya şarkılar sıklıkla kullanılan araçlar olur.

Viral pazarlama yapılması aşamasında kurgu önemli bir adımdır. Pazarlamanın beklentileri karşılayabilmesinde ve etkili sonuçları alabilmede üç temel faktör başarılı sonuçları oluşturur.

 • Doğru içerik
 • Doğru platform
 • Zamanlama

Pazarlamanın temelinde olan genel mantık viral yönteminde de aynı şekilde işlediğinden dolayı, her zaman mevcut kriterler baz alınarak uygulamaların sürdürülmesi gerekliliği ortaya çıkar. Viral pazarlamanın başarılı olmasında gerekli olan üç kriterin dikkate alınması ve bu kapsamda kitlelere doğru mesajın aktarılması yüksek derecede önem taşır. Kurgunun oluşturulması aşamasında göz önünde bulundurulması gereken etmenlerin tamamı göz önünde bulundurulmalı ve detaylı olarak planlanmalıdır.

Başarılı Viral Pazarlamada Olmazsa Olmazlar Nelerdir?

Viral pazarlama düşük maliyetle birlikte yüksek etkiyi beraberinde getiren pazarlama yöntemi olduğundan dolayı, geniş kitleleri yakalamaya olanak tanıyor olmasıyla beraber pek çok açıdan fark yaratan sonuçları beraberinde getirir. Ancak bu sonuçlara ulaşma aşamasında başarılı viral pazarlama için olmazsa olmaz detayların atlanmaması gerekir. Her pazarlama stratejisinde olduğu gibi viral pazarlamada da detaylar önem arz eder.

Hedef Kitle

Başarılı bir viral pazarlama yapabilmek için hedef kitlenin iyi tanınıyor olması büyük önem taşır. Geniş kitlelere ulaşabilmek adına kitleye dair yeterli bilgiye sahip olmak önemlidir. Potansiyel müşteriler olarak hedeflenen kitlenin viral içeriğe yönelik olarak beğenip beğenmeyeceği noktaların tüm detaylarıyla birlikte incelenmesi gerekir.

Doğru Kanal Seçimi

Dijital dünyanın içerisinde her geçen gün artış gösteren iletişim ve etkileşimle birlikte, farklı mecraların ortaya çıkması söz konusudur. Sosyal medyaya dair yaşanan gelişmeler beraberinde viral pazarlama için farklı kanalların oluşumuna neden olur. Doğru kanal seçiminin yapılmasıyla birlikte istenilen kitleye ulaşabilme konusunda avantajlı sonuçların elde edilebilmesi oldukça kolay hale gelir. Hedef kitlenin bulunmadı bir kanal üzerinden yapılan viral pazarlamanın hiçbir etkisi olmaz.

Şeffaflık

Standart pazarlama yönteminden farklı olarak gelişen viral pazarlamada en önemli noktalardan biri şeffaflık kriteridir. Tüketiciler tarafından sahipleniliyor olduklarından dolayı, her zaman viral pazarlama yönteminde şeffaflık uzun vadeli olarak geri dönüş elde edebilmek için yüksek derecede önem taşır.

Viral Pazarlamada Olumlu İmaj Yaratma

Etkileyici viral pazarlama çalışmasını tamamlayabilmek için her aşamada dikkat edilmesi gereken önemli detaylar bulunur. Olumlu imaj yaratma viral pazarlamada dikkat çeken ayrıntılar arasında yer alır. Viral pazarlama çalışmalarında en çok dikkat edilmesi gereken detayların bilinmesi sayesinde geniş kitlelere aktif olarak ulaşabilme avantajı söz konusudur.

Aşağıdaki tüm maddeler olumlu imaj yaratmada ön plandadır:

 • Yaratıcılık
 • Gerçekçilik
 • Özgün fikir
 • Kısa ve öz mesaj
 • Yüksek katılım
 • Doğru tetikleyici unsurlar

Viral Pazarlamanın Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Pazarlama stratejileri arasındaki en yeni yöntemlerden birisi olan viral pazarlamanın doğru uygulanmasıyla beraber çok sayıda avantajın elde edilebilmesi olanağı söz konusudur. Hedef kitleye ve daha fazlasına ulaşabilmede içeriğin hızlı şekilde yayılması olanağı bulunur. Viral pazarlamanın beraberinde getirdiği avantajların her birinin kendi özelinde değerlendirilebilmesi olanağı mevcuttur.

Maliyette Azalma: Viral pazarlama yönteminin tercih edilmesiyle birlikte maliyette belirgin seviyede azalma yaşanabilmesi olanağı söz konusudur. Diğer pazarlama stratejileri kullanılarak veya reklamlar kullanılarak oluşacak maliyetlere oranla çok daha az seviyede maliyet oranlarının mevcut olması sayesinde etkili sonuçlar alınır.

Geniş Kitlelere Kolay Ulaşım: Kitlelere ulaşabilmede avantaj sağlayan bir yöntem olmasıyla birlikte, beklenen geniş kitle kolaylıkla viral pazarlama sayesinde etki altına alınabilir. Sürekli olarak hızlı şekilde dolaşım ağının oluşturulmasıyla beraber geniş kitlelere standart pazarlama yöntemlerinden farklı seviyede ulaşabilme ayrıcalığını sunan bir yöntem olmasıyla birlikte ön plandadır.

Müşterideki İmaj: Oluşturulan imaj reklamlara veya diğer yöntemlere göre çok daha ılımlı ve pozitif olur. Viral pazarlamanın tercih edilmesiyle birlikte elde edilecek geri dönüşler ve müşteri için oluşturulan imaj son derece etkileyici olarak kabul edilir. Hızlı şekilde yayılan bir pazarlama olduğundan dolayı, imajın pozitif olmasının getirileri hedefte olmayanları da çekim alanı içerisine dahil eder. Bu durumda marka veya ürün değeri artış gösterir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Vermiş olduğunuz bilgiler için gerçekten çok teşekür ederim uzun zamandan veri Viral pazarlama hakkında gerçek bilgiler arıyordum sonunda buldum

 2. Pazarlama işlerini severim bufda da çok iyi ve detaylı olmuş herkese tavsiye ederim kullanışlı bilgiler verilmiş 👍

 3. Bu konuyu çok merak ediyordum. Detaylı olarak her sey açıklanmış. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)