İş Fikirleri

Bu 9 Yöntemden Biri İle TELEGRAM’dan Para Kazanın!

Bazılarımız daha öncesinden Telegramı keşfetmişken bazılarımızda geçtiğimiz ay ortaya çıkan WhatsApp’ın gizlilik problemleri sayesinde Telegram’ı tanıdı ve adeta bağımlısı oldu diyebiliriz.

Dünyanın en büyük anlık mesajlaşma uygulamalarından biri olan Telegram, her geçen gün büyümeye devam ediyor.  Whatsapp’tan en büyük farkı, tek seferde 200 bine kadar çıkabilen bir grup oluşturabilme ve genel gruplara dahil olma. Gruptaki mesajlaşma seçeneklerini yönetebilme gibi özellikleri ile de Whatsapp’tan farklı avantajları bulunuyor.

Telegram’dan Para Kazanılır Mı?

  • Tabi ki de evet. İnsanın olduğu her yerde para kazanma ihtimalimiz var. Peki ya nasıl diyorsan hemen okumaya başlayabilirsiniz.

Buraya tıklayarak İş Fikirleri ve Girişimcilik Telegram Grubumuza Katılabilirsiniz!

1-) Her Kitlede Olduğu Gibi – Reklam Yapmak

Telegram'da reklam vermek

Kitlelerin olduğu her yerde görmeye alışkın olduğumuz yöntem olan ilk gelir modelimiz reklam yapmak. Nerede bir kitle görsek (televizyon, İnstagram ve diğer sosyal mecralar, uygulamalar) orada genelde reklamlarda oluyor. Peki Telegram gibi kullanıcıların reklama dikkat etme olma olasılığı yüksek bir mecrada da reklamlar neden iyi bir gelir modeli olmasın.

Yapmanız gereken ilgi duyduğunuz bir alanda grup ya da kanal kurmak. Eğer grup kurarsanız içerik üretme derdiniz biraz daha az olur. Fakat samimi bir ortam oluşturmalısınız. Ayrıca reklam yaptığınızda üyelerin reklamı görmesi için bir süre mesaj yazma özelliğini kapatmanız gerekebilir.

Kanal açarsanız da insanların o kanala gelmesi için, insanların faydalandığı içerikler üretmeli, paylaşmalısınız -burada fayda sadece bilgiden ibaret değil, örneğin insanları eğlendirmek de fayda grubuna girer-. Grup yöntemine göre biraz daha zahmetli fakat kafanız daha rahat olacaktır.

2-) Kitle Oluşturmak ve Trafik Çekmek

Telegram'da kitle oluşturmak

Youtuber’lardan çok duyarız: “Beni İnstagram hesabımızdan takip etmeyi unutmayın!”. Neden bizden bunu istiyor? Çünkü yeni attığı videoları duyurarak Youtube kanallarına trafik çekmek ve orada da kitle edinerek gelir elde etmek istiyor. Bilmiyorum bu cümleleri okurken sizde nasıl bir algı oluşuyor ama ortada kötü, yanlış bir durum olmadığını düşünmenizi isterim. Onlar bize vakit ayırıp bir şeyler sunuyorsa haliyle bunun karşılığını da almalılar.

İşte biz de aynı modeli Telegram’da kullanabiliriz. Fakat bu herkesin için uygun olmaz. Çünkü trafiği çekeceğiniz bir yer olmalı. Örneğin bir web siteniz, Youtube kanalınız veya farklı yerler.

3-) Özel-VİP-Premium Grup Oluşturarak Abonelik Sistemi Uygulamak

telegram vip grup kurmak

Sadece belirli kişileri dahil ettiğiniz bir grup oluşturarak üyelerle daha rahat ilgilenebilir, bir şeyler sunabilir karşılığında da ücret alabilirsiniz. Bu gruba neden insanlar ücret ödesin dediğinizi duyar gibiyim. Eğer siz insanlara özel bir fayda sağlarsanız insanlar seve seve size karşılığını verecektir.

Bu yöntemin çok kullanıldığı ve güzel işlediği alanların başında hisse senedi, kripto para sinyallerinin (öngörülerinin) paylaşıldığı gruplar geliyor. Yöneticiler hangi hissenin, kripto paranın -artık ne üzerine ise- yükseleceğini, düşeceğini paylaşıyorlar. Sadece bu alanlarda değil bir çok alanda VİP gruplar kullanılıyor. Burada önemli olan insanlara aktarabileceğiniz bir bilginin, fikrin ve uzmanlığın olması gerekir.

Böyle bir grup kuracaksanız bir kitlenizin olması gerekiyor. Gruba katılacak kişilere güven sağlamalı ve onlara uzman olduğunuzu göstermelisiniz. Bunun için de en güzel yöntem Youtube kanalınızda bilginizi sergilemek olabilir. Diğer bir yöntem ise önce genel bir grup kurarak kitle edinmek ardından da özel gruba yönlendirmek.

4-) Sadık Kitle – Bağış Almak

Telegram Kanalından Nasıl Para Kazanılır? - Güncel Teknoloji & Gündem Haberleri

Twitch’i duymayan kalmamıştır. Orada ki sistem de insanlar yayıncılara bağış gönderiyorlar -tabi abonelik sistemi de var ama konumuz o değil- . İlk duyduğumda orada ki sayıların (paraların) gerçekliğine, insanların yayıncılara para gönderdiğine çok şaşırmıştım. Fakat biraz durup üzerinde düşündüğümde gayet mantıklı geldi. Eğer ben birini seviyorsam o da bana bir şeyler katıyorsa – biz buna fayda demiştik- neden vermeyeyim ki. Sonuçta sinemaya gittiğimizde de en fazla 2-3 ay sonra internete düşecek bir filme para ödüyoruz. Hep vurguladığım gibi mesele insanların hoşuna gidecek bir fayda sağlamak.

Bağış alarak gelir elde etme modelini en çok gördüğüm alanlardan birkaçı yazılım, pdf ve faydalı içeriklerin paylaşıldığı kanalları görüyorum. Telegram’da insanlarla samimiyet kurmak biraz daha zor olduğu için amacınız gelir odaklıysa bu yöntem size uygun olmayabilir.

5-) Sanal Market – Doğrudan Satış Yapmak

5 Adımda Telegramdan Para Kazanmak - Telegram Para Kazanma Yolları

Dijital, fiziksel bir ürüne veya satabileceğiniz bilgiye (danışmanlık diyebiliriz) sahipseniz mutlaka denemelisiniz. Bu yöntemi en çok dijital ürün sahiplerinde (örneğin bir PDF kitap, online kurs) ve danışmanlık hizmeti verenlerde görüyorum. Bir kanal açıp kitlelerine daha yakın oluyorlar. Bu sayede kurulan samimiyet doğrudan ürün/hizmet satışını kolaylaştırıyor.

Konuyla ilgisi olduğu için aşağıdaki yazıyı da okumanızı öneriyoruz.

Bunu da Okuyun: İnternetten İş Kurmak Pahalı ve Zor Mu? |Dijital Girişimci Olmak!

6-) Yukarı Kaydırma Üzerine Tıkla – Satış Ortaklığı

Telegram'dan Para Kazanmanın 8 Yolu | Yeni İş Fikirleri 2021

İnstagram’da yukarı kaydır demeyen kalmadı:) Bildiğiniz gibi birçok fenomenin gelir kapılarından biri de verdiği komisyonlu linkler. Anlaştığınız bir markanın komisyonlu linklerini paylaşarak satılan ürün üzerinden komisyon elde edelebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken bir kanal oluşturmak ve kanalda içerikler üretmek, zaman zamanda içeriklerin arasına bu tarz komisyonlu ürünleri serpiştirmek. Şahsen böyle bir yöntem yerine kendi dijital ürünümü pazarlamayı seçerdim. Sizi de yanlış yönlendirmek istemem. Bu sadece küçük bir öneri.

7-) Link Kısaltma

Telegram da kanal veya grup linki nasıl kopyalaniır - YouTube

Telegram’da kullanılan popüler yöntemlerden biri de kısaltılmış reklamlı linkler. Önce dikkat çekici bir içerik, uygulama, program, video, veri bulunuyor. Daha sonra bu içeriğin bulunduğu linki (URL ya da bağlantı) link kısaltıp para kazanılan sitelerden birinde kısaltılıyor ve ardından kite ile paylaşılıyor. Asıl link ilgi çekici olduğu için merak edenler asıl linke ulaşmak için kısa linke tıklıyorlar. Bu esnada da karşılarına çıkan reklama tıkladıklarında linki kısaltan gelir elde etmiş oluyor.

8 -) Telgegram’ın Yeni Özelliğini Kullan – Sesli Sohbette Satış Yapmak

Telegram, Sesli Sohbet Özelliğini Kullanıma Sundu

Bildiğiniz gibi Clubhouse viral olduktan sonra Telegram’da sesli sohbet özelliğini duyurdu. Eğer ikna kabiliyetiniz yüksek ve konuşmayı seviyorsanız bu özellik sayesinde  ürününüzü ya da hizmetinizi pazarlayabilirsiniz.

Yapmanız gereken ürününüzü anlatabileceğiniz bir grup bulmak ve sesli sohbet özelliği açıksa konuşarak ürünü tanıtmak. Bu yöntemi uygulayacaklara küçük bir hatırlatma: Lütfen grup ahengini bozmamaya ve grubun ürününüze uygun olduğuna dikkat edelim:)

9-) Botlar Sayesinde Para Kazanmak

Telegram Üzerinden Para Kazanma Click Botu

Bildiğiniz gibi Telegram’da botlar kullanılabiliyor. Müzik botundan reklam botuna kadar bir hayli bot var. Botlar sayesinde iki türlü gelir elde edilebilir.

Bazı para kazanmaya yönelik botlar var. Büyük ihtimalle katıldığınız bir grupta da karşınıza çıkmış olabilir: Hemen botu başlat X kripto parasından kazan gibi. Bunları kullanabilirsiniz fakat önermiyorum. Çünkü elde edebileceğiniz gelir çok düşük ve istenilen görevi yaparken de keyif alma ihtimaliniz bir hayli düşük.

Diğer yöntem ise sizde işe yarar bir bot yazdırıp (eğer yazılım bilginiz varsa sizde yazabilirsiniz) insanların kullanımına sunmak ve uygulayacağınız gelir modeliyle (genelde abonelik yöntemi kullanılıyor) gelir elde edebilirsiniz. Konuyla ilgisi olduğu için aşağıdaki yazıyı da okumanızı öneriyoruz.

Bunu da Okuyun: İnternetten İş Kurmak Pahalı ve Zor Mu? |Dijital Girişimci Olmak!

Siz de Katılın!

Bizim de bir Telegram Grubumuz var (TIKLAYARAK KATILABİLİRSİNİZ); İş Fikirleri ve Girişimcilik Telegram Grubu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)