Genel

Start-Up Nedir ve Hangi Şirketler Bu İsimle Anılabilir?

Start-Up Nedir ve Hangi Şirketler Bu İsimle Anılabilir?

Start-up denildiğinde hemen herkesin ortak düşüncesi, havalı çalışanlar, filmlerde görülen rahat çalışma düzenleri, açık ofislerin olduğu ortamlardır. Veya genç insanların bir arada bulunduğu ve karmaşık teknolojik uygulamalar geliştirmek için çalışılan bir şirket akla gelmektedir. Ya da hipsterların fantastik ürünler ürettiği bir yer için start-up tanımlaması yapılmaktadır.

Start-up ilk olarak 2010 yılında ABD’de ortay çıkan ve oradan dünyaya yayılan bir terim olarak biliniyor. Türkiye’de dâhil olmak üzere birçok ülke bu terimi olduğu gibi kabullenmiş durumda. Bunun en önemli sebebi olarak da sektörde yaygın olarak İngilizce kullanılması gösterilmektedir. Bu konuda yeni ve bilgi sahibi olmayan gençler, start-up kavramının ne anlama geldiğini, start-up şirketin ne anlama geldiğiyle ilgili sorular sormaktadır. Önce bu kavramı açıklığa kavuşturarak, start-up projeleri ile ilgili konuşabilirsiniz.

Start-Up Nedir?

Start-up en genel anlatımla, herhangi bir soruna çözüm bulabilmek adına yola çıkmış bulunan ve sonuçların başarısının garanti edilemediği şirketlerdir. Yüzeysel olarak sorulara bu tanımla cevap verilebilse bile, derinlere inildikçe start-up kavramının düşünülenden çok daha belirsiz olduğu görülmektedir.

Daha çok gençlerin çalıştığı ile ilgili bir tanıma sahip olsa da, sanılanın aksine şirkette çalışanlar ve şirketin kuruluş yaşının tanım üzerinde söylenildiği derecede bir etkisi yoktur. Bir yıllık bir geçmişe sahip bir şirket start-up olarak tanımlanacağı gibi, beş yıllık bir şirkette start-up olarak tanımlanabilir. Fakat kuruluşu itibarıyla 10 yıllık bir süreci geride bırakmış olan bir şirket start-up sayılamaz. Çünkü şirketin 10 yıllık süre içerisinde belli bir ilerleme ve büyüme seviyesini elde etmiş olması gereklidir.

Hangi Alanlarda Start-Up Şirketler Bulunur?

Genel kanı Start-up şirketlerin teknoloji alanında faaliyet gösterdiği şeklindeyse de bu durum tam da sanıldığı gibi değildir. Çoğunlukla bilgisayar yazılımları ve teknoloji alanında faaliyet gösteren start-up şirketler, günümüzde finans pazarlama, finans teknolojisi gibi alanlarda da faaliyet göstermeye başlamıştır. Ayrıca kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarım, mimarlık ve teknolojinin birleştirilmesiyle üretim yapan start-up şirketlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)