Pazarlama

Sponsorluk Görüşmesinde İletişim Nasıl Olmalıdır?

Gerek büyük bir proje ya da prestijli bir proje olsun, gerek ise henüz ismi duyulmamış fakat sizin için gelecek vaat eden bir proje olsun, herhangi bir çalışmanız için sponsora ihtiyaç duyduğunuzu fark ettiğiniz anda ‘Ben şimdi ne yapacağım’ sorusunu endişeli şekilde sormaya başlarsınız. Çünkü ne yazık ki sponsorluk gerçekten sponsora ihtiyacı olanların kapısını çalmaz gibi gelir biz kişisel yatırımcı ya da proje önderlerine. Oysa eğer projenizin ve sizin özelliklerinizin sponsor vermeye aykırı bir durumda değilse ve siz sponsor arayışlarınızda doğru bir politika izlerseniz sponsor bulmak sandığınız kadar zor değildir. Sponsor nasıl bulunur sorusunun cevabı aslında tek bir cevap değildir. Çok çeşitli konulardaki sponsor arayışlarınız için farklı farklı sponsor bulma yöntemleri deneyebilirsiniz. Fakat size önerebileceğimiz en önemli şey sponsor ihtiyacınız varsa sponsor aramaktan hiçbir zaman çekinmemeniz gerektiği. Çünkü sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, nasıl olsa eğer sponsor bulamaz iseniz kaybedeceğiniz hiçbir şey olmayacak. Ve internet çağı ile kişisel deneyimlerin önem kazandığı bir dünyada, büyük marka ve şirketlerin kişisel girişimlere sponsor olma oranının da bir hayli arttığı göz önünde bulundurulduğunda, sponsor bulma şansını yok saymak epey yanlış bir hareket olacaktır.

Sponsorlar bulma yolundayken markalarla ve şirketlerle nasıl iletişim kuracağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Daha önce hiç böyle bir talepte bulunmadığınızdan dolayı sponsorlara tam olarak nasıl cümleler kurmanız gerektiğini bilmiyor, neden size sponsor olmaları gerektiği ile ilgili onları ikna edecek şeyin tam olarak ne olacağına karar veremiyor olabilirsiniz. Bu oldukça doğaldır. Sponsor bulma süreci uzun ve zorlu bir süreçtir. Şimdi size, sponsor bulma sürecinizde size yardımcı olabilecek derlediğimiz birkaç taktiği makalemizde sunacağız. Bu taktikleri uyguladığınız takdirde, eğer projenizde de büyük problemler ya da hatalar yoksa sponsor bulma şansınız oldukça yüksektir. Bu maddeler okumaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken şey şudur. Mesai saatlerinin geçmiş olmasından, o günü iş günü olmamasından ya da başka herhangi bir sebepten dolayı sponsorlara mail atmaktan çekinmeyin! Unutmayın ki kafanızda sunduğunuz bu sebepler yalnızca sponsor bulma çabanızı erteleyecek bahanelerdir. Şimdi sponsor bulma yöntemleri ile ilgili tüyolarımıza geçelim.

Sponsoru Kolayca Bulmanın Yolları

Çoğu zaman büyükşehirlerde sponsor bulma girişimleri yalnızca firmaya birebir giderek değil aynı zamanda elektronik sistemler üzerinden ya da web sistemleri üzerinden de yürütülebilmektedir. Sponsor bulma girişimlerinde cevap gelmeyecek düşüncesinden dolayı en umutsuz olarak tercih edilen yol mail olsa da, aslında bir firma ya da şirketin insan kaynakları departmanının en ayrıntılı olarak ve geniş zamanlar ayırarak incelemeye fırsat bulduğu iletişim yolu maillerdir. E mail yolu ile ulaşabildiğiniz firmalara başka yollarla da ulaşsanız da, mutlaka kendinizi hatırlatmak için e mail atın. Çünkü telefon anlık bir iletişim aracı olduğundan ve gerçek zamanlı olduğundan dolayı ne yazık ki o anda telefonu açan kişi ile iletişiminiz birçok şeyin akıbetini belirlemektedir. Fakat e mail daha profesyonel objektif ve başarılı bir iletişim şansı sunar. Sizin için makalemizde, sponsorluk için başvuracağınız firma ile iletişiminiz sırasında dikkat etmeniz gereken farklı kuralları derledik. Makalemizin devamını başarılı bir sponsor bulma girişimi için okumayı unutmayın.

Sponsorluk Görüşmesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sponsor olmaları için başvuracağınız firmaya kendi projelerinizi anlatırken, aynı zamanda onalrın bu projeye sponsor olmaları halinde neler kazanacaklarını da anlatın. Bir firma sizin ufak çaplı ya da büyük çaplı projenize sponsor olarak ne kazanacak? Müşteri mi? Sektörde büyük bir prestij mi? Kalite mi? Kocaman sayfalarda gazete haberleri mi? Müşterinin sıcak bakışları mı? Bir firmayı size sponsor olması için ikna etmek istiyorsanız onlara projenizin kalitesinden çok nu projenin kalitesinin onlara getirisi üzerinde durmanız gerekmektedir Çünkü firma ya da şirketler ticari kuruluşlardır ve maddi ya da manevi getirisi olmayan hiçbir projede adlarını geçirme telaşına düşmezler. Yardım ya da sponsorluk genel olarak firmalara manevi bir değer katan yatırımlardır. Bundan dolayı yeterince değer kazanacaklarına firmaları ikna ederseniz size sponsor olacaklarından emin olabilirsiniz.
  • Şirket hakkında detaylı bilginiz olsun! Siz oraya, kendinize güvenen bir şekilde ve ne istediğinizi bilen bir şekilde gitmek zorundasınız! Oraya giderken bir minnet talep etmediğinizi unutmayın. Sponsorluk işi karşılıklı bir alışveriş işidir aslında. Çünkü zaten eğer şirketlerin bu durumdan bir karı olmasalardı herhangi bir projeye sponsor olmazlardı. Bunu aklınızdan çıkarmamaya özen gösterin. Şirketin ihtiyaçlarını, misyonunu ve vizyonunu çok iyi bilin ve bildiğinizi belli edin. Ara sıra beylik cümleler kullanmaktan kaçınmayın. ‘’Şirketinizin misyonuna yakışır ve vizyonunuzu güçlendirecek bu proje yalnızca kar marjınızı değil prestijinizi de yükseltecek’’ tarzı cümleler kurarak hem sektöre hâkimiyetinizi hem de şirket hakkındaki kapsamlı bilginizi karşı tarafa hissettirin. Böylelikle karşı taraf sizi daha çok dikkate alacak ve anlattıklarınızı ilgi ile dinleyecektir. Şirket hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmek için şirketin Linkedin hesaplarını, kendi resmi web sayfasını, sosyal medya hesaplarını ve hazırladığı tüm reklam projelerini inceleyin. Yeri geldiğinde şirketi kendi sloganı ile tavlamayı başarabilecek cesaret ve özgüvende olun. Sponsorluk teklifi, size hiçbir şey kaybettirmeyecek fakat şirketin kabul etmediği takdirde birçok fırsatı tepmiş olmaktan korkabileceği bir teklif çeşididir. Rahat ve özgüvenli olabilirsiniz.
  • Doğru zamanlamayı tercih etmelisiniz! Sponsorluk tekliflerine bütün marka, şirket ya da firmalar açıktır fakat bunun için bu marka firma ya da şirketlerin size zaman ayırabilecekleri doğru zamanları seçmek en az projenizin ne olduğu kadar önemlidir. Çünkü bir kriz anında bir mesai çıkışında ya da öğle zamanına çok az kala gelen bir ziyaretçi ya da gelen bir telefon emin olun diğer standart zamanlardaki telefonlar kadar özenle dinlenmez ve insanın kafasından geçmez. Çünkü insanların gerek fiziksel gerek ise ruhsal ihtiyaçlarının karşılanmamış olması, sizi yeterince dikkatli dinlememelerine ve geçiştirmelerine sebep olacaktır. Hele sponsorluk gibi bir konuda marka firma ya da şirketlere o kadar vasıfsız sponsorluk istekleri gelmektedir ki markalar bu durumdan sıkılmış olukları için sporsorluk tekliflerine gereken özeni ilk bakışta göstermemektedirler. Bundan dolayı yapacağını konuşma kadar, kılık kıyafetiniz kadar, sponsorluk talep ettiğiniz proje kadar kesinlikle şirket ile iletişim kurmayı tercihe ettiğiniz zaman da önemlidir. Bu zaman kavramı, şirketle birebir görüşmeye gittiğinizde ya da şirketi telefon ile aramaya karar verdiğinizde önemli olmaktadır. Eğer şirkete mail yolu ile ulaşmaya karar verdiyseniz, diğer yöntemlere görece zaman daha az önemlidir çünkü maillerin tamamı zaten şirket tarafından her gün kontrol edilmekte ve en uygun zamanda mailler cevaplanmaktadır. Bundan dolayı eğer mail ile şirkete ulaşacaksanız istediğiniz saatte kendinizi hazır hissettiğinizde kaliteli bir metni firma şirket ya da markaya gönderebilirsiniz. Mail ile şirkete ulaştıktan sonra mutlaka yüz yüze görüşmeyi de ihmal etmeyin. Aksi takdirde sürece hakim olma oranınız ciddi miktarda azalır. Zaten firmalar görüştükleri kişi ile yüz yüze tanışıklık sağlamadan ve bazı belgeler imzalanmadan size sponsor olamaz.
  • Konuşmanızın taslağını mutlaka hazırlayın! Kendi projeniz hakkında şirket firma ya da markaya neler söyleyeceksiniz? Şirketi etkilemek sponsorluk için şirket üzerindeki hangi özelliklerden yola çıkacaksınız? Şirketi etkilemenin bir yolunu daha önce birinden duydunuz mu ya da biliyor musunuz? Projenizin en çok hangi yanını etkileyici buluyorsunuz Nasıl bir tavra sahip olmak istiyorsunuz? Mülayim? Ağırbaşlı? Heyecanlı? Dinamik? Bütün bunlara mutlaka şirket ile yüz yüze gelmeden önce karar verin. Tam olarak nelerden bahsedeceğiniz ile ilgili ayrıntılı bir taslak hazırlayın ve taslağı kendi içinizde belli bir sayıda tekrar ederek spontane konuşma becerinizi yükseltin. Bu sayede şirket marka ya da firma ile yapacağınız görüşme çok daha başarılı geçecektir. Çünkü daha önceden bu görüşmenin provasını yapmış olacaksınız.
  • Görüşmeyi uzatmayın, kısa etkili merak uyandırıcı ve ilgi çekici bir görüşme sağlayın. Çok uzun cümlelerle, ısrarlarla ya da uzun anlatımlarla görüşme sırasında şirketi ya da şirket çalışanlarını sıkmayın. Siz kısa ve çok etkili aynı zamanda şirketin daha sonra size sorular sormasını ve sizin hakkınızda bazı şeyleri merak etmesini sağlayacak etkili bir sunum hazırlamaya bakın. Yaptığınız sunum sonrasında hem şirkete kendilerini bilgisiz hissettirmeyecek ölçüde bilgi vermiş olun, hem de onların bir şeyleri merak ederek işe girişme isteğini uyandırmaya çalışın. Bu şekilde şirket sizi daha başlangıçta yorucu ve hantal görmeyecektir. Hatta şirketin kendisinin hantal bir yapısı varsa bile bu sizin projeniz için geçerli olmayacaktır. Şirketi sponsorluğa ikna etmek için zaten aslında çok uzun cümleler ve çok uzun anlatımlar gerekmemektedir. Tersine, şirket çalışanlarının sizi en açık zihin ve ilgi ile dinleyeceği ilk on dakikayı nasıl değerlendireceğinizdir sizin sunumunuzun kaderini belirleyen şey. Bu yüzden uzun cümleler ve uzun ifadeler kullanmaktan kaçının. Genç ve dinamik bir profil çizin. İnsanları heyecanlandırın.
  • Eğer sponsorluk başvurusu için yapmanız gereken her şeyi eksiksiz olarak yaptıysanız ve yine de şirketten ret cevabı geldiyse moralinizi bozmayın ya da umudunuzu kaybetmeyin. Kimiz aman şirketlerin o dönem için çizdikleri özel hedef grafikleri, yıllık planlamalar ya da acil durum planlamaları yeni tekliflere ya da projelere şirketin kapalı olmasına sebep olur. Siz ne yaparsanız yapın böyle bir durumda üst kuruldaki yöneticiler şirkete bir direktif vermiştir ve sponsorluk teklifinizin bu süreç için onaylanmasının imkansız olduğu size bildirilir. Bu gayet normal bir durumdur ve sizin projenizin sponsor bulamayacağı anlamına asla gelmez. Şirketin sponsorluk için ayırdığı bütçe çoktan dolmuş olabilir, şirket başvurduğunuz dönemde çok meşgul olabilir, şirket reklam yüzü olmak istediği bir dönemden geçmiyor olabilir. Bu ve bunun gibi birçok sebep sponsorluk teklifinizin reddedilmesine sebep olabilir. Bu durumda moralinizi bozmayarak başka şirketlere de teklif vermeye deva etmeniz en iyisi olacaktır.
Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Mantıklı güzel bencede düzenli konuşma ve neyi nerde nasıl konuşmasını bilmelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)