Girişimcilik

Sosyal Girişimcilik Nedir?

Sosyal Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik kavramının hayatta yer alması ile beraber birçok türü de ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunlardan biri de sosyal girişimciliktir. Sivil toplum kuruluşları ve bazı büyük şirketler dünyada sosyal olaylara farkındalık yaratırken sosyal girişimciliğin bu konuda konumu ve önemi nedir?

Sosyal girişimcilik, kâr amacı gütmeyen ve elde ettiği kazancı sosyal sorumluluklar için harcayan girişimler olarak tanımlanır. Sosyal girişimciliğin temelinde kapitalist sistemin bütün iyiliklerini toplumun yararına kullanmak vardır. Sosyal girişimcilik, kâr ile toplumsal faydayı aynı potada eriten ve sosyal sorumluluk ile yönetim becerilerini aynı çatı altında toplayan bir anlayıştır. Sosyal girişimler başarılarını elde ettikleri kâra göre değil; topluma sağladıkları fayda üzerinden ölçerler.

Sosyal Girişimcilik, dilimize yeni girmiş olsa da uygulama olarak ülkemizde çok eskilere dayanan örnekleri bulunur. Örneğin Ziya Bey, 1872’de Darüşşafaka’nın kurulmasına öncülük etmesi ve yaptığı çalışma ile bir sosyal girişimcidir. Önemli isimlerden bir diğeri olan Zeynep Kamil ise kadın ve çocuk hastalıkları üzerine tedavi veren Zeynep Kamil Hastanesi’ni 1862 yılında hayata geçirmiştir.

Sosyal Girişimcilik Türleri

Sosyal Girişimcilik Nedir ?

Kar Amacı Gütmeyen Sosyal Girişim: Kar amacı gütmeyen bir sosyal girişim piyasa ya da devlet tarafından sunulmayan bir hizmeti karşılamak amacı taşır. Kamu ve özel şirketlerin ortaklığında yürütülebilecek böyle bir girişim, temel olarak insanlar tarafından sağlanan bağışlar ve hibelerle faaliyetlerini yürütür. Ancak uzun vadeli sürdürülebilirlik adına bu girişime taraf olan kişi ve kurumların desteği daha esastır.

Kar Amacı Güden Sosyal Girişim: Kar amacı güden bir sosyal girişimin temel amacı bir problemi çözmektir. Böyle bir girişim faaliyetlerini sürdürmek için ürün ve hizmetleriyle kazanç elde etmeye çalışır; fakat temel amaç kar maksimizasyonu değil; girişimi büyütmek ve daha çok insana ulaşabilmektir. Özellikle yatırımlarına karşılık finansal ve toplumsal bir getiri bekleyen yatırımcıların destekleriyle faaliyet gösterilir.

Hibrit Sosyal Girişim: Hibrit sosyal girişimde ise kuruluşun giderleri ürün veya hizmet satılarak karşılanır. Yani kendi yağında kavrulmak gibi bir tabir kullanılabilir bu model için.

Sosyal Girişimleri Başarıya Götüren Ortak Yönler Neler?

Sosyal girişimleri başarılı yapan ve hepsinin uyguladığı ortak kurallar vardır. Bu kurallar ise şunlardır:

  • Kesinlikle ticari bir amaç gütmezler. Ürettikleri projeler tamamen fayda amaçlıdır. Sivil toplum kuruluşlarına göre daha düzenli gelirlere sahip olduklarından projelerinde gelir sıkıntısı yaşamazlar.
  • Yönetim profesyonel kişilerce yapılır.
  • Bu tür girişimlerde şeffaflık her zaman ön plandadır. Tüm yapılan çalışmalar, raporlanarak paylaşılır.
  • Projelere genellikle teknoloji ve inovatif bakış açısıyla yaklaşırlar. Bu yaklaşım sosyal girişimleri, sivil toplum kuruluşlarına göre bir adım daha öne çıkarır.
  • Proje hedefleri daima kalıcı çözüm üretmeye dayalıdır.

Sosyal girişimcilik, hem girişimcilik prensipleri içermesi hem de topluma fayda sağlamasıyla birçok girişimci ruhlu kişiyi kendisi içerisine çekmektedir. Daha önce bir girişim içerisinde yer alan kişiler sosyal girişimciliğe atılarak hem kariyerlerine devam edebilir hem de topluma fayda sağlayabilirler. Bunun en önemli örneklerinden biri: Bill Gates ve eşi Melinda’dır.  Bill Gates, eşi Melinda ile birlikte ölümcül hastalıkları durdurmak amacıyla bir sosyal girişimcilik kurarak kariyerlerine hâla devam etmektedirler. Bu ve bunun gibi örnekler günümüzde artmaya devam etmektedir.

“Girişimcilik” Kategorisindeki Diğer İçeriklere Ulaşmak İçin Tıklayın!
İnstagram Hesabımıza Buradan Ulaşıp Takip Edebilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)