Girişimcilik

Satıcıların En Sık Kullandığı Gizli Saklı Pazarlama Taktikleri

Günümüzde sektör olmaktan çıkarak adeta gizli bir savaşa dönüşen pazarlama, Sun Tzu’nun her sektörde kullanmaya uygun olan savaş taktiklerinin uygulanmasına açık hale gelmiş bulunuyor. Gerek yerel satıcılar, gerekse dünya devi markalar pazarlama alanında başarı sağlamak adına küçük hilelere başvurabiliyor. Daha fazla müşteri çekmek ve dolaysıyla karlılığı artırmak için yapılan ve satıcıların sıklıkla kullandığı gizli saklı pazarlama taktiklerini inceleyerek nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda analizler yapalım.

Az Farkla Ürün Büyütme

Birçok farklı sektörde kullanılan gizli saklı pazarlama taktiklerinden biri, tüketicilere küçük fiyat farklarıyla daha fazla ürün alabilme olanağının sunulması taktiğidir. Örneğin 1 lira daha fazla ödeyerek büyük menü alabilmek veya ikinci ürünlerin alınması halinde % 50 daha az ödeme yapılacağıdır. Böylece satıcıların daha fazla ürün satmak suretiyle kazançlarını artırmaları mümkün olmaktadır.

Bindirimli İndirim

Piyasalarda sıklıkla görülen bu taktikte, etiket fiyatlarında yazılı olan meblağların bir anda yarı fiyatlara düşürülerek tüketicinin ürüne ilgi göstermesi sağlanıyor. Satıcılar bu yöntemde indirim yapılıyormuş hissi yaratabilmek için, normalde olmayan yüksek fiyatlar üzerinden indirim yapılmış gibi gösteriyor.

Bitiyor Almam Lazım Hissi

Birçok mağazanın vitrininde veya internet sitelerinde gördüğümüz ‘’ Stoklarla sınırlı’’ veya ‘’ kısa sürede tükenecek’’ şeklindeki ifadelerle tüketicilerde fırsat kaçırıyorum hissi yaratılıyor. Böylece müşteri ihtiyacı olmaya bir ürünü bile fırsat kaçırmamak adına sipariş edebiliyor.

Virgülden Sonra Yapılan Gizli Oyunlar

Tüm dünyada satıcılar tarafından kullanılan gizli taktiklerden biri de, 9,99- 19,99 gibi fiyat etiketleri koyarak ürünü 9 veya 19 liraya satıyormuş izlenimi yaratmaktır. Böylece ürün fiyatı düşük gibi gösterilerek tüketicinin ürüne yönelmesi sağlanıyor. Bu taktik özellikle Avrupa ülkelerinde geçerli olsa bile Türkiye’de 1 kuruş para üstü olmadığı için genellikle 9,95- 19-95 gibi fiyatlandırmalar dikkat çekiyor.

Müşteri Teşvikleri

En sık rastlanan gizli pazarlama taktiklerinden biri de, bedava kargo, indirim ve hediye çekleri vermek suretiyle müşteriyi alışverişe teşvik etmektir. Bu gibi teşviklerle müşteriye daha fazla harcama yaptıran satıcılar, indirim kazanmak amacıyla daha çok ürün alan müşteriden daha fazla kazanç sağlamayı amaç edinirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)