Pazarlama

Reklam ve Pazarlama Arasındaki Fark

 

jacoblund için resim / Getty Images

Reklam ve pazarlamayı karıştırmak kolaydır – özellikle de işletmelerinin tüm alanlarında hokkabazlık yapan küçük bir işletme sahibi olarak. İkisi arasındaki farkı bilmek, işinizi büyütmenize yardımcı olacak doğru stratejileri belirlemede zorunludur.

İşletmenizin tanıtımı pazarlama şemsiyesi altına girer. Özünde reklam, pazarlamanın bir alt kümesidir. Halkla ilişkiler, pazar araştırması, bültenler, sosyal medya, topluluk ve daha fazlasını içeren pazarlamanın diğer bileşenleri.

Facebook’ta, arkadaşınızın düğün fotoğraflarına “Sponsorlu” etiketi ile Facebook Haber Beslemenizde küçük bir şey farketmek için bakıyorsunuz. Bu reklam. Bir konser yolunda otoyolda ilerliyorsunuz ve büyük kalın harflerle yaklaşmakta olan bir konseri duyuran bir Billboard’a bakın. Bu reklam.

Ancak pazarlama, insanların dış güçlere dayalı olarak işletmenizle ilgili aldığı tüm izlenimleri içerir. Reklamcılık bu izlenimde kesinlikle bir rol oynar, ancak tek izlenimden çok uzaktır.

“Bir bakkaldan geçiyorsunuz ve yerel bir mandıra çiftçisinden bir temsilci size en son peynirlerinden ücretsiz bir örnek sunuyor. Bu pazarlama,” diyor işletme teknisyeni John Robinson Mor Maymun Garajı. “Bir kuyumcu, son 12 aydaki en iyi 10 müşterisini, önde gelen tedarikçilerinden birinden yeni bir ürün serisi sergileyen özel bir mağaza içi etkinliğe davet ediyor. Bu da pazarlamadır. ve pazarlama, hedef kitlenize ürün veya hizmetinizin deneyimini sağlıyor. ”

Editörün notu: İşletmeniz için çevrimiçi pazarlama hizmetleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz? Yardımcı olabilecek satıcılarla bağlantı kurmak için aşağıdaki anketi doldurun.

Tüm reklam ve pazarlama faaliyetlerinin başlangıç ​​yeri her zaman aşağıdakilerin ana hatlarını çizen bir iletişim planıyla başlamalıdır:

 • Bütçe
 • Görev beyanı
 • Marka mesajlaşma
 • Amaç
 • Kısa ve uzun vadeli hedefler
 • Hedef kitle

Tüm işletmeler ve hedef kitleleri kendi yollarıyla benzersiz olduklarından, tüm reklamcılık ve pazarlama eşit olarak oluşturulmaz. Örneğin, hedefiniz Alabama’daki yaşlılara daha fazla mobilya satmaksa, Facebook’un reklam verileri orada bir pazar olduğunu göstermeyebilir. Bununla birlikte, yerel gazetenin Alabama yaşlı vatandaş topluluklarında yüksek bir okuyucu kitlesi olabilir ve bu nedenle bu durumda seçim açıktır.

İletişim planınızı oluşturduktan sonra, hangi reklam ve pazarlama alanlarını keşfedeceğiniz konusunda daha iyi kararlar verebileceksiniz.

 • Facebook reklamcılığı. Facebook reklam plaftorm güçlü bir araçtır. Dijital reklamcılık kolayca izlenebilir, bu nedenle çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını ve ilgi çekici grafikler ve kopyalarla oluşturulduğunda Facebook reklamları güçlü olabilir.
 • Google Ads. Bu, son derece alakalı olan başka bir ölçülebilir ve esnek reklam türüdür. Google Ads, mümkün olan en alakalı arama sonuçlarını ve reklamları üretir.
 • Yerel yayınlar. Yerel topluluğa ulaşmaya çalışan küçük bir işletme iseniz, bir kilise bülteninde, lise futbol reklam günlüğünde veya yerel bir yayının web sitesinde reklam indirimi yapmayın.
 • Senin internet siten. Bir şirket web sitesine sahip olmak her zamankinden daha önemlidir. Müşteriler Google’ın işlettiği web üzerinde onlar hakkında bilgi edinmeyi bekler.
 • Eposta pazarlama. Her gün tüketicilerin gelen kutularını dolduran artan e-postaya rağmen, e-posta pazarlaması hala devam ediyor en etkili olanlardan biri Pazarlama kanalları. bir e-posta pazarlama çözümü Benchmark, iContact veya MailChimp gibi bu kampanyaları kolay ve ölçülebilir hale getirir.
 • Etkinlikler ve fuarlar. Dijital çağda bile, beklentilerinizle yüzleşmek gibi bir şey yok. Hedef kitlenize odaklanmış küçük ve büyük etkinlikler arayın. Güzellik ürünleri satıyorsanız, Beautycon kontrol etmek isteyeceğiniz bir etkinliktir ve evcil hayvan ürünleri satıyorsanız, Amerika’nın Aile Pet Fuarı’na katılmak sizi evcil hayvan meraklılarının önüne getirecektir.

Pazarlama ve reklamcılık el ele gider. Çoğu zaman, işletmelerin birkaç pazarlama ve reklam kanalı kullanarak anlaşmayı kapatmak için entegre bir yaklaşıma yatırım yapmaları gerekir. Ve genellikle, hangisinin en iyi olduğunu bulmak için içeriğin deneme yanılma yoluyla çalıştırılması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)