Girişimcilik

Rakipleriniz Yerine Müşterilerinize Odaklanın

Rakipleriniz Yerine Müşterilerinize Odaklanın

İş dünyasında isterseniz yenilikçi bir fikri kendi başınıza geliştiriyor olun, dilerseniz piyasadaki en güçlü yatırımcıları arkanıza almak suretiyle firmanızı büyütmek için uğraş veriyor olun, rakiplerinizden bağımız bir şekilde ilerleme şansına sahip olamazsınız. Fakat bu her ne olursa olsun, rakiplerinizin izinden yürüyeceğiniz anlamına da gelmemelidir.

2017 senesinin Şubat ayında JotForm olarak, 2016 yılının neredeyse tamamını ayırarak oluşturduğumuz yeni bir ürünün versiyonunu yayınladık. Fakat yeni ürünümüzle ilgili yayınımızdan kısa bir süre sonra Designer News sitesinde yer alan bir tartışma başlığı altında ‘’ Hakkımızda ‘’ sayfamızdan alıntı yapılarak yayımlanmış iki satır yer alıyordu. Yorumu yapan kişi alıntı yaptığı bölümde şirketimizin 2006 yılında kurulduğunu yazıyordu. Alıntı yapılan kısma ithafen şu şekilde bir yazı kaleme almıştı:

Peki, nasıl oluyor da ( şu rakibiniz) sizden daha tanınmış olabiliyor? Daha önce sizi duymamıştım.

Aslını söylemek gerekirse, iş dünyası içerisinde geçirdiğim 12 yıl süresince eleştirilerden etkilenmeme konusunda çok şey öğrendim. Sonuçta herkes internet âleminin nasıl bir yer olduğu konusunda hemfikirdir. Buna rağmen bu tür bir yorumun yayınlanmış olması kafama takıldı.

JotForm online platform alanında ilk kurulan şirketler arasında yer alıyor ve günümüzde 4 milyonu aşkın kullanıcıya hizmet veriyor. Dış kaynaklardan en ufak bir finansal destek almadan kurulan JotForm TechCrunch’ın zirvesinde yer alıyor. Şirketin herhangi bir yatırım aldığını duyurduğu görülmemiştir.

Biz ticari hayatta rakiplerimizi taklit etmek suretiyle popüler olmayı sağlamak yerine, müşterilerimizin görüşlerine kulak vermeyi uygun görüyoruz.

Şirketimizin müşterileri arasında kar amacına yönelik olmayan kuruluşlar ve muhasebe, hukuk, finans gibi geleneksel sayılabilecek sektörler de bulunuyor. Fırsat kaçırma korkusuna kapılıp rakiplerimize benzemek için çaba sarf etseydik, şirketimiz tarafından üretilen ürünlerimiz kullanıcılarımızın işini bu denli kolaylaştırıyor olmayacaktı.

O dönemlerde rekabet etmeyi tercih ederek, kısa yolan popüler olmak cazip görünse de, JotForm olarak kendi yöntemlerimizi oluşturup, izlediğimiz yoldan şaşmamaya karar verdir.

Bu süreç içerisinde kendimize zaman tanıyarak ve müşterilerimizi de bu sürece dahi ederek yeniliklere kucak açtık. Bu yöntem, sadece 2017 yılında 1 milyondan fazla yeni kullanıcı kazanmamıza olanak sağladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)