Girişimcilik

Pazarlama Uzmanı Gözünden Dolar Nasıl Düşürülür?

Pazarlama Uzmanı Gözünden Dolar Nasıl Düşürülür?

Yazımız Kaan Gülten’in pazarlama deneyimlerinden alıntılanarak yazılmıştır.

Kriz dönemlerinde ülkemizde genel davranışlar kola tüketimini durdurmak, dolar bozdurmak veya bazı ürünlere yasak getirmek gibi reaksiyonlar içermektedir. Sadece anlık olarak algıyı düzeltmeye be günü kurtarmaktan öteye geçmeyen reaksiyonlar yerine Daha kalıcı çözümlere yönelmeli ve Yerli Markalaşmanın zorunlu olduğunu anlamalıyız.

Neden Yerli Markalaşma?

Yerli markalarla piyasaya alternatif ürünler sunamıyoruz, markalaşmada güçlenemiyoruz. Basit seviyelerde ticaret yapmamızın sebebi ise çok büyük vizyonlara sahip iş adamlarımızın sayısının çok az olması.

Şu örnekleri sürekli olarak duymaktasınız.

Sunum Farkı

Sunumlar arasındaki farklılıklar markanın karlılığa olan etkisini oldukça net bir şekilde gösteriyor. Bu yüzdendir ki, önce kendi iç piyasamızda sonra da dünya pazarlarında rekabette üstünlüğü ele geçirecek markalar yaratmalıyız.

İhracat Artıyor Ama…

Artan ihracat ihtiyacını karşılayabilecek ürün yetiştirmek için almamız gereken ileri teknoloji ürünlerin karşılığında Euro ve Dolar ödemesi yaptığımız için, ihraç ettiğimiz ürünlerden elde ettiğimiz kazançlar bir anlam ifade etmiyor.

Reklam Desteği Şart!

  • Halkın geneline hitap edebilecek ürünlerde yerli markalara televizyonda reklam desteği sağlanarak, büyük markalarla rekabet edecek seviyeye ulaşılması gerekir.
  • İnternet üzerinden ürün satışı yapan e-ticaret sitelerinin ana sayfa ve ürün kategorilerinde yerli ürünlerin kampanyada tutulması sayıları yüzbinlere varan tüketicinin yerli ürünleri tercih etmesini sağlayacaktır. (Hepsi burada, N11 gibi siteler)
  • Gerekli görülmesi halinde sadece yerli ürünlerden oluşan markaların ticaretinin yapılabildiği Pazar yerleri oluşturmak suretiyle ürünleri global pazarlara açmak.
  • Dijital reklam desteği sağlayarak yerli markaların Facebook, Google gibi küresel etkiye sahip mecralarda hizmet ithaline dönük olacaksa bunun yerine Seo, İnfluencer marketing ve yerli reklam platformlarını kullanarak ek reklam desteği sağlamak.
  • Reklam yatırımlarını belirlerken paranın tamamının yurt içinde kalacağı reklam seçeneklerine vergi avantajı sağlanması
  • Ülkedeki her parti lideri ve yönetici sınıfta yer alanların yerli ürün kullanımını özendirmek adına sosyal medya paylaşımları yapması ve buna yönelik haberler yapılması.
  • Uluslararası anlaşmalara göre davranarak en fazla yabancı ürünün tüketildiği ürün çeşitlerinde vergi artışı sağlamak ve en fazla satılan yerli ürünlerde vergi indirimine gidilmesi, doların düşürülmesi adına atılabilecek adımlar arasında yer almaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)