Genel

Para Kazanmaya Bakış Açınızı Değiştirecek 7 Film Önerisi

Banka soygunu, borsa çöküşleri ve başarı hikayeleri gibi farklı konuları işleyen ancak asıl konusunun para olduğu filmleri bir araya getirdik. İzlemeye değer para konulu filmler.

Günümüzün büyük bir kısmını çalışarak, yani para kazanarak geçiriyoruz. Yaşamımızı sürdürebilmek adına gereksinim duyduğumuz şeylerin başında para geliyor. Daha kaliteli bir hayat yaşamak ve daha çok para kazanmak adına kimimiz riskli işlere girerken kimi  şans oyunlarına bel bağlıyor bazıları ise kötü yollarla bu amacına ulaşmaya çalışıyor. Sinema dünyası da, para kazanma adına ortaya çıkan hikayelere kayıtsız kalmıyor ve bizler için izlemeye değer filmler ortaya koyuyor.

1-) THE WOLF OF WALL STREET / PARA AVCISI – 2013

Paranın ön planda olduğu izlemeye değer 7 film

Yönetmen Martin Scorsese ile Leonardo DiCaprio’yu beşinci kez bir araya getirme özelliğini taşıyan Para Avcısı, kazanma hırsı gözünü kör eden Jordan Belfort’un Wall Strett’te yakaladığı açığı affetmeden fırsata dönüştürmesi ve çevresindekilere kısa sürede milyon dolarlar kazandırmasını perdeye taşıyor. Filmde DiCaprio’nun yanı sıra Margot Robbie, Jonah Hill, Matthew McConaughey, Kyle Chandler Jon Favreau gibi isimler yer alıyor.

IMDb Puanı: 8,2

2-) İNSİDE JOB / İÇ İŞLERİ – 2010

İnside Job Filminden Öğrenebileceğimiz 5 Ekonomik Terim - CEOtudent

8,3’lük IMDb puanıyla listemizin zirvesinde yer alan Inside Job (İç İşler) ile listemizin ikinci sırasını alıyor. Inside Job filmi, 2008 Finansal Krizi’ni konu alıyor.

Krizin perde arkasındaki gerçekleri gözler önüne seren Inside Job, siyasi yozlaşmayı ağır bir dille eleştiriyor. Belgesel niteliği taşıyan bu yapım, 2011 yılında düzenlenen Akademi Ödülleri’nden En İyi Belgesel Film Oscar’ının sahibi oluyor.

IMDb Puanı: 8,3

3-) THE BIG SHORT / BÜYÜK AÇIK – 2015

Paranın ön planda olduğu izlemeye değer 7 film

Para konulu filmler arasında en yakın örneklerden biri Büyük Açık. Steve Carell, Christian Bale, Ryan Gosling ve Brad Pitt gibi sinemanın tanınmış isimlerini bir araya getiren film yaşanmış bir hikayeyi perdeye taşıyor. Film, 2008 senesinde ortaya çıkan konut kredisi bazlı ekonomik krizini önceden fark edip kendi lehlerine fırsata dönüştürmeyi amaçlayan bir grup ekonomistin öyküsünü anlatıyor.

IMDb Puanı: 7,8

4-) CAPITALISM: A LOVE STORY / KAPİTALİZM: BİR AŞK HİKAYESİ – 2009

Paranın ön planda olduğu izlemeye değer 7 film

Kendine has ironik tavrını çekmiş olduğu Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi belgeseline yansıtmayı başaran Michael Moore, bu düzenin tekerine çomak sokmaya devam ediyor. Film, 2008 senesinde patlak veren ekonomik krizin nereden geldiğini açıklayıcı bir şekilde işliyor.

IMDb Puanı: 7,4

 5-) WALL STREET – 1987

Paranın ön planda olduğu izlemeye değer 7 film

“Para odaklı filmler” denildiğinde akla Oliver Stone’un yönetmenliğini üstlendiği Wall Street geliyor. Michael Douglas’ın rolünde efsaneleşip Oscar’a uzandığı film, para hırsının nelere kadir olduğunu izleyiciye hissettiriyor. Filmde günümüzde de kullanılan para ve insan doğasıyla ilgili etkileyici diyaloglar ve tespitler bulunuyor.

IMDb Puanı: 7,4

6-) THE BANK / BANKA: KELEBEK ETKİSİ – 2001

Paranın ön planda olduğu izlemeye değer 7 film

David Wenham, Anthony la Paglia, Sibylla Budd gibi isimlerin başrolde olduğu film; bankacılık sektörüne, paranın merkezde olduğu dünyada dönen olaylara  odaklanıyor. Robert Connolly’nin yönetmenliğini üstlendiği kapitalizmi eleştiren film, Avustralya Oscarları olarak adlandırılan AACTA Ödülleri’nde En İyi Özgün Senaryo dalında ödül kazandı.

IMDb Puanı: 6,5

7-) The Social Network / Sosyal Ağ – 2010

The Social Network 2 Gelebilir: Aaron Sorkin Olasılıklar Üzerine Konuştu – Kayıp Rıhtım

Günümüzün en önemli sosyal ağlarından biri olan Facebook’un yaratılış hikayesi, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Jesse Eisenberg, Malese Jow ve Brenda Song’un başarılı oyunculuklarıyla sinemaseverlerle buluştu.

Ayrıca Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in yaşamından da önemli bir kesiti bünyesinde barındıran The Social Network (Sosyal Ağ), 3 Oscar kazanarak en iyi filmlerden biri olmayı da başardı.

IMDb Puanı: 7,7

“İş Fikirleri” Kategorisindeki İçeriklere Ulaşmak İçin Tıklayın!

İnstagram Hesabımıza Buradan Ulaşıp Takip Edebilirsiniz!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)