Girişimcilik

Nakit Akışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nakit Akışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nakit akışı işletmelerin kasalarına bir ay içerisinde giren ve çıkan parayı anlatmak için kullanılan bir kavramdır. Bu kavram işletmeler için büyük öneme sahiptir. Ürün veya hizmetler karşılığında alınan ve kasaya giriş yapılan para pozitif para akışı, ödemeler için kasadan çıkan paralar da negatif nakit akışı olarak değerlendirilir. Bu yazımızda nakit akışı kavramının işletmelerde nasıl kullanıldığını inceliyoruz.

Nakit Akışının İşletmeler Açısından Önemi

Nakit işletmeler açısından her şey demektir. Nakit olmadan hiçbir şey yapılamaz sözü sıkça duyduğumuz sözlerdir. Nakit akışının pozitif seyretmesi o işletmede işlerin yolunda olduğunu gösteren bir işarettir. Nakit akışı küçük işletmeler açısından daha büyük öneme sahiptir. Çünkü holding veya büyük sermayeli şirketler para kaynağı yaratma konusunda çok daha geniş imkânlara sahip bulunmaktadır.

Küçük işletmeler nakit akışlarının büyük oranda müşteriden gelen sıcak parayla sağlarlar. Bu yüzden nakit akışının kesilmemesi adına müşterilerle güçlü bağlar kurulması zorunluluk arz eder. Yeterli nakit kaynağına sahip olamayan küçük işletmelerin uzun süreli dayanabilmesi mümkün olmayıp iflas etme durumuyla karşı karşıya kalabilirler.

Nakit Akışının Pazarlamadaki Yeri Neresidir?

Nakit akışına güçlü bir destek sağlamanın yöntemlerinden biri de pazarlamadır. Eğer işletmenizi yeni kurmuşsanız ve işletmenize düzenli bir para akışı sağlamak istiyorsanız, bunun için firmanızın tanıtımını yapmak zorundasınız. Kullanacağınız pazarlama yöntemleri size bağlı olmakla birlikte, seçtiğiniz yöntemlerin pozitif akışı hızlandıracak yöntemler olmasına özen göstermelisiniz.

İş Kurarken Kısa Dönemlik Nakit Akışınızı Planlayın

İş kuran herkesin hayali, sürdürülebilir bir işe sahip olmaktır. Başlangıç süreçlerinde bir hayli zor olan kendini sürdürme durumu, iş kurarken nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili konuların titiz bir şekilde analiz edilmesine bağlı olarak gelişiyor. Bu sebeple hem kısa hem de uzun dönemlerin planlanması büyük önem arz ediyor.

Nakit Akışı Olmadan Kar Edilebilir mi?

Nakit akışını planlarınıza dâhil etmediğiniz sürece, kısa süre içerisinde sıkıntılı dönemler yaşamanız ve sonu kötü biten bir ticari deneyim yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Kar vadeli satışlardan elde edilen kazanç olarak değerlendirilmekte olup, kar kavramıyla nakit akışı birbirine karışmaktadır. Nakit akışı genellikle kasaya giren- çıkan paralar üzerinden değerlendirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)