Girişimcilik

Müşteri İnceleme Yönetiminin Dört Önemli Noktası

İzleyicinin dikkatini çekmeyi amaçlayan markalar için müşteri deneyimi her geçen gün daha önemli hale gelmektedir.

Pazardaki kalabalığın üstesinden gelebilmek için rekabette avantajlı bir marka olmak gereklidir. Daha iyi bir müşteri memnuniyeti, müşterilerin % 86’sının aynı memnuniyete sahip olabilmek için çok daha fazla ödeme yapmaya istekli olmalarına olanak sağlar.

Başarılı pazarlamacılar, müşteri memnuniyetindeki incelikleri tanımlamak ve müşterilerin geri dönüş oranlarını iyileştirmek için müşteri memnuniyetinin en iyi kaynak olduğunu bilirler. Bununla birlikte, on pazarlamacıdan yedisi, müşteri memnuniyetinin kendi stratejilerine katkısı olması konusunda net bir plana sahip değildir.

Müşteri memnuniyeti oldukça önemlidir. Müşterilerin markayla ilgili yaptığı yorumlar toplanmalı, analiz edilmeli ve bunun sonucunda faydalı stratejiler uygulanmalıdır. Bu nedenle “Müşteri Gözden Geçirme Yönetimi Araçları” oldukça önemlidir.

  • SEO’nun Avantajları

SEO; günümüzde internet üzerinde yapılan, pazarlama alanındaki rekabetin artışı nedeniyle arama motorunda üst sıralarda görünmek için ortaya çıkarılan bir çalışmadır. Ziyaretçi sayısını artırmak, anahtar kelimelerle üst sıralarda yer almak, marka bilinirliğini artırmak ve reklam performansını üst seviyeye çıkarmak için SEO gereklidir.

Örneğin; Google’ın sıralamasında çok sayıda faktör mevcutken, müşteri yorumları sizi üst sıraya taşımakta yardımcı olabilir. Kaliteli, olumlu müşteri yorumları markanın görünürlüğünü artıracaktır.

  • Akıllı Sahtekarlık Tespiti

Markayla ilgili sahte bir müşteri yorumu, müşteriler üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Bu durum müşteriyle marka arasında güven sorununa neden olur. BrightLocal’ın “Tüketici İncelemesi“ araştırmasına göre, müşterilerin %86’sı bu tarz sahte yorumların fark edilmesinin zor olduğunu ifade etmişlerdir. Bu konuda ne yapılabileceği konusunda da fikirleri yoktur. Sahte yorumlar markanın itibarını zedeler ve arama motorundaki sıralamasını olumsuz etkiler.

Bu nedenle, TrustPilot uygulaması kullanılması önerilmektedir. Bu uygulama sahte yorumları ve spamları sistemden siler. “Her bir yorumu, IP adreslerini, satın alma işlemlerinin ne zaman yapıldığını, sahte hesap olup olmadığı” gibi birçok detayı listesinde karşılaştırır. Ayrıca, sistemden kendiliğinden silinmeyen bir yorumun ya da hesabın sahte olduğunu düşünen kişiler, konuyla ilgili sisteme bildirim yapabilmektedir.

  • Müşteri Analizi

TrustPilot’un ana sayfasındaki müşteri inceleme entegrasyonu, pazarlamacılar için oldukça yararlıdır. Ana kontrol panelinde bulunan analiz sayfasında, müşterilerin genel duygu ve düşüncelerinden oluşan veri kümelerini görebilirsiniz. Etiketleme özelliği ile duygu ve düşünceleri vurgulamak, değişiklikleri izlemek için oldukça yararlıdır. Bu etiketler, markanız için önemli olan çeşitli anahtar kelimeler olabilir. Bu etiketler, izlendikçe analitik bir rapora bağlanır.

MITSloan Management Review tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bu analitik incelemenin müşteri memnuniyetini artırdığı kanıtlanmıştır.

  • İş Oluşturulmuş Bağlantılar

Her müşteri yorum yapma konusunda zaman ayırmaya pek istekli değildir. Bu nedenle “İş Oluşturulmuş Bağlantılar” pazarlamacılara bu konuda kolaylık sağlayan linklerdir. Bu linkler, özellikle gizlilik amacıyla inceleme davetlerinin bizzat kendileri tarafından gönderilmesini tercih eden şirketler için oluşturulmuş davetiye bağlantılarıdır.

Müşteri bu davetiye linkine tıkladığında, TrusPilot uygulamasındaki inceleme formuna yönlendirilir. Müşteri burada yorumunu yaptığında, kişisel verileri TrustPilot sunucusunda saklanır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Girişimcilik konusunda Size yön verebilecek en püf noktaları en iyice detayına kadar gösteren en iyi site

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)