Girişimcilik

Kurumsal Kapsülden Kurtularak Kendi İşinizi Kurmak

Kurumsal Kapsülden Kurtularak Kendi İşinizi Kurmak

Özellikle sabahın erken saatlerinde kalkıp şehrin kalabalığından bin bir zorlukla sıyrılarak işe gitmek ne kadar zor gelir insanlara. Hele de İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerde yaşıyorsanız buna trafik çilesini de eklemelisiniz. Kafanızda gerçekten işe yarayacak ve sürdürülebilir nitelikte bomba bir fikir olsa bile, çalıştığınız kurumsal kapsülden çıkıp fikrinizi geliştirmeye zamanınız yok.  Fikrinizi geliştirmek adına araştırma yapmalısınız fakat araştırma yapmak için de zamana ihtiyacınız var.

Bunların her biri kendi yarattığınız birer bahane aslında. Girişimci olabilmek, kendi fikirlerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız tüm bu sızlanmaları bırakıp fikrinizi geliştirebilmek için neler yapabileceğinizi araştırın ve sizi tamamen saran o kapsülden kurtulun.

Harekete Geçin

Kendi fikirlerinizi geliştirme sürecinde birçok zorlukla karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Fakat harekete geçmez ve kolaycılığı seçerseniz size ait olan parlak fikirleri hiçbir zaman uygulayamazsınız. Yürüteceğiniz süreçle ilgili kendinizi motive edecek metotlar bulun, belli mihenk taşlarını belirleyin. Böylece işleriniz daha planlı bir hale getirebilir, her bir aşamayı geçtikçe kendinize küçük ödüller verebilirsiniz.

Kendinizi Tanıtın

Çalıştığınız şirkette başarılı bir eleman olsanız dahi, siz sadece bir şirket çalışanısınız. Yani sektörde iş yapan önemli kişilerin sizi tanıyor olma olasılığı neredeyse sıfıra yakın. Girişiminizi gerçekleştirdiğinizde yapmanız gereken ilk iş kendinizi ve sahip olduğunuz markayı tanıtmak olmalıdır. Gerek geleneksel reklam usulleri, gerekse sosyal medya reklamlarına yatırım yapmak, markanızı tanıtmak adına atmanız gereken ilk adımlar olmalıdır.

Müşterilere Erişin

Markanızı ve kendinizi tanıtma süreciyle birlikte, hedef kitlenize erişebilmek de önemlidir. Bunun için hedef kitlenizi belirlemeniz ve ulaşmak için varlığınızı onlara duyurmanız gerekir. Potansiyel müşterileriniz sizin varlığınızdan bihaber olması, dünyanın en parlak fikrine sahip olsanız bile, o kitleye satış yapma olanağınızı ortadan kaldırır.

Müşteri hiçbir zaman size kendiliğinden gelmez. Hedeflediğiniz kitleye erişebilmek için çaba göstermeli, sektörle ilgili tüm etkinlikleri takip etmeli ve katılım sağlamalısınız. Ağ kurma yöntemleri üzerinde uzmanlaşmaya çalışarak dijital ortamın sunduğu tüm imkânları kullanın. Sıkı bir çalışma süreci ve fikrinize adanmışlık size kısa süre içerisinde sağlam bir müşteri kitlesi sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)