Girişimcilik

Küçük Esnafın Ayakta Kalabilmesini Sağlayacak Sırlar

Küçük Esnafın Ayakta Kalabilmesini Sağlayacak Sırlar

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak dünya pazarlarının globalleşmesi, ürün ve fiyatta çeşitlilik arayan birçok kişiyi memnun etse de, bu durumdan küçük esnaf olumsuz şekilde etkilenmektedir. Global ölçekteki markaların yerel pazarlarda da boy göstermesi küçük esnafın kazancını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Bu yazımızda küçük esnafın ticari hayatını sürdürebilmesi için izlemesi gereken yolları inceledik.

1- Hizmet Etkisini Artırın

Sahip olduğunuz müşteri sayısından daha fazlasına sahip olmak için hizmet etkinizi artırmalısınız. Teknolojinin sağladığı imkânlardan daha fazla yararlanarak yeni yöntemler geliştirmeniz ve hizmet kalitenizi artırmanız ayakta kalabilmenize imkân sağlayacaktır. Her ne kadar yüksek katlı binalardan sarkıtılan sepetlere müşteri ihtiyaçlarını koymak bir hizmet olsa da, günümüz müşterisi farklı ayrıcalıklara ve ürün çeşitliliğine daha fazla önem veriyor.

2- Broşür Dağıtımını Yapın

İşinizle ilgili özelliklerinizi yerel bazda anlatabilmenizin bir yolu da, broşür dağıtmaktır. Dağıtacağınız broşürler sayesinde müşterileriniz mal ve hizmetlerinizden haberdar olacak, sizinle nasıl iletişime geçebilecekleri hakkında bilgi edinebileceklerdir. Böylece yerel bir kuruluş olmanıza rağmen etki alanınızda hatırı sayılır bir büyümeye sahip olabilirsiniz.

3- Müşterilerinizle Bağ Kurun

Müşterilerinizle kuracağınız bağ, aranızdaki güven ilişkisini pekiştirecektir. Genelde yerel müşteriler güven üzerine kurulan ilişkilere çok daha fazla önem vermektedir. Bu yüzden müşterilerinizle günlük diyaloglar kurmaya, her fırsatta hal hatır sormaya özen göstermelisiniz.

4- Çalışma Saatlerinizi Düzenleyin

Büyük mağazaların daha fazla müşteriye ulaşmasının bir nedeni de, geç saatlere kadar işletmelerini açık tutmalarıdır. Siz de çalışma saatlerinizi artırarak müşterilerinizin standart saatler dışında da size ulaşmasını sağlayabilir, satışlarınızı artırabilirsiniz.

5- İnternete Atılın

Günümüzün gelişen teknolojisi, internet üzerinden alışveriş yapma imkanı yaratarak global firmaların ticarette önemli atılımlar göstermesine olanak sağlamıştır. Küçük bir işletmeniz olsa bile belli eğitimler ve bu konudaki profesyonellerden destek almak suretiyle internette yer alabilirsiniz. Kendi çevrenizde daha fazla müşteriyle irtibat kurmanıza olanak sağlayacak olan internet sayesinde mal ve hizmet seçeneklerinizi çok daha ayrıntılı bir şekilde sunabilirsiniz. İnternet yüzünüzün olması işletmenizi geliştirmenin yanı sıra kendinizi de geliştirmenizi sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)