Girişimcilik

Kötü Müşterileri Tespit Etmenin 5 Yolu

Kötü Müşterileri Tespit Etmenin 5 Yolu

Hangi sektörde olursa olsun tüm şirketler kendi müşterilerini elde tutmanın yanı sıra, yeni müşteri kazanmak adına gerekli olan tüm girişimlerde bulunurlar. Fakat zor müşteri olarak adlandırılan bazı müşteri grupları faydadan çok zarar getirebilmektedir. Normal müşterilerinizden fazla işgücü ayırarak memnun etmeye çalıştığınız müşterileriniz varsa, bir an önce bu tip müşterilerinizi rakiplerinize yönlendirmenin bir yolunu bulmalısınız. Ticari menfaatlerinize uygun olmayan müşterileri tespit edebilmeniz için uygulamanız gereken 5 yöntemi inceleyerek bu konudan kazançlı çıkabilirsiniz.

1- Ödemelerde Yaşanan Sorunlar

Düzenli ödeme alışkanlığına sahip olup olmadığı, bir müşterinin nasıl bir vasfa sahip olduğunu göstermek açısından önemli bir kıstastır. Sürekli olmamak kaydıyla ödemede gecikmelerin olması normal karşılanırken, sürekli ödemede problem yaşadığınız müşteriler için ipleri elinize almalısınız. Aksi takdirde belli bir süre sonra ödenmesi oldukça zor alacaklarla baş başa kalabilmeniz muhtemeldir.

2- Proje Tanımının Sürekli Değişmesi

Karşılıklı anlaşma protokollerine uygun olarak işinizi yaptığınız sırada olur olmaz bahanelerle proje değişikliği talebi geliyorsa, bu tür bir müşterinin size uygun bir müşteri olmadığından emin olabilirsiniz.

3- Çalışanlarınızdan Gelen Şikâyetler

Müşterilerle temasta bulunanlar daha çok işyeri çalışanlarıdır. Bu sebepten çalışanlar müşteri alışkanlıklarını sizden daha iyi bilebilirler. Personeliniz düzenli olarak aynı kişiden şikâyetçi oluyorsa görüşlerini dikkate almalısınız. Bu gibi durumlarda müşteriyi uzaklaştırıp çalışanlarınızın yanında durmalısınız.

4- Sıklıkla İş Yaptığı Kurumları Değiştirmesi

Bir müşteri sizden önce rakiplerinizle çalışmış ise, size de sadık kalacağı hakkında bir kanaate varmak oldukça zordur.  Müşterinin nasıl biri olduğunu anlamak adına kısa bir araştırma yapmalı, daha önce aldığı hizmetlerle ilgili bilgi edinerek müşterinin sizden uzaklaşmasını sağlamalısınız.

5- Bitmek Bilmeyen Aramalar

Müşteriler yürüttüğünüz işleri hakkında soru sorma hakkına sahiptir. Fakat soru sormanın da bir sınırı olmalıdır. Tüm planlamayı vermenize rağmen her gün farkı sorularla karşınıza çıkan müşteriler işe olan motivasyonunuzu ve adaptasyonunuzu bozar ve işlerinizi aksatmanıza sebep olabilir. Böyle durumlarda çalışanlarınız da soruna dâhil olmak zorunda kalacak, sizin harcadığınız zamanın daha fazlasını müşteri memnuniyeti adına harcayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)