Girişimcilik

Köprüleri Yakmadan İstifa Etmenin 9 Yolu

Köprüleri Yakmadan İstifa Etmenin 9 Yolu

Bir gün kendi fikirlerinizi uygulamak adına harekete geçme ihtiyacı hissettiğinizde, çalıştığınız şirketle köprüleri atmadan ayrılabilmek önemlidir. Özellikle benzer bir sektörde iş kurmayı düşündüğünüzde çok daha büyük bir öneme sahiptir. İleriki dönemlerde önceki çalıştığınız şirketinizle iş ortaklığına gidebilir, önemli kazançlar elde edebilirsiniz. Bu yüzden mevcut iş yerinizden çıkarken köprüleri atmamanızda fayda vardır. Köprüleri yıkmadan ayrılabilmeniz için gereken yöntemleri sizin için derledik.

1- Şirketten Ayrılacağınızı Patronunuza Söyleyin

İş yerinizden ayrılmanızı gerekecek bir ortam oluştuğunda, bu durumu ilk olarak işvereninize söyleyin. Özellikle aynı işyerinde uzun yıllardır çalışıyorsanız, nezaketen bunu şirketinize borçlusunuz. Böylece patronunuz sizden boşalan bir yere eleman alımı yapabilir.

2- Zamanında Bildirim Yapın

Son dakika bildirim yaparak işten ayrılmanız, şirketiniz oldukça zor durumda bırakabilir. Bu sebeple bağınızı koparmaya karar verdiğinizde şirketinize bildirim yapmalısınız.

3- Doğru Zamanı Bekleyin

Aceleci olmak işlerinize zarar verebildiği gibi, geç kalmak da bazı avantajları kaçırmanıza sebep olabilir. Aceleci davranmanız belki de hayallerinize veda etmek anlamına gelebilir. İş yerinizden ayrılmadan önce size verilmiş olan görevlerinizi hafifletin ve iyi bir intiba bırakarak ayrılın.

4- Yerinize Gelecek Kişiye Yardımcı Olun

Üzerinizde olan işleri bırakıp kaçmanız, sektörde sürekli kötü anılmanıza yol açacaktır. Bu yüzden sizin yerinize sizden sonra geçecek olan kişiye yardımcı olmalısınız. Bu şekilde davranmanız halinde her zaman yardımsever ve iyi niyetli biri olarak hatırlanırsınız.

5- Kavga Etmeden Ayrılın

Şirket içi disipline uymak ve kavgadan kaçınmanız gerekir. Çalışırken farklı sebeplerle anlaşmazlık yaşamanız olağan bir durum olsa bile, ayrılırken kavga etmeden ayrılmayı tercih edin. Böylece iş yerinizle olan bağlantılarınızı da koparmamış olursunuz.

6- İş Yerinizdeki Arkadaşlarınızla İletişimi Sürdürün

İşten ayrılma sebebiniz aynı sektörde iş yapmaksa, eski iş arkadaşlarınızla iletişiminizi sürdürmeniz size fayda sağlayacaktır. Böylece olası ortaklık durumlarının oluşmasını kolaylaştırabilir, kendi işlerinizi büyütürken diğer şirketler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Tüm bunların dışında,

  • Bahane üretmeden gerçek ayrılık sebebinizi söylemek
  • Çalıştığınız şirkete ve iş arkadaşlarınıza teşekkür ederek ayrılmak
  • Yedek planlarınızı yaparak işten ayrılmak, eski iş yerinizden köprüleri yıkmadan ayrılmanızı sağlayacak unsurlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)