Girişimcilik

Kitlesel Fonlama 101: Kendi Projenizi Finanse Edin

Kitlesel Fonlama 101: Kendi Projenizi Finanse Edin

Crowdfunding veya diğer adıyla kitlesel fonlama, son dönemlerde sıklıkla duyulan kavramlar arasında yer alıyor. Kitlesel fonun ne tür bir şey olduğunu bilenler bilir. Fakat bilmeyenler adına bu işin nasıl yapılması gerektiği ve işe başlamak için hangi adımların atılacağını, yapılacak olan kampanyanın nasıl başarıya ulaşabileceğini anlatacağız. Önceleri karışık bir süreç olan görülse de, ilk destek kampanyanızı oluşturduğunuzda yöntemin nasıl işlediğini hemen anlayacaksınız.

Kitlesel fonlama, en kolay tanımıyla tanımadığınız farklı kişileri sizin projenizi desteklemeye ikna etmenizdir. İlk bakışta zor gibi görünse de, projenizin güvenilir olması halinde destekçi sayınız kısa süre içerisinde artacaktır. Günümüzde Indiegogo ve Kickstarter gibi sitelerde kendi kampanyanızı başlatabilmeniz için harika bir ortam mevcuttur. Pek çok kampanya adına para toplanmasına olanak sağlayan bu platformlar yüksek kullanıcı etkileşimine sahip alanlardır.

Kitlesel fonlama aracılığıyla para toplamaya başlarken öncelikle projenizi en iyi şekilde tanımlamalı ve sonucunda neler başarmak istediğinizi net bir dille belirtmeniz gereklidir. İkinci aşamada ise, projenize gerekli olan bütçeyi gerçeğe en yakın rakamlarla oluşturmalısınız. Çünkü gerçeklikten uzak rakamlarla insanların karşısına çıkmanız halinde ilgi görmeniz bir hayli zor olacaktır.

Diğer Kitlesel Fonlama Hatalarından Ders Çıkarın

Kendi kampanyanızı sorunsuz bir şekilde yürütebilmek için, başarısız olmuş kampanyaları analiz ederek gerekli dersleri çıkarmalısınız. İncelediğiniz projelerin nasıl sunulduğu ve toplamak istedikleri meblağlar size önemli ipuçları sağlayabilir.

Fon Toplamak İçin Bir Süre Belirleyin

Projeye olan motivasyonunuzun sürekli canlı kalabilmesi adına, fonlama için bir süre belirlemelisiniz. Uzun süreli fon toplama girişimleri, kullanıcılar tarafından şüpheyle karşılanarak para toplama sürecinin hiç bitmeyeceği şeklinde düşüncelerin oluşmasına yol açabilir.

Proje Hedeflerinizi Açık Bir Şekilde Yazın

Fonlama sürecinde projenizi detaylandırarak anlatmalısınız. Aksi takdirde insanlar neye yatırım yapacakları konusunda endişeye kapılarak yatırımdan vazgeçebilirler. Kitlesel fonlamada asıl olan çok sayıda insana erişebilmektir. Bu sebeple proje açıklamalarınızı son derece basit bir dille ve anlaşılır bir biçimde anlatmalısınız. Karmaşık tanımlar insanların projeye olan ilgisini azaltacaktır. Basit ve anlaşılır olmanız halinde ise her yaş ve eğitim grubundan insan tarafından desteklenmeniz mümkün olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı