Girişimcilik

Kendi İşinizi Kurmanın Hayalini Kuruyorsanız Yapmanız Gerekenler

Kendi İşinizi Kurmanın Hayalini Kuruyorsanız Yapmanız Gerekenler

Hemen herkesin hayalinde bir gün kendi işi kurmanın vardır. Bazıları bunu gerçekleştirerek hayallerine kavuşurken bazıları sadece hayallerinde yaşatmaya devam eder. O halde bu fikirlerin hayallerde kalmaması için neler yapmanız gerektiğini size anlatalım ve bu hayali hep birlikte hayata geçirelim.

İlk başlarda kulağa oldukça eğlenceli gelen bu fikir, sıkıcı idari görevlerin yerine getirilmesini de gerektirir. Kuruduğunuz işle ilgili yasal evraklar, sigortalar, muhasebe süreçleri ve işlerinizi göreceğiniz bir web sitesi başlatmak gibi görevler bunların arasında yer alır. Bu tür işlemler basit işletmeler için geçerli süreçlerdir. Lojistik çalışmaları olarak görülen bu işlerden hoşlanan insanlar olmasına rağmen, girişimcilerin bu tür bir eğilime sahip değiller.

Markanız Üzerinde Çalışarak Zaman Harcayın

Marka üzerinde çalışan yeni girişimciler bu süreçte önemli sayılabilecek zaman ve enerji harcamaktadır. Yapılan tüm işlemlerin asıl amacı pazarınızda sizi temsil edecek ve gurur duyacağınız bir marka yaratmak olmalıdır. Örneğin mesaj vermeyen bir web sitesine sahip olmanız, muhtemel müşterilerinize daha ulaşmadan kaybetmenize sebep olabilir.

Markalaşmada asıl gaye mükemmel olmaktan ziyade saygın olabilmektir. Pazarda yeni bildirimler aldığınızda 12-18 aylık süreler sonrasında yenilenme ihtiyacınızı giderin. Unutmayın ki en köklü markalar bile sürekli bir şekilde kendini güncellemektedir.

Potansiyel Müşterileriniz İçin Esnek Davranın

İşinizle ilgili fikir geliştirdiğiniz süreçte, doğal olarak müşterileriniz hakkında da fikir oluşturmaya başlarsınız. Markanızı geliştirme sürecinizde yapacağınız analizlerle ürün veya hizmetlerinizin kimler tarafından alınabileceğini belirlemeniz gereklidir. Sonrasında şirketinizi mevcut pazara göre konumlandırarak, mümkün olan en üst seviyede müşterilerinizle yakınlaşmaya çalışın.

Potansiyel müşterileriniz belki aynı kalacak, fakat yakınlaşma gerçekleştikçe bir değişimin gerçekleştiğini görebileceksiniz. Danışman görevi yürütenler bir müşteriyi diğerine göre daha fazla tercih etse de, şirketten şirkete tüketicilerin ne tür ürünlere ilgi göstereceği şaşırtıcı olabiliyor.

Vazgeçmeden Önce Kendinize 2 Yıl Verin

Müşterilerinizi gözünde itibara sahip olmanız ve onların size yaklaşması uzun bir süreçte gerçekleşebilir. Bu sebeple fikrinizin boş bir fikir olmadığını görmeniz amacıyla kendinize en az iki yıl vermeyi planlayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)