Girişimcilik

İyi Bir Mentor Olmak

  • Mentor olmayı öğrenmek, profesyonel olarak liderliğin doruğudur.
  • İletişim, dinleme ve öğretme, etkili mentorluğun önemli bileşenleridir.
  • İyi bir mentorluk için empati şarttır; başarınız bir mentinin liderlik sergilemesi ile gerçekleşir.

Kariyerinizde herhangi bir şekilde mükemmel olduysanız, muhtemelen diğer profesyonellerden yardım aldınız. Belki de üniversiteden bir kişi sizi ilk stajınıza bağladı veya giriş seviyesi işinizde deneyimli bir meslektaşınız sizi terfi için ayarlamanıza yardımcı oldu. İş dünyasındaki çoğu insan en alttan başlar ve yukarı doğru çalışır, ancak çoğu zaman tek başına yapmazlar.

Artık kariyerinizde daha yerleşik ve rahat olduğunuza göre, bunu geri ödeme zamanı. Yolculuğunuz başkalarına ilham verebilir ve yol gösterebilir ve ödüllendirici bir sonraki adım akıl hocası olmak. Akıl hocası olmak, kuruluşunuz içinde son derece önemli bir bilgi aktarımı sağlar, böylece bir sonraki nesil zaten başardıklarınızı yapmak için değerli zaman harcamaz. Bir akıl hocası olarak, benzer senaryolarda daha iyi kararlar verebilmeleri için yükselen yıldızların önceki yön ve deneyimlerden öğrenmeleri için bir sondaj tahtası sağlarsınız.

Bir akıl hocası olmak için, birisine mentorluk yaptığınız alanda deneyim sahibi olmak esastır. Gerçekten de, yaşamadığınız, uygulamadan öğrendiğiniz ve aynı prensipleri kendiniz uyguladıysanız iyi öğretemezsiniz.

İnsanların beceri ve bireysel düzeyde öğretim yeteneğine sahip olmaları da önemlidir. Bir öğretim yaklaşımının işe yarayıp yaramadığını bilmek için bir kişiyi okuyabilmeniz gerekir. Bazen, sadece bir koç olmanız gerekir. Diğer zamanlarda, bir dinleyici olmanız ve bazen hatalardan nasıl kaçınacağınıza dair pratik bir bilgelik kaynağı olmanız gerekir. Hangi yaklaşımın en iyi olduğunu bilmek için, durumu mentörle tartışabilmeli ve o kişinin beceri ve kariyerlerini geliştirmek için en iyi yolu seçebilmelisiniz.

“Mentorlar, sadece yeni bir kişiye rehberlik ve eğitim sağlamak için değil, aynı zamanda güven verici olmak için de inanılmaz derecede değerlidir,” diyor içerik yöneticisi James Nuttall Medya Çalışıyor. “Bir akıl hocası, bloktaki yeni çocuk olmuştur ve bu pozisyonla gelen stresleri ve korkuları anlar. Bu nedenle, bu pozisyonda [ne zaman] olduklarını ve bu nedenle yol gösterebildiklerini [ yolculukta başka bir kişi. ”

Bu güvenceyi sağlayarak mentorlar yeni çalışanların güvenini artırabilir.

İyi bir mentördeki bazı önemli özellikler sabır ve dinleme becerilerini içerir. En etkili mentorlar olanları alır, danışanın yolunu değerlendirir ve daha sonra kişiyi doğru yola yönlendirir. Mentorluk, bilgi ve liderlik becerilerini aktarmak kadar danışmanlık ile ilgilidir. Bu pratik gerektirir ve akıl hocası mentinin hata yapmasına ve onları tekrar yönlendirmeye çalışmasına izin vermeye istekli olmalıdır.

Ayrıca yapmalısın mentor ilişkileri geliştirmek iyi bir eşleşme olacağını düşünüyoruz. İyi bir akıl hocası olmanın dört yolu:

Mentinizin nihayetinde kendi kariyer yolunu denetlemesi gerekir. Onların istedikleri her şeyi elde etmelerine yardımcı olursunuz. Planlarına kendi arzularınızı veya düşüncelerinizi çok fazla enjekte etmeyin. Onlara isteklerini ve sizden beklentilerini sorun. Örneğin, destek, rehberlik veya içgörü mü arıyorlar?

Yaklaşımınızı hedeflediğinizden emin olun. Örneğin, belki de sizin gibi benzer bir durum yaşayan birine yardım etmek istersiniz, ya da belki de birilerinin erişemediği fırsatları vermek istersiniz.

“Mentinizin sizinle mentorluk ilişkisinden çıkması ve neden mentorluk yapmak istediğinizi tanımlayın,” dedi. EffectUX. “Bu, beklentiler belirlemenizi, ilişkinin hedeflerini kabul etmenizi ve ilişkiye saygı duyan sağlıklı sınırları korumanızı sağlayacaktır.”

Siz ve mentee ilişki için umutlarınızı ve isteklerinizi paylaşırsanız, karşılıklı olarak değerli bir dinamik oluşturabilirsiniz. Mentorluk tek taraflı bir konuşma değildir; düşünce, soru ve endişeleri teşvik eden açık bir tartışmadır.

Bu aynı zamanda yargılama olmadan da gerçekleşmelidir. Mentiniz bir soru sormak için çok güvensiz hissediyorsa, güvenini kazanmanın ve güvenini arttırmanın bir yolunu bulmanız gerekir. İletişim, kaliteli bir mentor-mentee ilişkisinin% 99’udur. Eğer ikiniz fikirleri, düşünceleri, fikirleri ve geri bildirimleri açıkça paylaşamazsanız, ilişkinin amacını yener. Bir mentinin mentorda güvenebilmesi gerekir. Bu güven olmadan ilişki başarılı olmaz.

Deane, “Bir mentinin zorluklarını, hedeflerini, arzularını ve duygularını en iyi şekilde destekleyebilmeniz, onlarla ilişki kurabilmeniz ve cesaretlendirebilmeniz için anlamak önemlidir.” Dedi.

Mentinizi yargılamak veya kırmak istemeseniz de, onlara zarar vermemek için geri bildiriminizi filtrelememelisiniz. Güvenlerini kırmadan eleştiri yapmanın bir yolu var. Deneyiminizi paylaşmak, doğrudan eleştirmeden mesaj göndermenin harika bir yoludur. Örneğin, yaptığınız bir hatayı ve ondan nasıl öğrendiğinizi anlatın. Mentinin anlayışlı olması durumunda, karşılaştırmayı ve süptil mesajını göreceklerdir: “Yaptığımı yapma, ve işte nedeni.” Mesele kişiyi yıkmak değil, eğitmektir.

Nuttall endişelerinizi giderirken diplomatik ve dokunsal olmanız gerektiğini söyledi. Sadece danışanın hatalarını veya eksikliklerini belirtmek yerine, olumlu bir şeye dikkat edin ve daha sonra çalışmalarını geliştirmek için rehberlik sağlayın.

“Mentorluk yaptığınız kişi her şeyi ilk denemede doğru yapamayacaktır, bu yüzden iyileşmelerini ve ilerlemelerini sağlamak için yapıcı ancak etkili bir şekilde geri bildirim verebilmeniz gerekir,” dedi Nuttall.

Çalışanınız hassas veya savunmacı hale gelirse, mümkün olduğunca destekleyici olun. Yine, bir kayma geçirdiğiniz zamanı açıklamak için kendi deneyimlerinizden yararlanın veya dikkatlerini şimdiye kadar yaptıkları ilerleme ve başarılara yönlendirin. Kendini küçümseyen mizah, savunmacı bir mentinin silahsızlandırılması ve tekrar dinlenmesinde güçlüdür.

Mentilerinizle ilişki kurmak ve bakış açılarını ve duygularını anlamak önemlidir. Kötü bir gün geçiriyorlarsa, enerjilerini almalı ve onlara yardımcı olmak için çalışmalısınız.

“Empati, iyi bir akıl hocasının hayati bir karakter özelliğidir,” dedi Nuttall. “Proteinin nasıl hissettiğini ve onlara rehberlik eden en iyi yaklaşımı anlayabilmen gerekir.”

Empatinin öğretilemeyeceğini düşünebilirsiniz, ancak uygulama ile daha yüksek empati düzeyleri elde edebilirsiniz. Bu çaba gerektirir: daha fazla dinlemek, başkalarını merak etmek, sizden farklı olanları takdir etmek, doğuştan gelen kararları aydınlatmak ve sahte damgaları ve cahil kavramları kırmak için kendinizi eğitmek.

Örneğin, herkesin aynı hızda ilerlemesini bekleyemezsiniz. Farklı güçlü yönleriniz, ilgi alanlarınız, geçmişleriniz ve deneyimleriniz var; danışanınıza acil beklentiler yansıtmamaya dikkat edin. Çok teknik alanlarda mentorların yaptığı yaygın bir hata, aynı alanda yükselen bir yıldız mentinin mentorun yaptığı gibi çalışacağını, düşüneceğini ve davranacağını varsayar. Kuşağınız için geçmeniz gereken zorluk şu anda gerekli veya uygulanabilir olmayabilir. Bir menteyi yargılamayın, çünkü bir promosyon almak için yaptığınız aynı kıyma makinesinden geçmediler.

Zaman değişiyor, organizasyonlar da değişiyor. İşlerin sizin için ne kadar zor olduğuna dair kendi duygularınızı bir kenara bırakırsanız, bu zorluktan kaçınabilen ve hala aynı rol ve beklentilere yükselebilen biriyle daha net konuşabilirsiniz.

“Bu bazen söylenenden daha kolay olabilir, bu yüzden sabır da etkili bir akıl hocasının önemli bir erdemidir – herkes her şeyi sizin yaptığınız kadar çabuk kavramayacak ve herkes sizin için çalışma yönteminizi bulamayacaktır. onlar için en etkili yöntem, “dedi Nuttall.

İşleminiz yardımcı olmazsa değiştirin. Gittikçe adapte olun ve mentinizi kararlara dahil edin.

Çünkü “daha iyisini biliyorsun”, mentiniz av tüfeği sürerken tekerleği çekmek cazip gelebilir. İlişkiniz böyle işlemeli. Mentor olarak göreviniz, bir mentinin rolünü öğrenmesine yardımcı olmaktır, onlar için yapmaz.

Mentinin, rehberliğinizle geliştirmesi gereken en önemli becerilerden biri, rakip talepler ve yüksek baskı ile yerinde düşünme yeteneğidir. Bazıları buna yaratıcılık der; diğerleri buna sağduyu der. Ne derseniz deyin, danışanınız sorunları anında çözebilmelidir. Mentor olarak rolünüz bu becerileri geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

Kendinizi bir sürüş eğitmeni olarak düşünün: Yolcunun yanında oturuyorsunuz ve danışanınızın yolculuğu tam olarak kontrol etmesine izin veriyorsunuz. Bununla birlikte, tavsiye ve talimatlar vermek veya gerekirse acil freni çekmek için hala oradasınız.

“Mentorluk yaptığınız kişiyle iyi bir ilişki ve güven seviyesi kurduktan sonra yapınıza bir özerklik unsuru ekleyin,” dedi Nuttall. “Onlara biraz sorumluluk verin ve işin belirli yönlerinde kendi kararlarını vermelerine izin verin. Bu, kendileri için düşünmeye ve güvenlerini geliştirmeye teşvik ederek, onlara güvendiğinizi gösterecektir.”

Eğer mentilerinize inanırsanız ve kontrol etmelerine izin vererek bunları açıkça belirtirseniz, hem kendinize hem de kendinize çok daha fazla inançları olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)