Girişimcilik

Ofisler İçin Kullanılan Dizüstü Bilgisayarlar Nasıl Olmalı?

 

undrey için resim / Getty Images

 

 • Ofis dizüstü bilgisayarları, genellikle taşınabilir dizüstü bilgisayarlara kıyasla taşınabilirlik ve uzun kullanım süreleri için tasarlanmıştır.
 • İş amaçlı dizüstü bilgisayar, tüketici modelinden daha pahalı olma eğilimindedir. Bununla birlikte, ekstra maliyet için, yıllarca sürebilen ek yerleşik bileşenlerle daha yüksek kaliteli bir ürün alırsınız.
 • Dizüstü bilgisayar satın almadan önce, iş yerinizin gereksinimlerini karşıladığından emin olmak için pil ömrü, sabit disk alanı, ekran çözünürlüğü ve boyutu, RAM ve işlemci hızı gibi özellikleri gözden geçirmek önemlidir.

Küçük işletmeleriniz piyasada çalışanlarınız için yeni bilgisayarlar satın aldığında, dizüstü bilgisayarları düşünme şansınız yüksektir. Şirket dizüstü bilgisayarları, ekibinizin evden, havaalanından, müşterinin ofisinden veya otelden uzaktan çalışmasını kolaylaştırır. Bazı işletmeler sadece bir dizüstü bilgisayar seçerken maliyete bakabilirken, günlük yoğun kullanım alacağından ürünün kalitesine ve dayanıklılığına katkıda bulunan diğer faktörleri dikkate almak önemlidir.

Ucuz fiyatlandırma yerine uzun süreli kullanıma odaklanmak, iş verimliliğinizi artırmak ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için doğru iş dizüstü bilgisayarını seçmenize yardımcı olabilir. Dizüstü bilgisayarların maliyetleri 300 ila 3.000 $ arasında değişirken, 1.200 ila 2.500 $ aralığında yüksek kaliteli dizüstü bilgisayarları seçmek, gelecekte stres ve sık onarım maliyetlerinden tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Herkes bir pazarlığı seviyor ve düşük fiyatlar ve satış indirimleriyle kolayca çekilse de, sizin ve çalışanlarınızın günlük iş görevlerinizi en verimli şekilde gerçekleştirmesini sağlayacak özelliklere sahip bir dizüstü bilgisayar bulmaya odaklanmalısınız. Daha ucuz dizüstü bilgisayarlarda genellikle daha ucuz bileşenler bulunur ve bu da yavaş işleme gibi sorunlar nedeniyle düşük kaliteli iş performansı ile sonuçlanabilir.

Düşük performanslı bir makine çalışanlarınızın işlerini yapmalarını engelleyebilir. Evden daha verimli çalışmak için çoğu işletmenin daha fazla işlevselliğe, daha uzun pil ömrüne, daha büyük katı hal sürücülerine (SSD) ve daha hızlı işlemcilere sahip makinelere ihtiyacı olacaktır. İşte dikkate almanız gereken birkaç nokta.

 1. Dizüstü bilgisayarlara zarar vermek genellikle masaüstü bilgisayarlara göre daha kolaydır. Magnezyum veya karbon alaşımı gibi dayanıklı bir malzemeden yapılan daha pahalı bir dizüstü bilgisayarın, kazayla düşürülse bile, çevrilirken hasar görme olasılığı daha düşüktür.
 2. Daha ucuz dizüstü bilgisayarlarda düşük kaliteli pil paketleri bulunur. Bu, pil ömrünü öngörülemez hale getirebilir, bu da önemli projeler üzerinde çalışırken veya sunum yaparken ve bir prize erişimi olmadığında bir sorundur. Her zaman bir elektrik prizine bağlanması gereken bir dizüstü bilgisayar, bir dizüstü bilgisayara sahip olmanın ana avantajlarından birini yener. Yüksek kaliteli bir pil için daha fazla harcama yapmayı düşünmelisiniz.
 3. Çoğu ucuz dizüstü bilgisayarda yüksek depolama kapasiteleri veya en üst düzey işlemciler yoktur. Bu, sayısız dosya ve büyük belge ile çalışıyorsanız, disk alanınızın hızla maksimize edilebileceği anlamına gelir. Ayrıca, yavaş işlemciler, uzaktan çalışan çalışanlar için dosya ve belgeler arasında sıralama kabusu yapabilir.

Bu sorunları önlemek için bir dizüstü bilgisayarın fiyat-performans oranıfiyat etiketinin performans ve dayanıklılık ile eşleşip eşleşmediğine karar vermenize yardımcı olabilir. Fiyat-performans oranı, bir ürünün fiyatına göre performans sağlama yeteneğini ölçer. Harcanan ekstra para için en yüksek performansı alacağınızdan emin olmak için düşündüğünüz her dizüstü bilgisayarın özelliklerini incelemek en iyisidir.

İş dizüstü bilgisayarları tüketiciler için tasarlandı, genellikle taşınabilirlik ve daha uzun kullanım süreleri için tasarlanmıştır. Bir dizüstü bilgisayar satın almadan önce, cihazınızın nasıl kullanılacağını anlamalısınız.

Tiffany Bloomer, başkanı Aventis Sistemleri, dizüstü bilgisayar kullanımının üç farklı düzeyde dikkate alınacağını söylüyor.

Bu seviye, dizüstü bilgisayarlarını e-posta gönderme, video akışı, web’e göz atma ve SaaS uygulamalarını kullanma gibi temel işlevler için kullananlar için en uygun maliyetli seçenekleri içerir. Android tabletler gibi Google’ın Chrome OS’sini destekleyen Chromebook’lar ve diğer cihazlar temel kullanıma uygundur. Dikkate almanız gereken iki iyi seçenek:

 • HP ProBook dizüstüleri: Bu dizüstü bilgisayarlar 500 ila 1.500 dolar arasında değişiyor. HP ProBooks, en yeni ve en büyük işlemcilerle iyi tasarlanmış. Ayrıca belirli modellerde iyi bellek kapasitesi ve dokunmatik ekran kullanılabilirliği vardır. Kabaca 550 $ karşılığında, HP ProBook 445R G6 Dizüstü BilgisayarAMD Ryzen 3 işlemci, 4GB RAM, 500GB HDD depolama alanı ve 14 inç HD ekran ile geliyor.
 • Lenovo ThinkPad dizüstüleri: Bu dizüstü bilgisayarlar 500 ila 4.500 dolar arasında değişiyor. Lenovo ThinkPad’ler basit ve ekonomiktir ve genellikle uzun seyahat eden veya uzaktan çalışan çalışanlar için anahtar olan uzun pil ömrüne sahiptir. Yaklaşık 650 $ karşılığında, ThinkPad E1510. nesil Intel işlemci, 15.6 inç HD ekran, çift sürücü depolama ve 12 saatten fazla pil ömrüne sahip.

Bu seviye temel kullanım işlevlerini kapsar ve video ve fotoğraf düzenleme yazılımı ve daha fazla işlem gücü gerektiren artırılmış çoklu görev gibi yoğun uygulama kullanımı yeteneği ekler. Ortalamanın üzerinde kullanıma uygun dizüstü bilgisayarlar MacBook, MacBook Air ve Lenovo IdeaPad’dir. Dikkate almanız gereken iki iyi seçenek:

 • Dell Latitude dizüstü bilgisayarlar: Latitude dizüstü bilgisayar fiyatları kompakt makineler için 420 dolardan başlıyor ve aşırı dizüstü bilgisayarlar için 3.500 dolara kadar çıkıyor. En son işlemci, bellek, güvenlik ve depolama alanına sahip güçlü, özelleştirilebilir dizüstü bilgisayarlardır. Satın alabilirsiniz Latitude 5501 İş Dizüstü Bilgisayarı 1.200 dolarlık bir başlangıç ​​fiyatı için. Bu 15 inç birinci sınıf dizüstü bilgisayar için seçenekler arasında dokuzuncu nesil Intel işlemci (altı çekirdeğe kadar), Sınıf 40 SSD, 16 GB’a kadar RAM ve Nvidia GeForce grafik kartı bulunur.
 • HP EliteBook dizüstüleri: HP EliteBooks, dizüstü bilgisayarınızı nasıl özelleştirdiğinize bağlı olarak fiyat açısından farklılık gösterir. Bu güçlü dizüstü bilgisayarlar çoğunlukla özelliklerinde Dell Latitude hattına benzer, ancak daha doğal güvenlik özellikleri, çevre dostu bir tasarım ve AMD ve Intel işlemci seçeneklerine sahiptir. Yaklaşık 1.400 $ karşılığında, HP EliteBook 840 G6 Dizüstü Bilgisayar. Bu iş dizüstü bilgisayarı bir Intel Core i5 işlemci (dört çekirdekli), 14 inç parlama önleyici HD LED ekran, 8 GB DDR4 bellek ve 256 GB SSD depolama ile birlikte gelir.

Üstün kullanımda, çok emek gerektiren uygulamalar genellikle en yüksek işlem gücüyle aynı anda çalışır. Bu kullanıcılar genellikle bilgisayar oyunları, tasarım ve mühendislik gibi endüstrilerdedir. Finans uzmanları aynı zamanda büyük veri kümelerinin hesaplanmasında genellikle bu kullanım düzeyine sahiptir. Bazı durumlarda, bu kullanım düzeyinde bir dizüstü bilgisayarın ötesine geçmeniz gerekebilir. İşte dikkate almanız gereken bazı güçlü dizüstü bilgisayarlar:

 • MacBook Pro: Apple’ın MacBook Pro’su, yalnızca marka kaşe nedeniyle değil, birinci sınıf özellikleriyle birçok işletme için favori. Fiyatlar 13 inç model için 1.300 $ ve 16 inç model için 2.400 $ ‘dan başlıyor. Bu dizüstü bilgisayar yalnızca macOS üzerinde çalışır ve diğer tüm Apple cihazları ve yazılımlarıyla kolay bağlantı ve dosya senkronizasyonu sağlar. 2.800 $ karşılığında, 16 inç MacBook Pro Intel Core i9 işlemci, 4 GB GDDR6 belleğe sahip AMD Radeon Pro 5500M, 1 TB SSD depolama alanı ve dört Thunderbolt 3 bağlantı noktası ile donatılmıştır.
 • Dell XPS 15: Bu Windows dizüstü bilgisayar şık, taşınabilir ve ofis işleri için mükemmel bir seçimdir. Fiyatlar 1.100 $ ‘dan başlıyor. Bu dizüstü bilgisayarlar harika RAM, sağlam bir grafik kartı, arkadan aydınlatmalı klavye ve HD çözünürlüğe sahiptir. Birçoğunun 4K ekranları da var. 2.949 $ karşılığında, XPS 15 Dokunmatik Dizüstü BilgisayarIntel Core i9 işlemci (sekiz çekirdekli), Nvidia GeForce GTX 1650 grafik kartı, 32GB DDR4 bellek, 4GB GDDR5 bellek ve 97 watt saat ömrüne sahip 6 hücreli pil (20 saate kadar) ile birlikte gelir .

En iyi modellerin çoğu benzer göründüğü için, aynı işletim sistemini kullanın ve aynı özelliklerden bazılarını sağlayın, yeni bir iş dizüstü bilgisayarı satın almak göz korkutucu görünebilir. Çalışanlarınız için en iyi iş dizüstü bilgisayarını seçmek için ilk adım, her birinin sunduğu özellikleri gözden geçirmektir.

Sarah Petrova, Intel’de kıdemli donanım mühendisi ve Techtestreport.com, bir iş dizüstü bilgisayarı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bu özellikleri listeledi:

 • Pil ömrü: Bir iş dizüstü bilgisayarının düşük bütçe aralığında en az 10 veya 12 saat çalışma süresi olmalıdır. Daha pahalı modellerde, en az 13 saat ofis çalışması mümkün olmalıdır. Günlük iş yüklerinizi hızlı ve verimli bir şekilde işleyebilecek bir dizüstü bilgisayarınız olduğundan emin olun. AMD, Nvidia GeForce ve Intel, dikkate alınması gereken harika işlemci markalarıdır ve günlük işlevlerinizi hızlandırabilir.
 • Sabit disk: Modern programlar çok fazla performans gerektirir, bu nedenle dizüstü bilgisayarda en az 8GB RAM olmalıdır. Verilere hızlı erişim ve aktarım sağlamak için yeterli bellek olmalıdır. SSD’ler daha hızlı ve daha dayanıklı olduğundan, aygıtın sabit disk sürücüsü (HDD) yerine katı hal sürücüsü (SSD) olmalıdır.
 • İşlemci: İş dizüstü bilgisayarları, maksimum performans ve daha yüksek hızlar için en yeni Intel Core CPU nesil veya eşdeğer AMD işlemci modelleri (Intel 9th ​​Gen ve üstü, AMD 3rd Gen ve üstü) ile donatılmalıdır. Daha yeni CPU’lar eski nesillere göre daha yüksek bir saat hızında çalışır, bu yüzden daha hızlıdır.
 • Soğutma: Yüksek performans daha iyi soğutma gerektirir. Genellikle, dizüstü bilgisayar ne kadar ince olursa, fan o kadar kötü olur – bu durum bir sorun olabilir, çünkü dizüstü bilgisayar ısındıkça performans daraltılır. Ayrıca, havalandırma sistemi ne kadar zor çalışırsa, genellikle o kadar yüksek olur. Bu nedenle, maksimum performans ve neredeyse hiç gürültü arıyorsanız, işlemci havalandırma sistemine yakından bakmanız gerekir.
 • İşletim sistemi: Sorunsuz uyumluluk için güncel kalmak şarttır. Eski modelleri veya yenilenmiş dizüstü bilgisayarları düşünüyorsanız, işletim sistemine çok dikkat etmek en iyisidir. Gibi eski işletim sistemleri Windows 7 ve Windows 8, artık desteklenmiyor veya yaşam döngülerinin sonuna yaklaşıyor. Bu işletim sistemlerini çalıştırmak cihazınızı siber saldırılara karşı savunmasız bırakabilir.
 • Bağlantılar: Dizüstü bilgisayar, bir USB bağlantı noktası, bir HDMI bağlantı noktası, bir SD kart okuyucu ve VGA ve DVI desteği de dahil olmak üzere geniş bağlantılara sahip olmalıdır.
 • Ağırlık: İş amaçlı dizüstü bilgisayarlar genellikle yaklaşık 4 kilo ağırlığındadır. 4.6 kilodan fazla istemezsiniz; düzenli olarak hareket ettirirseniz bundan daha ağır bir yük olabilir.
 • Görüntüle: Geniş ekran biçimlendirmesi, bir masada çalışmak için pratik olduğu için iş sektöründe giderek daha popüler hale geliyor. Yansıtıcı olmayan ekranlar güneş ışığında veya güçlü ofis aydınlatmasında daha uygundur, çünkü ekranların okunması hala kolaydır.
 • dayanıklılık: Sık seyahat ediyorsanız, dizüstü bilgisayarınız özellikle dayanıklı olmalıdır. Kapak magnezyum veya karbon alaşımından yapılmalı ve menteşeler metalden yapılmalıdır.

İş dizüstü bilgisayarlarının maliyeti, modele, işlem gücüne, ekran görüntüsünün kalitesine, pil ömrüne ve ne kadar dahili RAM’in dahil edildiğine bağlı olarak 500 $ ila 3.000 $ arasında değişmektedir.

İş amaçlı dizüstü bilgisayarlar, tüketici modellerinden daha pahalı olma eğilimindedir. Ancak, bu ekstra fiyat için, yıllarca sürebilecek ek bileşenlere sahip daha yüksek kaliteli bir ürün alacaksınız. Bu bileşenler daha güçlü piller, daha iyi bir grafik işlem birimi (GPU) veya ek USB bağlantı noktaları içerebilir.

Business News Daily’ye verdiği demeçte Petrova, “En az üç ila dört yıl boyunca kullanabileceğiniz sağlam iş dizüstü bilgisayarlarını 1200 $ karşılığında alabilirsiniz.” “Ancak, daha fazla performansa ihtiyaç duyduğunuzda, üst düzey GPU ve işlem gücü modelleri 2.300 $ ile 3.000 $ arasında bir maliyete sahip olabilir. Bu modeller önümüzdeki dört ila beş yıl için iyi olacak.”

Çoğu işletme yalnızca web’e göz atma, e-posta gönderme ve belge hazırlama gibi önemli ofis işleri işlevlerine ihtiyaç duyduğundan, çoğu kullanıcı için 8 GB RAM yeterlidir. Sık sık birden fazla program çalıştırır ve aynı anda çok sayıda görevi yürütürseniz, 16 GB veya daha fazlasına ihtiyacınız olabilir.

Veri aktarımlarınızın olabildiğince hızlı olmasını sağlamak için, iş dizüstü bilgisayarınızda geleneksel HDD yerine SSD depolama alanı bulunmalıdır. Manyetik disk olmaması nedeniyle SSD depolama alanı genellikle daha sessizdir ve normal bir HDD’den daha fazla yazma döngüsüyle başa çıkabilir. Çoğu zaman 256GB – 512GB SSD bellek yeterlidir.

AMD ve Intel, birçok kurumsal dizüstü bilgisayar alıcısı için en önemli işlemci markaları haline geldi. Genellikle uygun fiyatlarla yüksek işlemci hızları sunarlar. Bu işlemciler genellikle güvenli seçenekler olmakla birlikte, işlemci hızının ölçülmesi çekirdeklerin sayısına bağlıdır. GeekWithLaptop.

Trinh, “1.8 GHz’lik dört çekirdekli (işlemci) 2.2 GHz’li çift çekirdekten daha iyi. “İş amaçlı bir dizüstü bilgisayar için 1,6 GHz’den daha fazlasına ihtiyacınız olacak günümüz yazılımlarıyla rekabet etmek. ”

Dizüstü bilgisayarlar genellikle enerji tasarrufu için tasarlandıklarından masaüstü CPU’lardan daha yavaş çalışır. Bazı yüksek performanslı dizüstü bilgisayarların dört çekirdeği olmasına rağmen, çoğu dizüstü bilgisayarın iki çekirdeği vardır. Daha yüksek işlemci hızları için en azından dört çekirdekli bir sistem isteyeceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)