Girişimcilik

İş Fikrinizi Başarılı Bir Girişime Çevirebilmek İçin 6 Öneri

İş Fikrinizi Başarılı Bir Girişime Çevirebilmek İçin 6 Öneri

Parlak iş fikirlerine sahip olan birçok kişi, sahip olduğu bu fikirleri gerçekleştiremediği için şikâyetçi olabiliyor. Bu kişiler ya ihtiyaç duydukları finansmanı bulamıyor veya atılım yapmak için gerekli olan cesareti kendisinde bulamıyor. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı başlamadan yok olan ve ülkeye ekonomik gelir sağlayacak proje, daha başlamadan yok olabiliyor.

Eğer sizin de aklınızda parlak, sektöre yenilik getirecek ve çalışacağından kuşku duymadığınız iş fikirleri varsa, işiniz için gerekli desteği bulamıyor veya nasıl hayata geçireceğiniz konusunda tereddüt yaşıyorsanız, yazımızı okuyarak aklınızdaki parlak projeleri nasıl para kazanılacak bir girişim haline dönüştürebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yatırım Fırsatlarını Kovalayın

Uğrunda mücadele edilmeye değer gördüğünüz iş fırsatları için tüm yatırım fırsatlarını değerlendirmeye almalısınız.

Projelerinizi hayata geçirmek için yatırımcılarla görüşmeli, projenizi profesyonel bir sunumla anlatmalı ve işin neden gelecek vaat eden bir proje olduğunu net bir biçimde anlatmalısınız. Yeterli maddi gücünüz olmaması halinde fikrinizin ne kadar parlak olsa da kaybolup gideceğini düşünerek, yatırımcıları ikna etmeniz gereklidir.

Zamanlamayı İyi Ayarlayın

Yenilikçi ve parlak bir fikre sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, bu fikrinizin çalışacağı sektörde iyi bir analiz yapmanız gerekir.

Faaliyet göstereceğiniz sektörün kendi iç dinamikleri hakkında bilgi sahibi olmalı, sektöre giriş yapılması gereken dönemi net olarak belirlemelisiniz.

Fikrinize Yandaş Arayın

Ne kadar parlak bir iş fikrine sahip olursanız olun, yalnız başınıza bir iş fikrini geliştirerek bir girişime dönüştürmeniz güç hatta neredeyse imkânsızdır. Bu yüzden fikrinizi en az sizin kadar benimseyen, ortak paydada buluşabileceğiniz ve geleceği birlikte planlayabileceğiniz kişilerle tanışmak, girişiminiz sürecinde size destek sağlamalarını temin etmelisiniz.

Bir İş Modeli Oluşturun

Girişimciliğin en önemli unsurlarından biri de, yapmayı düşündüğünüz iş modelinin profesyonel kıstaslara uygun şekilde hazırlanmış olmasıdır. Özellikle destek isteyeceğiniz yatırımcılarla yapacağınız görüşmelerde, yatırımcıların iş modellerine ne kadar önem gösterdiğini göreceksiniz.

Bu sebeple gelecek vaat eden projeler oluşturmalı, modele uygun ve çalışılabilir bir iş planı hazırlayarak yatırımcılarla görüşmelisiniz. Ayrıca,

  • Rakiplerinizden farklı olmalı
  • Müşterilerinizin kim olduğunu önceden belirlemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)