Girişimcilik

Girişiminize İsim Seçerken Bilmeniz Gerekenler

Girişiminize İsim Seçerken Bilmeniz Gerekenler

Nasıl ki çocuğunuza isim seçerken son kılı kırk yararak ve büyük bir dikkatle davranıyorsanız, girişiminize isim koyarken de o derece dikkatli olmalısınız. Çünkü girişiminizin sizin çocuğunuz gibi olacağını unutmayın. Düşünülmeden ve değerlendirme yapılmadan konulan alelade isimlerle marka kimliği yaratamayacağınız gibi, elde etmek istediğiniz başarıyı yakalama şansını da kaybedebilirsiniz.  Birçok farklı unsuru göz önünde tutmak suretiyle markanızı yaratırken isim koyma sürecinde neler yapmanız gerektiğini inceleyelim.

Okunabilir ve Akılda Kalan İsimler Seçin

Girişiminize bir isim koyarken çarpıcı bir kelime grubu veya etkili bir kelime seçmelisiniz ve bu seçtiğiniz kelimeler okunabilir olmalı. Çünkü insanlar okuyamadıkları şeyleri akılda tutamazlar. İnsanlar marka isminizde etkilenmeli, gördükleri zaman bu ismi akıllarının bir köşesine kaydetmeli ve tekrar gördüklerinde hemen hatırlayabilmelidir.

Uluslararası piyasaya yönelik olarak çalışıyor olmanız halinde markanıza popüler ve yabancı isimler koymuş olmanız anlaşılabilir. Fakat iç piyasaya yönelik çalışan bir iş yapacaksanız daha anlaşılır olmalısınız. İsim koyma aşamasında hem yerli hem de uluslararası piyasa koşullarını titizlikle analiz etmelisiniz.

Çağa Ayak Uydurun

Nasıl ki çocuğunuza isim belirleme sürecinde modern ve ileriki yıllarda sorun yaşamadan kullanılacak bir isim arıyorsanız, markanızın ismini belirlerken de aynı hassasiyeti göstermelisiniz. Seçimlerinde dijital çağa uygun isimler belirlemeli, insanlara geçmişte kalmış ve herkesin bildiği demode isimleri koymamalısınız. Koyduğunuz isimlerin girişiminizin modern bir yapı olduğunu belirtmesine ve teknolojik yapısını yansıtmasına özen göstermelisiniz.

Hukuki Durumları Düşünün

Markanıza isim seçtikten sonra isminizi tescil ettirerek kullanım hakkını elde etmelisiniz. Seçeceğiniz ismin sizinle aynı sektörde faaliyet gösteren bir başka firmayla benzer olmaması gereklidir. Bu sebeple kullanacağınız ismin daha önce kullanılıp kullanılmadığı hakkında kesin bilgilere sahip olmalısınız.

Tüm Pazarlama Kanallarını Düşünün

Seçtiğiniz marka ismini kendi internet sitenizde ve tüm sosyal medya kanallarında kullanacağınızı düşünerek oluşturmalısınız. Türkçe karakterlere yer vermeden oluşturacağınız isimler telaffuzda zorluklar yaşanmasına sebep olabilir. Bu yüzden isim verme sürecini doğru değerlendirerek,  isim tercihinizi tüm sosyal medya kanallarında sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz isimlerden yana kullanın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)