Girişimcilik

Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır

Küçük işletmeler açmak isteyenlerin veya yaratıcı iş fikirlerini değerlendirebileceği bir ticaret alanı yaratmak isteyen insanların en önemli sorunlarından birisi de Girişimcilik sertifikası nasıl alınır konusudur. Bir diğer önemli sorun ise eğitimin içeriği ve hangi adımların takip edilmesi gerektiğidir.

Girişimcilik Sertifikası Almak İçin Eğitimi Süreci

Girişimcilik sertifikası almak isteyen insanların en iyi bilmeleri gereken konuların en başında Girişim sertifikası almak için eğitim süreci gelmektedir. Uygulamalı eğitimler verilen bu süreç toplamda 70 saat olarak belirlenmiştir. Ücretsiz olan bu eğitimler 1 ila 1 buçuk ay arası sürmektedir. Bu eğitim programını dört ana unsur altında toplamak mümkündür;

 • Kişinin girişimcilik özelliklerinin test edilmesi ve iş fikri geliştirme ve yaratıcılık eğitimleri,
 • İş planı kavramını öğrenme ve unsurlarını anlama,
 • İş planı içeriğinin tam olarak öğrenilmesine yönelik uygulamalı atölye çalışmaları,
 • İş planı yazma ve sunmaya yönelik eğitimlerin olduğu kısım.

Eğitimlerin bu dört ana unsurunun anlatıldığı bölümlere %80 devam eden katılımcılar katılım belgesi almaya hak kazanırlar.

Girişimcilik Sertifikası Almak İçin Nereye Başvurulur

Girişimcilik sertifikası almak için tamamlanması gereken bu eğitimleri KOSGEB Hizmet Merkezleri veya KOSGEB’in işbirliği yaptığı kuruluşlar düzenlemektedir. Size en yakın eğitim kuruluşunu öğrenmek için kosgeb.gov.tr adresini ziyaret etmeniz yeterlidir.

Ayrıca uygulamalı girişimcilik sertifikasının eğitimleri İŞKUR tarafından da yapılmaktadır. İŞKUR İl Müdürlüklerinden eğitimlerin bilgilerine ulaşmak mümkündür. Ama İŞKUR eğitim programlarına katılacak katılımcılarda bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartları şöyle sıralamak mümkündür;

 • İŞKUR’a kayıtlı olmak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Başvurulan eğitimlerin dahil olunması gereken ana unsurlarını daha önce herhangi bir eğitimde almamış olmak,
 • İŞKUR içerisinde olan ‘İş ve Meslek Danışmanlığı’ hizmetinden faydalanıp olumlu görüş almak gerekmektedir.

Eğitimlerini tamamlayan girişimciler hazırlamayı öğrendikleri iş planı çerçevesinde bir plan hazırlayarak KOSGEB’e başvurabilirler. Başvurular değerlendirilip katılımcılarla görüşmeler yapılacaktır.

Unutulmaması gereken en önemli nokta;  bu girişimcilik programlarından verilen girişimcilik desteği yalnızca yeni girişimciler için geçerlidir. Hali hazırda işletmesi olan kurum ve kuruluşların destek başvuruları reddedilecektir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Hani atıyorum bende bir girişimci olsam ama işim batsa tekrar bu krediyi almak için basvurasam kabul etmezler çünkü neden bu krediyi önceden almışsın der fakat ben esnafım işim batmak üzere kredi istiyorum desem bilmem vereceklerini acaba ?

 2. Yıllar önce bende başvuru yapmıştım kosgebe çok aşamalardan girilmesi gerekiyo mülakatların biraz daha az olması şart para veriyo devletimiz ama çok ugrastiriyolar bir hafta ise gider gibi her sabah eğitime katiliyosunuz bu çok güzel bilirkişi tarafından eğitim veriliyo

 3. Aciklayici ve bilgilendirici faydali olmus yalan yanlis bilgoier yerine dogrusunu ogrenip bilip uygulamak herzaman daha iyi ve onemlidir bence…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)