Girişimcilik

Girişimcilik Ekosisteminde Bu Hafta Neler Oldu? 5-11 Temmuz

Bu haftanın önemli bazı girişimcilik haberlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Yeni girişimcilik haberleri için takipte kalın.

Telegram’da bulunan girişimcilik ve iş fikirleri grubumuza buraya mutlaka katılın!

mercado

Brezilya’nın İlk Kripto Borsası Mercado, 200 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Brezilya merkezli olan kripto para borsası Mercado Bitcoin, SoftBank Latin America Fund’ın liderliğindeki B serisi yatırım turundan 200 milyon dolarlık yatırım aldı. Mercado Bitcoin çatı şirketi olan 2TM Group değerlemesinin 2.1 milyar dolar olduğu biliniyor.

mandolin

Canlı Yayın Konser Platformu Mandolin, 12 Milyon Dolar Yatırım Aldı

ABD merkezli ünlü canlı yayın konser platformu girişimi olan Mandolin, 12 milyon dolarlık yeni yatırımıyla tekrar gündeme geldi.

www nft satıldı

World Wide Web’in (www) Orijinal Kodu NFT Olarak Satıldı

World Wide Web’in mucidi Tim Berners-Lee, 1989’da icat ettiği kodun orijinal NFT’sini 5,4 milyon dolara sattı.

obilet satın alım

Obilet, Rakibi Biletall’ı Satın Aldı

Çevrim içi otobüs ve uçak bileti satışı yapan Obilet, en büyük rakiplerinden Biletall’ı kendi bünyesine kattı.

iran bitcoin üretimi

İran, Dünyada En Fazla Kripto Para Üreten 7 Ülke Arasına Girdi

İran’dan şaşırtan veri: Dünyanın en fazla kripto para üreten Çin, Rusya, ABD, Kazakistan, Kanada ve İzlanda’nın yanında bu alanın en fazla üreticilerinden biri oldu.

btk

BTK, Türkiye’deki Mobil Abone Sayısını Açıkladı

Yılın ilk çeyreklik döneminde genişbant internet abone sayısı 17,1 milyonu sabit ve 66,8 milyonu mobil olmak üzere toplam 83,9 milyon oldu.

Salgının başladığı 2020 yılının ilk çeyreğiyle kıyaslama yapıldığı zaman yıllık internet abone sayısında %8’lik bir artış gözlemlendi. Veri kullanımı açısından yılın ilk çeyreğinde sabit abonelerin aylık kullanımları 197 gigabaytı geçti. Mobil kısmında ise ortalama 9,8 gigabayt ortaya çıktı. Verilerin büyük çoğunluğunun ise görüntülü görüşme sunan uygulamalardan elde edildiği not edildi.

e-ögrenme girişimi

Articulate Global, 3,75 Milyar Dolar Değerlemeyle 1,5 Milyar Dolarlık Yatırım Aldı

2002 yılında kurulan New York merkezli Articulate, yeni yatırımını duyurdu. Şirket, 3.75 milyar dolar değerlemeyle gerçekleştirilen son yatırımı gelecek planları ve inovasyon çalışmaları için kullanılacak.

tiktok video

TikTok, Video Sürelerini Uzatıyor

TikTok, 60 saniyelik kısa videolarını uzatma kararı aldı. 2021’in ikinci çeyreğinin başından itibaren içerik oluşturucuların videoları için daha fazla zamanı olacak.

TikTok Ürün Müdürü Drew Kirchhoff, videoların üç dakikaya kadar uzatılacağı haberini duyurdu: “Önümüzdeki haftalarda, küresel topluluğumuza doğrudan TikTok içinde üç dakikaya kadar video çekme, yükleme ve düzenleme esnekliği vererek TikTok’taki herkese daha uzun videolar oluşturma seçeneğini sunacağız. Hazır olduğunda, daha uzun videoların artık yaratıcı araç kutunuzun bir parçası olduğuna dair bir bildirim alacaksınız.”

size&me

Size&Me 125 Bin Dolarlık İkinci Büyük Yatırımın Aldı

Size&Me online tekstil alışverişlerinde insanların farklı markalarda, farklı ürünlerde doğru bedeni bulabilmesini sağlıyor. Böylelikle beden uyumsuzluğu sebebiyle ortaya çıkan iadelerin de önüne geçilmiş oluyor.

Mayıs ayında ilk yatırım turunu gerçekleştiren yerli girişim Size&Me, 2 ayın ardından yeni bir yatırım daha alarak tekrar gündeme geldi.

Girişim, ikinci yatırım turunda Cengiz Polatdemir ve Mesut Polatdemir’den 1.25 milyon değerleme üzerinden 125 bin dolarlık yatırım aldı. Oranlara bakıldığı zaman %10’luk bir hisse verildiği ortaya çıkıyor.

sony-hoparlör

Sony’nin Boyun Hoparlörleri Uzaktan Çalışanlar için Geri Döndü

Sony, yeni giyilebilir hoparlör SRS-NB10’u duyurdu. Video konferans için optimize edilen yeni Sony cihazı, yüksek kaliteli hoparlörünün yanında 20 saate kadar kesintisiz olarak kullanılması ile de göze çarpıyor.

playsimple-satildi

MTG, PlaySimple’ı 360 Milyon Dolarlık Anlaşmayla Satın Aldı

Günlük iki milyondan fazla aktif kullanıcısı olan PlaySimple, MTG tarafından satın alındı. Stockholm merkezli MTG, kısa süre önce Hutch ve kule savunma oyun stüdyosu ve yayıncı Ninja Kiwi’yi satın almıştı.

elon musk aciklama

Starship, Uzayda Uçup Atıkları Toplayacak

SpaceX CEO’su Elon Musk, Starship adlı uzay aracının başa çıkılması gittikçe zor bir hal alan uzay atıkları için çözüm üretebileceğini söylüyor.  Uzayda seyahat ederken çöp toplama fikri bilim kurgu filmlerini andırsa da büyük dünyamızda bunu düşünen ve dert edinen insanlar da mevcut. SpaceX’in yakında çıkacak olan Starship gemisi, tam da bunu yapabilecek.

dijital cüzdan, pokus

Türk Telekom’un Dijital Cüzdan Uygulaması Pokus ile Tanışın

Pokus uygulaması oyun, alışveriş, yemek ve eğlence gibi alanlarda ödeme yapabilmenizi sağlarken rehberde yer alan kişilere para gönderilmesini de sağlıyor.

trump facebook davası

Trump, “Sansür” İddiasıyla Twitter, Google ve Facebook’a Dava Açtı

Çarşamba günü Google, Twitter ve Facebook’a dava açan Trump, bu soruşturmayı “ifade özgürlüğümüz için çok güzel bir gelişme” olarak nitelendirdi.

pine labs yatırım

Pine Labs, 315 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Finans teknoloji alanında önde gelen şirketlerden Pine Labs, son yatırım turunda  315 milyon dolar topladı.

musk gayrimenkul

Elon Musk, 38 Metrekarelik Prefabrik Evde Yaşıyor

Tesla ve SpaceX.2in CEO’su ünlü girişimci Elon Musk, Teksas Boca Chica’da, körfez kıyısında 50 bin dolarlık, prefabrik bir evde yaşıyor.

Tesla ve SpaceX.2in CEO’su ünlü girişimci Elon Musk, Teksas Boca Chica’da, körfez kıyısında 50 bin dolarlık, prefabrik bir evde yaşıyor. Gayrimenkul varlıklarının çoğunu satan Musk,  şimdi sadece bir ev sahibi olduğunu ve onu da SpaceX’ten kiraladığını söylüyor.

mmhmm

Görsel İletişim Platformu mmhmm, SoftBank Liderliğinde 100 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Evernote kurucusu Phil Libin tarafından hayata geçirilen mmhmm, A Serisi yatırım turunda 100 milyon dolar yatırım alarak tekrar gündeme geldi.

pundi x, kripto para

Kripto Para Platformu Pundi X, Türkiye’deki İlk Fiziki Mağazasını Açtı

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından yapılan çalışmalara göre kripto paralara en yoğun ilginin olduğu bölgeler arasında Türkiye’de yer alıyor. Pundi X kripto para platformu yeni gelir seçenekleri yaratabilmek ve kendi kripto para alım satım ofisini kurmak isteyenler için Türkiye pazarına girdi.

Adidas Gerilla Pazarlama

Adidas’ın İlk Yüzebilir Billboard’u Dubai’de Sahneye Çıktı

Dünyanın ilk sıvı billboard Adidas tarafından tasarlandı ve ilk gösterim yeri Dubai oldu. Tanıtım, Adidas’ın sporculara yönelik daha geniş teknik giyim seçeneğini vurgulayarak özellikle kadınları spora katılarak özgüvenlerini artırmaya teşvik ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)