Girişimcilik

Girişimcilerin Başlıca Başarılı Olamama Sebepleri

Girişimcilerin Başlıca Başarılı Olamama Sebepleri

Girişimcilerin karşılarındaki en büyük rakip kendisidir. Başarılı olan girişimcilerin birçoğu farklı süreçlerde farklı tuzaklarla karşı karşıya kalmış ve tecrübeleriyle bu tuzaklardan kurtulmayı başarmıştır. Girişimci olmayı düşünüyorsanız veya zaten bir girişimciyseniz, aşağıda yazılı bulunan tüm konuları dikkatle gözden geçirmelisiniz.

1- Yanlış Bir Ekipte Yer Almak

Herhangi bir insanın iyi bir kişiliğe sahip olması sizin o kişiyle iyi işler yapabileceğiniz anlamına gelmez. İş hayatı duyguların törpülenmesini ve yola koyulacağınız insanların tamamının iyi analiz edilmesini gerektirir.  İyi bir girişimci duygularını arka planda tutarak kuracağı işin ilerlemesi adına herkesle çalışabilmelidir. Ekibinizde yer alan herhangi bir gurup üyesinin sizinle her zaman aynı fikirde olmasını beklememelisiniz, önemli olan tek husus, farklı fikirlere sahip kişilerle iyi iş çıkarabilmektir.

2- Varlıkları Etkili Kullanmamak

Birçok girişimci sermayelerini bir iş planı dâhilinde planlı olarak kullanmamak gibi önemli hatalara düşer. Sermaye kullanımı sürecinde kazanç odaklı düşünmek ve kuracakları işte her şeyin lüks olması gibi düşüncelerden uzak durmaları gerekir. İhtiyaç dışı gereksiz harcama kalemleri, lüks ve şatafat birçok başarılı girişimin kısa ömürlü olmasına sebep olmaktadır.

3- En Başarılı Olmaya Odaklanmamak

Bazı girişimciler kendileri için yeterli olacağını düşündükleri miktarda para kazanınca en başarılı olma hedeflerinden uzaklaşır. Şirketlerinin olağan akışını sürdürmesi için bazı hamleler yapan girişimci, gelecek kaygısı duymaya başladığı andan itibaren, büyük bir hüsrana doğru yol almaya başlar. En başarılı olmaya odaklanma fikrinizden vazgeçmeniz girişimcilik ruhuna tamamen zıt bir durumdur ve en başarılı olmak hedefi ihtiyacınız olan en önemli motivasyon kaynaklarından biridir.

4- İş-Yaşam Dengesini Koruyamamak

Girişimciler yoğun iş tempoları sebebiyle iş- yaşam dengesini kurmakta zorlanırlar. Kurdukları bu dengenin kusursuz bir şekle dönüşmesi söz konusu değildir. Birçoğu kendi girişimlerini dünyanın en önemli meselesi olarak tanımlayarak sürekli bir dengem ile hareket etme ihtiyacı duyarlar. İşinize takıntılı olmak her ne kadar bir motivasyon kaynağı olarak görülse de, sonuçta büyük hüsranlar yaşamanıza sebep olabilir. Bu yüzden iş ve yaşam dengesinin kurulmasına özen gösterilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)