Girişimcilik

Girişimcilere Zamanı Verimli Kullanmak İçin 4 Öneri

Girişimcilere Zamanı Verimli Kullanmak İçin 4 Öneri

Girişimcilerin temel sorunlarından biri de, zamanı verimli kullanamamaktır. Örneğin önemli bir projeye odaklanmış halde çalışırken acil bir sorunun düzeltilmesi ile ilgili gelen bir telefon tüm motivasyonu bozabilmektedir. Elinizdeki işi bırakarak yeni soruna odaklanmanız halinde ilk yaptığınız işe dönebilmeniz bir hayli zor olacaktır.

Aslında hayatın olağan akışı içerisinde müşterilerin farklı sebeplerle araması gayet doğal bir hadisedir. Müşteri hesap numaranızı isteyip para göndermek için de sizi aramış olabilirdi. Bu arama sorun teşkil etmez aksine sizi sevindirebilirdi. Herhangi bir bölünmeden kurtulmak için zaman yönetimi yapmanız, sizi birçok sorundan kurtaracaktır. Bu konuda uygulanabilir kuralları sizin incelemenize sunuyoruz.

1- Gün Sabah Başlar. Öğlen Değil

Günün başlama saati yaşadığınız mevsime göre değişkenlik gösterir. Sonbahar günlerinde 7.30 ile 8.00 arasında başlayan gün doğumu, yaz aylarında saat 6.00 itibari ile başlıyor. Güneş üstünüze doğarsa o günü kaybedilmiş gün olarak varsayabilirsiniz.

Sabahın erken saatleri en verimli çalışma dilimdir. Erken saatlerde hiçbir müşteri sizi bir projenin revizyonu veya başka bir sebepten aramaz. Sonuç olarak ne kadar erken kalkarsanız o kadar uzun ve verimli çalışabilirsiniz.

2- Çalışacağınız Saatleri Değil, Çalışamadıklarınızı Hesaplayın

Yapılan hesaplamalara göre günde 7 saat uyuyan bir kişinin çalışmak için yaklaşık 84 saatlik haftalık çalışma süresi var demektir. Sıkça yapılan hata, çalışılan saatlerin hesaplanmasıdır. Eğer böyle bir yöntemle hesaplama yaparsanız haftada 30 saatlik çalışma bile sizin gözünüze çok gelebilir.

3- Alacağınız Kâra Göre Yatırım Yapın

Normal olarak her girişimci kazanç hesabı yapmak durumundadır.  Kazanmak amacıyla para yatıran girişimci çalışmaları sonucunda bir karşılık elde etmeyi bekliyor. İş saatleri de aynen bu mantıkla değerlendirilerek ücretlendirilir. Yani iş üzerinde geçirdiğiniz her bir saatin ücret olarak bir karşılığı vardır. Bir işi yapmadan önce ne kadar sürebileceği hakkında bir kanıya varır, müşterinize bu fiyatı bildirirsiniz.

4- Zaman Varken Kullanın

Son anda yapılacak işlerinizin iptal olması sık yaşanan durumlar arasındadır. Fakat bu tür durumlarda zamanın boşa gittiğini düşünerek iş yapmaktan kaçınmak doğru değildir. Bu tür durumlarda ani hamleler geliştirerek ortaya çıkan iş boşluğunu başka bir işle doldurmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)