Girişimcilik

Girişimciler Neden Fikirlerini Gizli Tutuyorlar?

Girişimciler Neden Fikirlerini Gizli Tutuyorlar?

Günümüz dijital çağ ve neredeyse düşündüğünüz birçok fikrin başkaları tarafından düşünülmesi hiç şaşırtıcı gelmiyor. Kimsenin aklına gelmemiştir diyerek internette arama yaptığınız fikirler çoktan başkaları tarafından uygulamaya konulmuş olabiliyor. Günümüzde akla gelmeyen bir projeyi üretmek veya bir fikir geliştirmek neredeyse imkânsız hale gelmiş bulunuyor. Bu sebeple neredeyse hiç kimse ‘’şöyle bir fikrim var’’ veya ‘’şöyle kazançlı bir işe giriyorum ‘’gibi cümleler kurmuyor.

Bazı fikirler çalınma korkusu sebebiyle gizli tutuluyor fakat gizli tutuldukça fikrin gelişme sürecinde kimseden yardım alınmaması sebebiyle süreç uzuyor ve proje rafa kalkıyor. Peki, bir fikrin çalınmasını önleyerek nasıl paylaşabilirsiniz?

Fikirlerinizi Doğru Kişilerle Paylaşın

 Bu konuda ilk yapılması gereken şey, fikirlerin her yerde ulu orta anlatılmamasıdır. Önünüze gelenle fikrinizi paylaşmanız halinde sizden önce harekete geçerek projenizi hayata geçirebilirler. Bu sebeple fikirlerinizi paylaşmaya karar verdiğinizde en güvendiğiniz kişileri seçin. Paylaşmadan önce fikirlerinizi bir noktaya kadar geliştirmiş olun ve profesyonellerle iletişim kurmaya çalışın.

Yorumlar Karşısında Hayal Kırıklığı Yaşamayın

Fikirlerinizi olur olmaz yerlerde açıkladığınızda olumsuz yorumlar duymanız kaçınılmazdır. Bu iş tutmaz, hayalperest olma vb. gibi sözleri sıkça duyacaksınız.  Bu olumsuz yorumları yapıcı olarak kullandığınız takdirde daha motive olarak fikrinize sarılabilirsiniz. Sadece eleştirmek için yorum yapanları göz ardı etmeyi başarabildiğinizde fikirlerinizi daha hızlı bir şekilde hayata geçirebilirsiniz. Yapıcı yorumlar ise motivasyonunuzu artırırken, iş ve proje geliştirme süreçlerinde size moral vererek yararlı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Profesyonellere Ulaşmaya Çalışın

Fikirlerinizi gizli tutarak zamanla rafa kaldırmak yerine, profesyonellere ulaşarak fikirlerinizi gerçeğe dönüştürecek olan ilk adımları atmalısınız. Bunu yapmadığınız takdirde elinizde gizli kalmış fikirlerden başka hiçbir şeyiniz olmayacaktır. Projenize uygun sektörlerdeki uzmanlar ve profesyonellerden destek almaya çaba gösterin.

Profesyonellerin fikrinizle ilgili yorumlarını dikkatli bir şekilde dinleyerek yapılan yorumları yapıcı olarak kullanmaya gayret gösterin. Girişimcilerin fikirlerini gizli tutmaları belli bir noktaya kadar doğru bir davranış olsa bile, fikrinizi geliştirmek için profesyonel yardım almak zorunda kalacağınızı aklınızdan hiç çıkarmayın ve uzmanlardan yardım istemeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)