Girişimcilik

Girişimciler İçin Karar Verme Aşaması

Girişimciler İçin Karar Verme Aşaması

Herkes girişimci olabilir sözünün doğruluğu tartışma götürür bir söylemdir. Girişimci olabilmek için girişimcilik ruhuna ve yeteneğe sahip olmak gereklidir. Aklında girişimcilik fikri bulunan veya kendisini girişimci olarak gören bireylere ilham verebilmek için bir içerik hazırladık.

Karar Vermeden Önce Yapılması Gerekenler

Bir fikir oluşturduğunuzu düşünüyor ve bu fikrinizle girişimcilikte başarı kazanacağınıza inanıyorsanız harekete geçmeden önce her şeyi detaylıca düşünerek doğru karar vermelisiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlardır:

Sayfayı dikey şekilde böleceğiniz bir A4 kâğıdın bir tarafına olumlu, diğer tarafına ise girişim fikrinizle ilgili olumsuz yönleri yazın.

Yazdığınız her maddeyi puanlama yaparak önem sırasında göre listeleyin. Bu listeyi oluştururken kendinizi kandırmamanız ve gerçekleri yazmanız gereklidir. Tam bir beyin fırtınası yaparak aklınıza gelebilecek tüm etkenleri sıralayın. Unutmayın, başarılı olmanın sırrı olmasa bile bu yaptığınız işlem doğru karar vermenizde etkili olacaktır.

Listeleme işlemi bitince sayfanın her iki yanındaki değerleri toplayın. Olumlu yönlerin ağır bastığını görüyorsanız düşüncenizde ısrar edebilirsiniz. Olumsuz etkenlerin ağır basması halinde ise, pes etmeden farklı çözüm alternatifleri üzerinde çalışın.

Her iki sonuçta da fikirleriniz kazanacaktır. A4 yöntemini kullanmak suretiyle girişim öncesi planlamalar yapılabildiği gibi, farklı fikirleri uygulamaya koymadan önce de bu yöntemi deneyerek girişim fikrinizle ilgili birçok veriyi bir arada görme ve doğru karar oluşturma imkânına sahip olabilirsiniz.

Yöntem Hakkında Bilgiler

Dünyaca ünlü matematikçi John Nash tarafından Action Before (eylemden önce) adını vererek yaygınlaşmasına vesile olduğu bu sistem, ünlü bilim insanımız Aziz Sancar tarafından da kullanılmıştır. Bilim insanımız tarafından ABD Kuzey Karoline Üniversitesindeki çalışmalarına başlamadan önce kullanmış olduğu bu yöntem, önemli bir karar aşamasında olan herkesin kolaylıkla uygulayabileceği bir yöntemdir.

Bu sistemi kullanmakla fikrinizle ilgili tüm ayrıntıları bir arada görebilecek, kaynaklarınızı ve gider kalemlerinizi en net şekliyle tespit edebilecek ve başarılı olabilmek adına yeni alternatifler üretmeniz mümkün olabilecektir. Yapmanız gereken tek şey, çizelgede yer verdiğiniz tüm maddelerin gerçeğe en uygun haliyle yazılması, abartıdan uzak durarak listeleme yapılmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)