Pazarlama

Gerilla Pazarlama Hakkında Neler Biliyorsunuz

Gerilla Pazarlama’nın böyle bir isme sahip olmasının nedeni, gerilla savaşından kaynaklanmaktadır. Burada küçük taktikler ile ilgiyi başka bir tarafa çekme eylemi uygulanmaktadır. Gerilla savaşında da benzer taktikler uygulanmıştır. Bunun sonucunda da farklı, şaşırtıcı ve yaratıcı stratejiler kullanılmıştır.

Bu pazarlama tekniği ilk olarak 1984 yılında kullanılmıştır. Burada Guerilla Marketing adında bir kitap Jay Conrad Levinson tarafından yazılmıştır. Gerilla pazarlamada amaç, en düşük maliyetten en yüksek kazancın elde edilmesidir. Bunu sağlamak için de gerekli olanlar inanç, enerji ve hayal gücüdür. Özellikle küçük şirketler bu pazarlama tekniğini kullanabilirler.

Gerilla Pazarlama’da da hedef kitle analizinin yapılması gerekir. Pazarın iyi tanınması gerekir ve buna göre adımların atılması sağlanmalıdır. Klasik pazarlama yöntemlerine oranla daha sıcak ve samimidir. Eski tekniklere oranla yaratıcılık da gerektirmektedir. İnsan odaklı pazarlama yöntemidir ve iz bırakmaktadır. Aynı zamanda sabır gerektiren de bir durumdur.

Gerilla Pazarlama Dezavantajları Nelerdir?            

Gerilla pazarlamanın büyük getirileri olmasının yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni yavaş ilerlemesidir. Bunun için çok sabırlı olmak gerekir. Geniş kitlelere erişilmektedir fakat kitleler tarafından anlaşılmama olasılığı da bulunmaktadır. Böyle bir olasılık sonucunda da reklam dezavantaja dönüşür. Hedef kitleye göre hamlelerin yapılması gerekir ve reklamın iz bırakıcı olmasına dikkat edilir. İlk etapta dikkat çekip sonradan hemen etkisi giden reklamlar kalıcı olmamaktadır. Reklama bakıldığında reklam sahibinin yani markanın fark edilir olması gerekmektedir. Bunun dışında reklam etkili olmayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)