Girişimcilik

Dünya Devi Şirketlerin Başarılarının Altında Yatan 5 Neden

Dünya Devi Şirketlerin Başarılarının Altında Yatan 5 Neden

Dünyada hemen herkes tarafından tanınan Google, Amazon, Uber, Nike gibi şirketler, dünyanın en ücra köşelerinde yaşayan insanların bile adını duyduğu kuruluşlardır. Peki, sizin şirketinizi tanıyan var mı? Şirketiniz ülke sınırları dışında tanınıyor mu? Yoksa henüz kendi ülkeniz dâhilinde kendinize bir yer edinmek için mi çabalıyorsunuz? Dünya devi haline gelmiş olan bu tür şirketlerin nasıl başarılı olmasını sağlayan 5 nedeni öğrenerek siz de kendinize bir yol haritası oluşturabilir, doğru taktik ve stratejik adımlarla büyümenizi hızlandırabilirsiniz.

1- Uzun Dönem Plan Yap ve Uygula

Dünyaca tanınmış dev şirketler bulundukları yere bir gecede gelmemiştir. Bu şirketler uzun yıllardır faaliyet gösterdikleri piyasada kendilerini her yıl yenilemek suretiyle varlıklarını sürdürmektedir. Siz de şirketinizi başarılı kılmak amacını taşıyorsanız uzun vadeli planlar hazırlamalısınız. Başlangıç sürecince başarılı olmanız, her daim başarılı kalacağınız anlamını taşımaz. Bu yüzden kalıcı olabilmek için uzun dönemli stratejilere sahip olmanız gereklidir.

2- Yenilikçi Fikirle Küçük Adımlar At

Şirketiniz büyütme sürecinde aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli husus, dünya devi birçok şirketin nasıl kurulduğu olmalıdır. Zira Google ve Amazon bir evin bodrumunda kurulmak suretiyle dünya devi haline gelmiştir. Bu yüzden yerim yetersiz veya imkânlarım kısıtlı gibi bahanelerin arkasına sığınmayın. Dikkat çeken bir fikriniz varsa küçük adımlar atarak başlayın ve büyüdükçe adımlarınızı da büyütün.

3-Eleştiriyi Yapıcı Olarak Kullan

Herkse gibi siz de işinizi kurma aşamasında birçok eleştiriye maruz kalacaksınız. Bunları duymanız kaçınılmaz olmasına rağmen fikrinize güveniyorsanız her türlü olumsuz eleştiriye kulaklarınızı tıkamalısınız. Eleştirileri alın, analiz ederek işinizi geliştirmek adına yapıcı birer öge haline dönüştürerek kendi lehinize kullanın.

4- Pazar Eksikliklerini Değerlendir

Hangi sektörde olursanız olun, pazar analizi yapmanız başarılı olmanızı sağlayacak en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Bu yüzden gireceğiniz pazarları incelemek ve pazardaki boşlukları tespit etmeniz şirketinizin geleceğine oldukça önemli katkı sağlayacaktır.

5- İnsanların Seni Hatırlamalarını Sağla

Akılda kalıcı olabilmek başarıyı getiren en önemli unsurlardan biridir. Akılda kalacak sloganlar üreterek ürün veya hizmetlerinizin daha kısa sürede tanınmasını sağlayabilir, tanınır olmanın sağladığı avantajla sektörünüzün lideri olmak adına adımlarınızı hızlandırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)