Girişimcilik

Dikkat! Acemi Melek Yatırımcı Çıkabilir

Dikkat! Acemi Melek Yatırımcı Çıkabilir

Türkiye’de melek yatırımı kavramı pek oturmuş bir kavram olmasa da, dünyada melek yatırımcı denilince akla para sahibi olup bir fikre yatırım yapmak isteyen kişiler geliyor. Aslına bakılacak olunursa sadece sermaye sahibi olmak da elek yatırımcı olmak için yeterli görülmüyor. Bu sebeple olsa gerek birçok sektörde acemi melek yatırımcı ile yüz yüze gelebiliyoruz. Peki, profesyonel deneyimlere sahip melek yatırımcı olmak için neler yapılabilir?

Fikirleri Değerlendirmeden Heyecana Kapılmak

Daha önce duyulmamış ve pazarda ciddi bir boşluğu doldurabilecekmiş gibi görünen bazı fikirler ilk aşamada heyecan verici olabilirler. Hele de bu fikri size net ve coşkulu bir şekilde anlatan biri varsa, o heyecana kapılmamak mümkün olmayabilir. Acemi melek yatırımcılar sunulan fikri iyi analiz etmeden yatırım kararı alabiliyorken profesyonel yatırımcılar fikrin uygulanabilir olup olmadığı ve getirisinin ne olacağını hesaplayarak karar verir. Bu sebeple fikir ne kadar cazip olursa olsun, durup düşünmeli, her yönüyle değerlendirerek yatırım kararı almalısınız.

Uzmanlık Alanlarının Dışına Odaklanmak

Genellikle kendi sektörlerinin dışındaki sektörlere yatırım yaparak kazanç elde etmek isteyen acemi melek yatırımcılar, yüksek oranda başarısız olmaktadır. Bu sebeple yatırımlarınızı iyi bildiğinizi sektörlere yatırmalı ve yatırımlarınızı doğru bir şekilde yönlendirmelisiniz. İş kurma ve yatırım söz konusu ise, en iyi bildiğiniz sektörlerden şaşmamanız gerekir.

Yatırım Getirisini Değerlendirememek

Bir koyup beş almak veya bu iş büyük paralar kazanmanı sağlayacak gibi öneri ve yaklaşımlar derin analizler yapılmayan yatırım getirilerini göstermektedir. Yatırımdan önce sayısal veriler kullanılmaz ise, elde edilecek kazancı hesaplamak imkânsızdır. Bu yüzden size sunulan iş önerileri ile ilgili planları sayısal olarak değerlendirin, 1-5 ve 10 yıllık sürelerde elde edeceğiniz getiriyi hesap ederek yatırım yapın.

Sözleşmelerin Önemini Unutmak

Yatırım yaparken ‘’söz uçar yazı kalır’’ deyimini aklınızdan çıkarmayın. Sözle verilen vaatler kısa süre içerisinde unutulur ve hiçbir hak iddia etme imkânına sahip olamazsınız. Yatırımınızla ilgili sözleşmeler oluşturulurken kendinizi korumaya alın sözel ifadelerin hiçbirine önem vermeyin.

Plansız Yatırım Yapmak

Genellikle plan yapmadan yatırım yapan acemi melek yatırımcı, yatırımlarının birçoğunda başarısız olarak zarara uğrar. Yatırım girişimlerinizi yaparken fikir sahipleriyle karşılıklı oturun, iş planlarını dinleyerek kendi planlarınızı oluşturun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)