Girişimcilik

Dev Şirketlerden Ters Köşe Eden Mülakat Soruları ve Cevapları

Dev Şirketlerden Ters Köşe Eden Mülakat Soruları ve Cevapları

İş görüşmeleri için gidilen mülakatlarda genelde birbirine benzer sorular sorularak, iş başvurusu yapan bireyler hakkında analiz yapılır. Kariyer hedefleri, seni neden işe alalım, en güçlü özelliğin nedir şeklinde devam eden klişe sorular, sanki tüm işverenlerin bir araya gelerek ortak bir dil tutturduğunu düşündürmektedir. Dil bilgisi konusunda zayıf birine sorulacak İngilizce sorular neredeyse bir kâbus gibi etki yaratırken bazı sorular da vardır ki, tam bir ters köşe durumuyla karşı karşıya bırakır.

Bazı güçlü şirketlerin mülakat soruları karşısında nasıl cevap vereceğini bilemeyen adaylar tam bir ters köşe hali yaşayarak nasıl cevap vereceklerine karar veremiyor. İşte, dev şirketlerde sorulan bazı mülakat soruları ve bunlara verilmesi gereken cevaplar.

Google

Pratik ve kıvrak zekâya oldukça önem verilen şirkette, iş için başvuranların hangi okuldan mezun oldukları da büyük önem taşıyor. Google tarafından sorulan mülakat soruları bizce de her iş verenin mülakat sırasında sorması gereken sorular olarak dikkat çekiyor.

Rögar kapakları neden yuvarlaktır?

Yazılım mühendisliği için başvuran adaylara sorulan bu sorunun cevabı ise, ‘’ kapak rögara düşmesin diye’’ şeklinde. Soru çünkü yuvarlak olmayıp da kare olsaydı su fışkırdığı zaman kapağın deliğe düşme ihtimali olurdu şeklinde açıklanıyor.

Facebook

Mülakat sorularıyla farklı bir yerde durduğunu gösteren Facebook’ta özellikle yazılım mühendisliği kadrosunda çalışmak için başvuran adaylara, Diyelim ki bugün ilk iş günün olsun ve eve gittiğinde dünyanın en iyi işine sahip olduğunu düşünmeye başladın. Bize ilk iş gününü anlatmanı istiyoruz şeklinde bir soru soruluyor. Soruya farklı cevaplar verilebilir, ancak sorulan soru aslında iş yaşamınızda sizi nelerin mutlu ettiğini soruyor.

Tesla Motors

Elon Musk ile çalışmanın ne kadar zor olacağı mülakatlarda sorulan sorularla da kendisini belli ediyor. Örneğin: Üzerinde uğraşarak çözdüğünüz bir problemi ve problemi nasıl çözdüğünüzü anlatın şeklinde sorulan soru, aslında problemi kendiniz mi çözdünüz yoksa çözerken başkasından yardım alarak mı çözdünüz bunu anlamak adına soruluyor. Sorunu kendiniz çözdüyseniz tüm detayları hatırlayarak akıcı bir şekilde anlatırken, yalan katarak anlatmanız halinde duraksamanızdan sizi ölçebiliyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)