Girişimcilik

Değişen Çağa Ayak Uydurabilmeyi Sağlayacak 5 Önemli Liderlik Stratejisi

Değişen Çağa Ayak Uydurabilmeyi Sağlayacak 5 Önemli Liderlik Stratejisi

Yaşadığımız bilişim çağında teknolojik gelişmelere uyum sağlamak ve bu anlamda çalışmalar yürütmek değişen çağa ayak uydurabilmek anlamında herkes için en önemli kriterler arasında bulunmaktadır. Günümüzde tüm bireyler kendi kişisel dönüşümlerini oluşturmak adına öncelikli hedeflerini belirlemekte, bu hedeflerine ulaşabilmek için farklı kaynaklardan, hatta kişisel gelişim kitaplarından yararlanmaktadır.

Kişisel dönüşüm her birey için heyecan yaratan ve duyguları harekete geçiren bir dürtü olarak da değerlendirilebilir. Her birey kendi kişisel gelişimine dair yaptığı değişimlerle kendisini daha enerjik ve canlı hissetmektedir. Bireyler bu motivasyonla hayatlarını sürdürürken, kurumlar açısından bu durum gerçekten bireylerle benzerlik gösterir mi?

Jimi Hemerling organizasyonların dönüşüm sürecinde mutlaka farklı bakış açılarına sahip olunması gerektiğini vurguluyor. TED Talks konuşmacıları arasında bulunan Hemerling, bu farklı bakış açılarını 5 temel strateji ile anlatıyor ve 5 temel stratejiye eşlik eden ve organizasyonları dönüştüren en önemli faktör olan insanı da temel faktör olarak belirliyor.

Amaç ve İlham Vermek

Jimi Hemerling insan faktörünün temelde yer aldığı organizasyonların dönüşmesi sırasında ilham vermek faktörünün ilk yapılması gereken olarak belirtiyor. LEGO şirketini örnek vererek yaptığı konuşmada, firmanın organizasyonlarını dönüştürme sürecinde çalışanlara sunduğu temel stratejinin ‘’ geleceğin inşacılarına ilham olmak’’ görevini üstlenmeleri gerektiğini söyleyerek çalışanların dönüşüm için motive edilmesini sağladıklarını anlatıyor.

Her şeyinizi Ortaya Koymak

İnsan faktörünü en önemli faktör kılmanın bir başka yolu da, her şeyinizi ortaya koyabilmenizdir diyen Jimi Hemerling, bazı süreçlerde alacağınız kararlar doğrultusunda küçülmeye gidebileceğinizi, bu süreçlerde her şeyinizi ortaya koymak suretiyle gelecek için faydalı değerleri yaratabileceğinizi söylüyor.

İnsanlara Başarı İçin Gereken İmkânları Sağlamak

Organizasyonların dönüşmesi süreçlerinde çalışanlara ihtiyaç duyulabilecek her türlü araçları temin etmek gerektiğini anlatan Jimi Hemerling, buna örnek olarak Chronos firmasının dönüşüm sürecinde çalışanlarına sağladığı imkânlar sayesinde dönüşümü zorlanmadan gerçekleştirdiğinden bahsediyor.

Sürekli Öğrenme Kültürünü Aşılamak

Microsoft firmasının dönüşüm aşamalarını buna örnek gösteren Jimi Hemerling,  Microsoft’un içine kapalı bir şirket konumundan nasıl kurtulduğunu ve öğrenmeye açık bir şirkete dönüştüğünden bahsediyor.

Kapsayıcı Bir Vizyona Sahip Olmak

Organizasyonları yöneten liderlerin bir vizyon sahibi olması ve bu vizyonun kapsayıcı olması gerektiğini anlatan Hemerling bu konuda NBA ligindeki Golden State Warriors takımının başarılı koçu Steve Kerr’i örnek gösteriyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)