Girişimcilik

Daha Güçlü Ekipler Oluşturmak İçin 3 Etkili Yol

Daha Güçlü Ekipler Oluşturmak İçin 3 Etkili Yol

Organizasyonlar insanların birbirini öğrenmesi ve gruptaki zorlukları birlikte aşmasına olanak sağladığı gibi, bireylerin birbirleriyle derin ve özgün ilişkiler kurması da, organizasyonlarda saklıdır. Okullardan başlayarak şirketlere kadar uzanan süreç birçok organizasyonu içerisinde barındırıyor.

Güçlü Ekip Oluşturmada Birkaç Etkili Yol

Yaşam Döngüleri

İnsanlar arasındaki engelleri yıkmak adına, küçük gruplara ayırdığınız bireylerin başlarından geçen üç-beş olayı veya anılarını anlatmalarını isteyin. Bu yöntem bireylerin birbirlerini daha derinden anlaması adına mükemmel bir yöntemdir. Bireylerin birbirine anlattıkları olayların grup içerisinde gizli tutulması, birbirleri arasında muazzam bir güvenin oluşmasını sağlayacaktır. Bu tür yöntemler ekipte bulunan kişiler arasındaki ilişkileri derinleştirmek için mükemmel bir yöntem olacaktır.

Hikâye Anlatımı

Birçok şirkette yaşanan en güzel anlardan biri, bir kamp ateşi etrafında oturan kişilerin birbirlerine hikâye anlattığı geceler olmuştur. Yaşam döngüsü egzersizlerine dayanarak çalışanlarınızı büyük grupların önünde hayatları ile ilgili hikâyeleri anlatmaya teşvik etmelisiniz. O gecelerde duyulan öyküler, diğer bireylerin de paylaşma isteklerini artıracaktır. Bu tür öyküler, kendileriyle paylaşmaya istekli olan diğer bireylerin cesareti ve gülüşleri ile takdir almaya yol açacağı gibi, dinlemeye istekli olan bireylerin birbiriyle daha açık şekilde iletişim kurmaya başlamasına yol açacaktır.

Takdirler

Gruplar içerisinde güven telkin etmenin bir başka yöntemi de grup içerisindeki takdirlerdir. Takdir konusunda yapılan etkinliklerde bir proje veya saha dışı toplantı sonrasında grubun birbirleri hakkında duydukları şeyleri anlatmaları isteniyor. Bu paylaşımlar sonrasında daire biçiminde oturan grubun etrafında dolaşılarak her bir bireyin takdir edilmesi için birkaç dakika süre veriliyor. Bütün grup konuşmadığı zamanlarda konuşmak isteyenler, daha uzun süre konuşabilme hakkına sahip olabiliyor. Herkes tarafından takdir edilmek oldukça garip ve bu tür bir olay birçok kişi tarafından deneyimlenmemiş ve yaşanmamış bir şey.

Bu şekilde düzenlenen aktiviteler birlikte çalışan bireylerin birbirleriyle ilgili daha derin düşüncelere sahip olmasını sağladığı gibi, kurulan ilişkilerin daha anlamlı olmasına da yol açıyor. Böylece daha verimli bir çalışma ortamı oluşturulurken, aralarında var olan anlaşmazlıkların da kolayca çözülmesi veya önlenebilmesi mümkün hale geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)