Girişimcilik

Türkiye’de Çalışanlarına Hisse Veren Şirketler

Türkiye’de Çalışanlarına Hisse Veren Girişimler

İlk başta duyduğumuzda “çalışanlarına hisse veren şirketler de mi var?” demiş olabilirsiniz. Bunun nedeni Türkiye’de pek yaygın olmamasıdır. Fakat Avrupa ve Amerika’da -özellikle teknolojinin kalbi olan Silikon Vadisinde- birçok şirket çalışanlarını hissedar ediyor.

Şirketler Neden Hisse Verirler?

Türkiye’de Çalışanlarına Hisse Veren Şirketler

Çalışanların sermayeye ortaklığı düşüncesi altında yatan temel etkenler, özellikle ABD’de özel mülkiyete sahip olma olanaklarının azalması ve çalışanlarının motivasyonunun azalmakta olduğunun farkedilmesidir.

19. yüzyılda birçok kişi kendi işyerine sahip iken, 1990’larda Amerikalıların % 8’inin kendi işyerine sahip olduğu belirlenmiştir. 1976 yılında yapılan bir araştırmaya göre özel mülklerin % 50’sine nüfusun % 1’inden daha azı sahiptir. Ayrıca zamanla oluşan koşullar nedeniyle işçi-işveren ilişkilerinin kötüye gittiği de ortaya çıkmıştır.

Amerikan Kongresi, varlıkların eşit olmayan bir şekilde dağılımının demokrasi ve kapitalizm için bir tehdit oluşturduğu, şirket çalışanlarını sahip yapma yönünde teşvik ederek çalışanların motive edilebileceği, çalışanların ve yönetimin menfaatlerinin ortak bir noktada buluşturulabileceği, bunların hükümet tarafından varlıkların yeniden dağılımını yapmadan gerçekleştirilebileceği düşüncesiyle 1974 yılından itibaren çalışanların sermayeye ortaklığını teşvik eden çok sayıda düzenleme yapmıştır

Çalışanlara Hisse Vermenin Avantajları

çalışanlarına hisse veren şirketler

Şirketler, çalışanların sermayeye ortak edilmesi yoluyla birçok amacı gerçekleştirmeyi hedeflemektedirler. Personeli şirkete çekme ve elde tutma, performansı ödüllendirme, çalışanların motivasyonu ve sahipliğin el değiştirmesi bunlardan birkaçıdır.

Eğer yöntem iyi seçilir ve uygulanırsa herkes bundan kazançlı çıkacaktır. Şirket, daha rekabetçi ve verimli çalışacaktır. Şirket sahipleri, şirketi daha başarılı yapabilmek için yeni ortaklar bulmuş
olacaklardır. Çalışanlar, yeteneklerini ve enerjilerini kendilerini ve çalışma arkadaşlarını daha zengin etmek için kullanacakları bir olanağı, elde etmiş olacaklardır (FED, 1998:v).

Yapılan çalışmalar, çalışanların sahip olduğu şirketlerin, diğer şirketlere oranla daha verimli ve karlı olduklarını ortaya koymaktadır. Çalışanların sermayeye ortaklığının sağladığı diğer avantajlar ise işçi-işveren ilişkilerini geliştirmesi, olası işyeri kapanmalarınıönlemesi, şirkete olan bağlılığı artırarak iş değiştirmeleri azaltması ve bunun sonucu olarak iş deneyimini artırması, çalışanların motivasyonunu yükseltmesi, şirketlerde
ortak hedef ve kimlik yaratması, vergi avantajları sağlaması olarak sıralanabilir.

Çalışanların sermayeye ortaklığına ulusal düzeyde bakıldığında ise, genel ekonomi düzeyinde verimlilikte artış sağlanması, işçi-işveren kesimi arasında daha iyi bir uyumun sağlanması yoluyla toplumda sosyal barışın oluşması, gelirin ve servetin daha adil dağılımı ve sonuç olarak toplumda refah dağılımının artmasını sağlar.

Türkiye’de Çalışanlarına Hisse Veren Bazı Şirketler

modanisa logo ile ilgili görsel sonucu

 

  • Insider: Insider ekibi düzenli bir hisse paylaşım programını yıllardır uygulayan genç girişimlerimizden biri.
  • Yemeksepeti: Yemeksepeti’nin çıkış yaptıktan sonra çalışanlarına bonus verdiğini biliyoruz. Fakat bu durumun şu anda bir sistem dahilinde hisse paylaşımına çevrilip çevrilmediğini öğrenip paylaşacağım.
  • Getir: Bir unikorn olma yolunda ilerleyen Getir’in çalışanlarına hisse teklifinde bulunuyor. Detaylı bilgileri aldıkça sizlerle paylaşacağım.
  • Modanisa: İslami kadın giyimine odaklanan küresel e-ticaret girişimlerimizden Modanisa, 1 yıllık tüm çalışanlarını hissedar yaptığını bugün duyurdu. Çalışanlara ayrılan hissenin bugünkü değerinin 8 milyon TL’yi geçtiği paylaşılıyor.
  • ReengenEnerji alanındaki IoT girişimlerimizden Reengen’in de çalışanlarına hisse paylaşımı yaptığını öğrendim ve detayları istedim.
  • WalkOVR: Sanal gerçeklik alanında çalışan Walkovr, hisse paylaşımı konusundaki sistemini uygulamaya kısa süre önce başladı. Henüz stajyerlerle 10 civarında çalışana sahip olan girişim hisse paylaşımına en hızlı başlayan girişimlerimizden biri.

Armut

App Samurai

Glocalzone

Evreka

Interesting Engineering

iyzico

Kimola

Netmera

Mutlubiev & Cleanzy

Papara

Picus Security

Pubinno

Segmentify

Scotty

Shopi

Vispera

V-Count

Volt Lines

edelkrone

Tebrik Ederiz

Birçok okurumuz buraya kadar gelemedi ve yazıdan ayrıldı. Sizi tebrik ederiz makalenin tamamını okudunuz ve öğrendiniz. Unutmayın Yalnızca kültürlü insanlar öğrenmeyi sever, cahiller ders vermeyi tercih eder.

Girişimcilik kategorisinde daha fazla içeriğe ulaşmak için tıklayın!

Bizi Diğer Kanallarda Takip Edin

Şimdilik Youtube Kanalımızda Her Hafta Videolar Paylaşıyoruz. Buraya Tıklayarak Kanalımıza Ulaşabilirsiniz.

Bizi İnstagram‘dan Takip Etmiyorsanız Buraya Tıklayarak Sayfmıza Ulaşıp Takip Edebilirsiniz. Her gün Kaliteli paylaşımlar Yapmaya Çalışıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)