GenelGirişimcilikGündemİş FikirleriPazarlamaTeknoloji

Bir Kredi Politikasına Neler Dahil Edilmelidir?

Bir işletmeciyseniz ya da geleceğin işletmecisi olacaksanız kesinlikle okumanız gereken bir içerik sizinle!

Girişim Avcıları | Bir Kredi Politikasına Neler Dahil Edilmelidir?

 • Bir kredi politikası, hangi müşterilerin şirketinizden kredi almaya uygun olduğunu belirler ve ödenmemiş borçları nasıl tahsil edeceğinizi özetler.
 • Kredi politikaları önemlidir çünkü müşterilerinizi sorumlu tutar ve nakit akışınızı artırır.
 • Kredi politikaları; şirketinizin kredi niteliklerini, kredi limitlerini ve şartlarını, fatura ve borç tahsilat şartlarını detaylandırmalıdır.
 • Bu makale, ödenmemiş faturaları en aza indirmek ve tahsilat sürecinden kaçınmak için müşteri kredi politikaları ve ödeme koşulları geliştirmekle ilgilenen işletme sahipleri içindir.

Duyduğunda “işletme kredisi” diye düşünebilirsiniz, önce şirketinizin kredilerini ve kredi kartları. Bununla birlikte, şirketiniz bir kredi politikası aracılığıyla müşterileriniz için kendi kredi limitlerini de oluşturabilir. Bu politikalar, müşterilerin ödemeyi geciktirmek ve kusurlu görünmek yerine çalışmalarınız için size kademeli olarak ödeme yapmalarının yollarını belirler. Bu şekilde, müşteriler hizmetlerinizi daha iyi karşılayabilir ve size karşı mali yükümlülüklerini ihmal ettikleri izlenimini vermeden size yavaş yavaş ödeme yapabilirler.

Editörün Notu: İşletmeniz için doğru bir karar vermek için bu makale çok işinize yarayacak.

Kredi Politikası Nedir?

Girişim Avcıları | Bir Kredi Politikasına Neler Dahil Edilmelidir?

Kredi politikası, şirketinizin müşterilerine nasıl kredi vereceğini belirleyen bir dizi terimdir yani ödenmemiş borçları toplamak amaçtır. Bir müşteriye hizmetler için fatura kestiğinizde ve müşteri size ödeme yapmadan önce çalışmaya başladığınızda, resmi bir kredi politikanız olmasa bile teknik olarak kredi üzerinde çalışıyorsunuz demektir. Resmi bir kredi politikası, ödeme yapmamanız durumunda kendinizi korumanıza yardımcı olur.

İyi bir kredi politikası aşağıdaki hedeflere ulaşır:

 • Belirli müşterileri kredi için nitelendirir ve diskalifiye eder.
 • Nitelikli müşteriler için kredi ödeme koşullarını tanımlar.
 • Maksimum kredi limitlerini belirler.
 • Şirketinizin ödenmemiş borçları nasıl tahsil edeceğini özetler.

Her şirketin kredi vermeyi seçmediğini ancak birçok şirketin kredi vermeyi tercih ettiğini unutmayın. B2B şirketleri yapmakta fayda var.

Anahtar Paket Servisi: Bir kredi politikası, hangi müşterilere kredi vereceğinizi ve ödenmemiş borçları nasıl tahsil edeceğinizi belirler.

Diğer İçerik Önerilerimize De Bakmak İsterseniz: Dolar Kazandıran İşler | Dolar Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

İşletmeler İçin Kredi Politikalarının Önemi

Girişim Avcıları | Bir Kredi Politikasına Neler Dahil Edilmelidir?

Bir kredi politikası olmadan şirketinizi faturaya dayalı bir faturalandırma modeliyle işletmek, işletmenin doğası gereği risklidir. Bunun nedeni, kredi politikaları olmayan şirketlerin, müşterileri zamanında ödemeye bağlamak için daha az sözleşmeye dayalı yönteminin olması ve daha az ödeme demektir yani azaltılmış nakit akışı. Daha az nakit akışı, faturaları ödemede ve operasyonları karlı tutmada daha fazla zorluk getirir.

Daha da önemlisi, yavaş veya kısmi müşteri ödemeleriyle bilinen bir sektörde çalışıyorsanız, kredi politikaları müşterileri size karşı sorumlu tutar. Bu politikalar, nihayetinde onları tahsilata gönderirseniz veya dava açarsanız, müşterilerin borçlarını ödemeye karşı itiraz etmeleri için çok az yer bırakır. Şirketinizde sadece bir kredi politikası kurumu, müşterilerinize işinizin ücretsiz kalmasına izin vermeyeceğinizi açıkça belirtebilir.

Kredi politikaları ayrıca müşterilerin borç almalarına izin verdiği için ödenmemiş borç olasılığını da azaltır yani küçük taksitler halinde büyük faturalar ödemek anlamına gelir. Bu taksitler müşteri ödemelerini kolaylaştırır ve nakit akışınızı destekledikleri için hayatınızı da kolaylaştırır. Kısacası, kredi politikaları müşterileriniz için olduğu kadar sizin için de iyidir.

İpucu: Kredi politikaları önemlidir çünkü müşterileri sorumlu tutar ve nakit akışınızı artırır.

Bir Kredi Politikasına Neler Dahil Edilmelidir?

Girişim Avcıları | Bir Kredi Politikasına Neler Dahil Edilmelidir?

Bir kredi politikası şu ayrıntıları açıklamalıdır:

 • Kredi Almak İçin Müşteri Nitelikleri: Müşterilere kredi vermeden önce kredi kontrolleri yapmak en iyisidir ancak bunu yalnızca müşterinin izniyle yapabilirsiniz. Bu nedenle kredi politikanız, müşterinin krediye hak kazanabilmesi için müşterinin kredi raporunun nasıl görünmesi gerektiğini belirtmelidir. Kötü bir borçlanma geçmişi olan müşteriler diskalifiye edilmelidir.
 • Kredi Limitleri: Bir müşteriye 15.000 $ kredi teklif etmek, faturalarınızı ödemek için size çok az nakit verecekse, kredi limitinizi düşürün. Birkaç müşterinin şirketinizden kredi almasını bekliyorsanız, nakit akışınızı yeterli tutarken maksimum kredi limitinizin birkaç borçluyu nasıl barındırabileceğini öğrenin.
 • Kredi Koşulları: Her kredi verdiğinizde, faiz kazanma fırsatınız var. Son ödeme tarihleri, kabul edilebilir ödeme yöntemleri (kredi kartı ve şahsi çek gibi), erken ödeme indirimleri ve geç ödeme ücretlerinin yanı sıra faiz oranlarını da poliçenize eklemelisiniz.
 • Müşteri Bilgileri Talepleri: Kredi politikanızda, krediyi onaylamak için müşterilerinize hangi tür bilgileri sağlamanız gerektiğini belirtin. Bu tür bilgiler; ne kadar süredir iş yaptıklarını (B2B müşterileri için), ihtiyaç duymayı bekledikleri hizmetleri ve kredi puanlarını içerebilir.
 • Faturalandırma Koşulları: Faturalandırma uygulamalarınızı sağlam bir şekilde oluşturmak, bir kredi politikası belirlemekle el ele gider. Bunun nedeni, herhangi bir şirketin/serbest çalışanın müşterilere halihazırda yapılan işler için ödeme almaları için fatura kesen bir kredi modeli üzerinde çalışıyor. (İlgili Makaleyi Okumak İsterseniz: Fatura Nasıl Oluşturulur)
 • Borç Tahsilat Şartları: Hiçbir kredi politikası, bazı borçluların size borçlu olduklarını ödememelerini tamamen engelleyemez. Bu nedenle kredi politikanız, bir kriz durumunda yapacağınız işlemleri tanımlamalıdır örneğin ödenmemiş hesap gibi. Bu tür eylemler, borcu tahsilatlara göndermeyi veya müşteriyi asliye mahkemesinde dava etmeyi içerebilir.

Örneğin, tahsilat ajansı incelemeleri ihtiyaçlarınız için doğru ajansı bulmak içindir.

Biliyor musun?: Kredi politikanız, kredi niteliklerinizi, limitlerinizi ve koşullarınızın yanı sıra fatura ve borç tahsilat koşullarınızı da açıklamalıdır.

Mutlaka Telegram Grubumuza Katılmalısınız: İş Fikirleri ve Girişimcilik Platformu

Kredi Politikası Nasıl Yazılır?

Girişim Avcıları | Bir Kredi Politikasına Neler Dahil Edilmelidir?

Bir kredi politikası yazmak için aşağıdaki bölümleri uygulamak doğru bir tercih olur.

1. Amaç Beyanı

Kredi politikasının en üstünde, belgenin şirketinizin kredi politikası olduğu belirtilmelidir. Bu amaç ifadesi kısa olabilir. Amaç için iki veya üç cümle yeterli olabilirken duruma göre kelime ve cümle sayısı arttırılabilir.

2. Kapsam Beyanı

Ardından, kredi politikanızın yönettiği müşteri ve satış türlerini belirtmelisiniz. Örneğin, bazı kredi politikaları yalnızca belirli büyüklükteki işletmelere yapılan yurt içi satışlar için geçerliyken, diğerleri yalnızca uluslararası müşteriler için geçerlidir.

3. Kredi Ve Ödeme Koşulları

Kredi politikanızın ilk iki beyanından sonra, kredi limitinizi belirterek ve faiz ve ücretleri detaylandırarak daha önemli şartlarına geçebilirsiniz. Ayrıca, müşterilerin faturaları düzenlendikten sonra ne kadar süreyle geri ödemeleri gerektiğini belirtin. Gerekirse, kurumsal, banka veya kişisel garantiler hakkında bir dil ekleyin.

4. Kredi Başvurusu Ve İncelemesi

Kredi politikanız, şirketinizin kredi başvurularını nasıl işleme alacağını ve yerleşik alacaklıların kredi geçmişini nasıl gözden geçireceğini detaylandırmalıdır. Maksimum kredinizin altında kredi ile sonuçlanabilecek herhangi bir başvuru faktöründen bahsedin. Benzer şekilde, mevcut kredilerini etkileyebilecek yerleşik alacaklıların hesaplarındaki değişiklikleri not edin.

5. Satış Şartları

Alacaklıları nasıl nitelendireceğinizi tartıştıktan sonra, kredi ekibinize satış koşullarınızı değiştirme yetkisi veren bir metin ekleyin. Satış sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak için bu esnekliğin mevcut olduğunu belirtin ve temel ödeme koşullarını yeniden belirtin.

6. Kredi Ekibi Rollerinin Beyanı

Kredi ekibinizden kimlerin krediyle ilgili belirli görevleri yerine getirebileceğini belirten bir beyanla kredi politikanızı sonlandırın. Bu şekilde, hem siz hem de borçlularınız, krediyle ilgili konularda hangi çalışanlarınızla iletişime geçebilecekleri veya onlardan haber almayı bekleyebilecekleri konusunda nettir. Bu şartlar üzerinde karşılıklı netlik olmadan, ekibinizdeki diğer kişilerin niteliksiz müşterilere kredi verdiğini görebilirsiniz. Bu krediyi geri çekmek imkansız değilse de zor olacaktır.

İpucu: Bir kredi politikası, sözleşmenizin amacını, kapsamını ve şartlarını belirtmelidir.

Örnek Kredi Politikası

Yukarıdaki kriterler göz önüne alındığında, bir kredi politikası şablonu aşağıdaki gibi görünebilir:

Bu kredi politikası, (şirketinizin) nitelikli müşterilerine kredi verilmesi ve bu kredinin daha sonra izlenmesi için gereklilikleri ana hatlarıyla belirtir. Ayrıca, mevcut müşteriler için kredinin nasıl değiştirilebileceğini ve (şirketinizde) kimlerin kredi verebileceğini veya değiştirebileceğini de açıklar. Bu politika tüm Amerika Birleşik Devletleri satışları için geçerlidir ancak kamu sektörü müşterileri hariçtir.

(Şirketiniz) her ödemede (burada faiz oranı) olmak üzere nitelikli müşterilere en fazla (burada dolar tutarı) kredi sunacaktır. (Şirketinizin) kredi departmanı başkanı, bu kredi limitini genişletebilir veya daraltabilir ve kredi vermeden önce belirli müşterilerden kişisel, kurumsal veya banka garantisi talep edebilir. Tüm kredi geri ödeme koşulları net 60 gündür.

Kredi departmanı, müşterileri onaylamak ve kredi tutarlarını belirlemek için yeni kredi başvurularını gözden geçirecektir. Kredi raporlarında düşük kredi puanları, beş yıldan az kredi geçmişi veya 1:1’in altındaki oranlar ortaya çıkarsa, başvuru sahibinin kredi seviyesi maksimumdan daha düşük olabilir. Aynı şekilde, kredi departmanı incelemesi bu ihtiyacı belirlerse, adında kredi bulunan bir cari hesabın kredisi değiştirilebilir.

Tüm müşteri satış koşulları (şirketinizin) mevcut satış programlarına ve promosyonlarına göre standartlaştırılmıştır. Kredi departmanı başkanı, satış sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak için gerektiğinde bu programların ve promosyonların koşullarındaki tüm değişiklikleri onaylayacaktır. Tüm müşteriler için satış koşulları net 60 gündür.

(Şirketinizin) kredi yöneticisi, müşterilere kredi verilmesini onaylama ve müşterilerle kredi durumları hakkında konuşma yetkisine sahiptir. Kredi ekibinin geri kalanı, yalnızca borçlarını ödeme talimatlarını sağlamak için müşterilerle iletişime geçecektir.

İmza:
_________________________ (imzanız, unvanınız ve şirket adınız)
_________________________ (müşterinizin imzası, unvanı ve şirket adı)

Müşteriniz adına çalışmaya başlamadan önce veya faturanızı gönderirken bu poliçeyi müşterinize imzalatmalı ve size iade etmelisiniz. Müşterileri sorumlu tutmak için kredi politikaları gerekli olmasa da, yukarıdaki dilden de anlayabileceğiniz gibi, zamanında ödeme alma şansınızı büyük ölçüde artırabilirler ki bu da iyi bir iş demektir.

Sitemizdeki Yazıları ve Telegram’a Özel Yaptığımız Paylaşımları Kaçırmamak İçin Telegram Kanalımıza Buraya Tıklayarak Hemen Katılın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)