Girişimcilik

Bir Girişimde Bulunmadan Önce Muhakkak Sizde Bulunması Gereken 4 Unsur

Bir Girişimde Bulunmadan Önce Muhakkak Sizde Bulunması Gereken 4 Unsur

Yeni bir fikir ürettik ve bir girişimde bulunma kararı verdik. Çok güzel. Fakat ürettiğimiz bu fikrimizle birlikte çalıştığımız işi bırakarak işimizi kurmamız halinde, girişimcilik ile ilgili bazı temel unsurların bizde olup olmadığından emin olmak zorundayız.

Bu ana unsurlara sahip olmayan veya kendini bunlara göre hazırlamayan birçok girişimci maalesef sonu hüsran olan bir yolculuğa çıkmak durumunda kalıyor. Eğer uzun bir yol kat etmek yerine kestirmeden gitmeyi düşünüyorsanız 4 temel unsurun sizde bulunduğundan emin olmalısınız.

1- Yoğun Takvime Hazır Olmak

Birçok girişimcinin kendi işini kurmak adına çalıştığı işten ayrılmasının sebebi, sürekli fazla mesai yapması olarak gösteriliyor. Birey, burada fazla mesai yaparak başkalarına kazandırmak yerine kendi işimde çalışsam daha çok kazanabilirim şeklinde fikir yürütüyor. Doğru bir düşünce yöntemi olmasına rağmen, kendi işinizde çok daha fazla çalışacağınızı hesap etmeniz gerekiyor. Çünkü para kazanabilmek ancak çok çalışmakla mümkün olabiliyor.

2- Yaptığın İşi Tutkuyla Yapabilmek

İnsanlar başkalarının işini zorunlu olmasalar bile tutkuyla yapabiliyor. Normal olması gereken durum kişinin işinin gereği olan görevleri yerine getirmesi ve teslim etmesidir. Fakat kendi işinizi yapıyorsanız durum oldukça farklıdır. İşinizi bitirip son halini incelediğinizde kendi işinizi sevdiğiniz ve yaparken zevk aldığınızı hissetmeniz gerekir.

3- Kötü Günlerin Geleceğini Bilmek

İnsan olup ta kötü gün yaşamayan neredeyse yok gibidir. Girişimci kendisini kötü günler için psikolojik olarak hazırlamalı ve güzel günlere erişebilmek adına kötü günleri nasıl atlatacağına dair planlarını hazırlamış olmalıdır. Kötü günlere psikolojik hazırlığın yanı sıra maddi olarak da hazırlanmalı, kötü günler için kenarda kötü gün parası bulundurmalıdır. Böylece yaşayabileceğiniz kötü günlerde ihtiyat akçenizi kullanabilir, kötü günleri atlatınca yerine yeniden koyabilirsiniz.

4- Sabırlı Olmak

Bazı dönemlerde işler ve sorunlar üst üste gelebilir. Böyle durumlarda sorunları göğüslemeye her zaman hazır olmalısınız. Olası zor günlerinizde sabrederek düzenli çalışma sisteminizi devam ettirmeniz halinde sorunlarınızın çözüme kavuştuğunu göreceksiniz. Sorunlar yaşanırken sabır göstermeli ve önünüze gelebilecek her türlü sorunu sabrederek çözmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)