Girişimcilik

Başarılı Girişimcilerin 5 Ortak Özelliği

Başarılı Girişimcilerin 5 Ortak Özelliği

Başarılı bir girişimci olup olmadığınızı öğrenebilmek ve başarılı girişimcileri diğerlerinden ayıran özellikleri bilmek istiyorsanız yazımızı inceleyebilir, değerlendirmeler yaparak buna siz karar verebilirsiniz.

Tutku ve Motivasyon

Girişimcileri başarılı kılan birçok farklı unsur olsa da, bunların en önemlisi tutku ve gerekli motivasyona sahip olmaktır. Bu özelliğin sizde olup olmadığını değerlendirmek için şu soruları kendinize sorabilirsiniz.

Geceleri beni uyanık tutan bir şey var mı?

Yapmaya başladığım ve geliştirmek için çaba sarf ettiğim bir şey var mı?

Hayatımın geri kalan bölümünde, yapmış olduğum şey kadar isteyerek yapabileceğim önemde bir şey var mı?

Kendi oluşturmuş olduğunuz fikirleri sermaye sahiplerine yöneltmek için bir örnek oluşturmak ve başarı,  tutku ve kararlılığın sonucunda elde edilir.

Risk Almaktan Korkmamak

Girişimcilerin hayatlarında risk her zaman vardır. Belirsizliğin geleceğine dalmaya hazır olan girişimcileri, tüm riskleri aldıkları takdirde girişimci sıfatını hak ederler. Gerçek girişimciler para ve zamanlarını bilinmeyenler konusunda riske atmaya istekli olmakla beraber, rezerv kaynaklarını da koruma altında tutarlar. Başarılı bir girişimci kendisine aldığım bu risk kariyerim, zamanımın ve paramın kaybolması anlamına mı geliyor sorusunu sorduktan sonra, başarısız olması halinde ne tür bir yol izlemesi gerektiğini de önceden kurgulamalıdır.

Kendine İnanç, Sıkı Çalışma ve Özveri

İyi bir girişimci kendisini projelerine adamıştır. Kendilerine en üst düzeyde güvenen ve inanan girişimci, dışardan işine yoğun ilgi duyan ve inatçı kişiler olarak görülebilir. Fakat girişimciler açısından bu durum, girişimleri başarıya sonuçlandırmak zorluklara karşı durmak anlamına gelir.

Uyarlana bilirlik ve Esneklik

Tutku ve adanmışlığın önemi oldukça büyüktür. Fakat müşteri ve Pazar gereksinimleri konusunda esnek olamamak, başarısızlığın sebeplerinden biri olacaktır. Başarılı bir girişimci, sundukları teklifleri çeşitlendirecek ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek optimizasyonlara veya özelleştirmelere oldukça sıcak bakar.

Ürün ve Pazar Bilgisi

Girişimciler piyasayı iyi analiz etme özelliğine sahiptir. Ürünlerini kendi içleri ve dışlarında oluşan dinamiklerle birlikte değerlendirir. Çoğu zaman başarılı olan iyi girişimciler değişen pazar dinamiklerini, pazar ihtiyaçlarını ve rakiplerinin hareketlerini iyi analiz edebildikleri için başarılı olurlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)