Girişimcilik

Başarılı bir Mentor İlişkisi Nasıl Oluşturulur

 

Monkey Business Images için resim / Shutterstock
  • Zorlu kararların alınmasında yardımdan günlük kariyer tavsiyesine kadar, bir mentor kariyer boyunca size rehberlik edebilir.
  • Başarılı ve daha deneyimli birinden geribildirim almak kariyerinizi bir üst seviyeye taşıyabilir.
  • Başarılı olmak için, bir mentor ilişkisi hem mentordan hem de mentinden özveri ve bağlılık gerektirir.

“Herkesin bir sırdaşa ihtiyacı var … tavsiye almak için,” dedi. Jobvite. “İster kendi şirketinizi isteyin, ister şirketiniz tarafından bir görevlendirilmiş olun, bir akıl hocasına sahip olmak, kariyerinizde hangi aşamada olursanız olun harika bir varlık olabilir.”

Bir akıl hocası, bir lider, bir stratejist, bir danışman veya bir yönetici olarak becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Kariyer yolunuzun gidişatını olumlu yönde etkileyen sağlam kararlar almanız veya endüstriniz için gerekli becerileri kazanmanız konusunda size rehberlik edebilirler. Girişimcilik sektöründe bir mentor, yeni işlerinize, fonlama zorlukları, evrak işleri, müşteri bulma ve projeler sunma gibi bir girişimin doğasında bulunan tuzaklar aracılığıyla başarılı bir şekilde rehberlik etmenize yardımcı olabilir.

Fakat her ilişki gibi başarılı bir mentor ilişkisi kurmak ve sürdürmek zahmetsiz değildir.

“Mentorunuzla ilişkinizi inşa etmek iş arama gibidir – bu ilişkiyi geliştirmek ve büyütmek için zaman, çaba ve odaklanmanız gerekir,” dedi. Canavar. “Hayalinizdeki iş kucağınıza düşmeyecek gibi, mükemmel akıl hocası ilişkisi de olmayacak.”

Mentilerin nasıl başarılı bir mentor ilişkisi kurabileceğine dair bu altı ipucuna göz atın.

Etkili bir mentor bulmak için Salemi önce hedeflerinizi belirlemenizi önerir – bu sizin için kimin iyi bir akıl hocası olacağına karar vermenize yardımcı olacaktır. İlişkiden ne almayı umduğunuz gibi kendinize sorular sorabilirsiniz. Ne vermeyi düşünüyorsun?

“Mentor sadece bunun ne olduğunu anladıktan sonra ihtiyacınız olan rehberliği ve desteği sağlayabilir,” diye ekledi Salemi. “Hedeflerinizi belirledikten sonra, doğru uyumu bulmak önemlidir ve genellikle kişilik ve iletişim tarzına iner.”

Herhangi bir ilişki kurmak için birbirinizi tanımanız gerekir ve Salemi bunun özellikle bir akıl hocası ilişkisinde önemli olduğunu söylüyor.

“Meslektaşları ile akıl hocası ilişkisi kurmak için yaptıkları kurallar için de aynı kurallar geçerlidir” dedi. “Mesleki geçmişi ve kişisel beğeni ve ilgi alanları hakkında bilgi edinmek de dahil olmak üzere kişiyi tanımayı deneyin.”

Mentorunuz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, size o kadar yardımcı olabilirler. Onlara profesyonel geçmişleri ve geçmiş kariyer zorluklarında nasıl ilerlediklerini sorabilirsiniz.

İlişkinin büyümesi için mentorunuzla düzenli temas halinde olmanız gerekir.

“Tutarlı olun ve takip edin,” dedi Salemi. “Her üç ayda bir düzenli check-in’leri [örneğin] ve ardından yüz yüze toplantılar planlayın. Şahsen toplantılar güçlü bir ilişki kurmanın en etkili yoludur!” Unutmayın, akıl hocanız iyi niyetten zaman ayırıyor. Daha sık ulaşmak ve bu ilişkiyi canlı tutmak sizin üzerinizde olabilir.

Bitte, “İyi akıl hocaları, kariyerleri hakkında proaktif olan insanları cezbeder … öğrenmeye, çevrelerindeki insanların hayatlarına ilgi duymaya ve ellerinden geleni katmaya değer.” Dedi.

Her toplantıya hazırlıklı olun ve danışmanınıza kariyerinizde ilerlemeye istekli olduğunuzu gösterin.

Salemi, “Belli gündemlere hazır olun.” “Mentorunuzla her konuştuğunuzda, tartışmak istediklerinizin önünde bir taslak sunun. Hem siz hem de mentorunuzun toplantınızın sonunda hedeflerinize ulaşmış gibi hissetmelerini sağlayın.”

Bu strateji dört güçlü amaca hizmet eder. Mentorunuzla her karşılaştığınızda somut ve eyleme geçirilebilir bir şey öğrenmenize yardımcı olur. Mentorunuzun size en iyi tavsiyeleri konusunda rehberlik etmeye hazır olmasına yardımcı olur. Ayrıca mentorunuzun mentorluğu ciddiye aldığınıza ve her iki zamanınızı da iyi bir şekilde kullandığınıza inanmasına yardımcı olur. Son olarak, mentorun yaptıkları iş hakkında iyi hissetmelerine yardımcı olur. Bu iyi hissetme duygusu, aranızdaki ilişkiyi güçlendirecek ve mentorunuzun masaya geri dönmesini sağlayacaktır.

Kariyer hedefleri ve yolları değişir. Mentor ilişkileri sonsuza kadar sürecek şekilde tasarlanmamıştır ve sorun değil. Mentorunuz her zaman değerli bir iletişim kuracak olsa da, ilişkinin ne zaman ilerlediğini bilmek önemlidir.

Salemi, “Zaman içinde ihtiyaçlar değiştikçe akıl hocanızı aşabileceğinizi unutmayın.” Dedi. “Bu mentor belirli bir alanda şaşırtıcı olsa da, başka bir alanda o kadar bilgili olmayabilir.”

Teşekkürler çok yol kat ediyor. Danışmanınıza tavsiyelerini ve zamanlarını takdir ettiğinizi bildirin.

“İlişkiniz boyunca minnettarlığınızı ifade ettiğinizden emin olun,” dedi Bitte. “El yazısıyla yazılmış bir teşekkür notu, buna değer herhangi bir iş yapabilir.”

Salemi, “Zaman hepimiz için önemlidir ve mentorunuzun toplantılarınıza, e-postalarınıza ve genel ilerlemenize ayırdığı zaman takdir edilmeli ve tanınmalıdır.” “İster basit bir e-posta isterse el yazısıyla yazılmış bir not olsun, mentorunuza girdilerine ne kadar değer verdiğinizi gösterin.”

Mentorluk dünyasında herkese uyan tek bir ilişki yoktur. Eğer ikiniz kendi başınıza birlikte çalışıyorsanız, karşılıklı olarak faydalı olduğu sürece ilişki devam edebilir. Bazı mentor-mente ilişkileri ömür boyu sürer ve genellikle zaman içinde daha adil hale gelir.

Daha resmi bir mentorluk programının parçasıysanız, izlemeniz gereken zaman gereksinimleri olabilir, bu nedenle programınız hakkında tam olarak bilgilendirildiğinizden emin olun. Yönergeleri bilmek aynı zamanda mentorluk için iyi bir aday olduğunuzu ve fırsatı ciddiye aldığınızı gösterir. İyi bir kural, altı ay boyunca ayda bir kez toplanmak ve daha sonra son birkaç planlı toplantıda birlikte devam edip etmeyeceğinizi yeniden değerlendirmektir.

İyi bir akıl hocası ilişkisi size tavsiye, strateji ve içinde çalıştığınız dünyayı daha iyi anlamanız için güçlü bir kaynak sağlar. Bu ilişki, iş rolünüzü tanımlamak ve anlamak, işteki herhangi bir problemde gezinmek ve sizi en iyi çalışma – bu da kurumsal dünyada tanıtımlara veya girişimcilikte uzun vadeli iş başarısına yol açabilir.

Aynı zamanda ilişki, mentor için de fayda sağlar ve deneyimleri için duyulmuş ve değerli hissetmelerini sağlamak için bir yol sağlar. Bir mentor tarafından sağlanan perspektif, en iyi olmanıza yardımcı olarak kariyerinizi yükseltebilir – eğer uzun vadede meşgul olmak, dinlemek, soru sormak ve ilişkiyi geliştirmek istiyorsanız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)