Girişimcilik

Başarılı Bir İş Çıkışı için 10 İpucu

 • İşinizi bırakmak, işyerindeki son gününüze bildirimde bulunduğunuz andan itibaren profesyonel kalmanızı gerektirir.
 • İşten ayrıldıktan sonra amiriniz ve iş arkadaşlarınızla iyi bir ilişki sürdürmek, sektördeki itibarınızı korumak için gereklidir.
 • İşten ayrılmadan önce ve sonra değiştirmenize yardımcı olmak, geçişi tüm taraflarda kolaylaştırır.

Gün sonunda geldi: İki haftalık bildiriminiz sona erdi ve mevcut iş yerinizin kapısından son kez çıkmak üzeresiniz. İster bu işi geride bırakmaktan gerçekten üzüntünüz, isterse saatten çıkana kadar dakikayı saymış olsanız da, şansınız, gitmeden önce bir çıkış mülakatından geçmeniz gerekecek.

Mevcut işinizi yönetim veya işyeri ile ilgili sorunlar nedeniyle terk ediyorsanız, bunu görüntüleyebilirsiniz röportaj şikayetlerinizi yayınlama ve sizi sefil yapan süpervizörlerle bazı seçme sözleri edinme fırsatı olarak. Ancak kariyer uzmanı Alexandra Levit, ayrılmanıza yol açan saatler ve günler içinde olumsuzluğunuzu minimumda tutmanızı tavsiye etti.

“Röportajlardan çıkmak söz konusu olduğunda, genel kural, söyleyecek güzel bir şeyin yoksa yalan söylemek,” diyor Levit, Üniversitede Kurumsal Öğretmiyorlar (Ed.3, Kariyer Yayınları, 2014). “Mümkün olduğunca resmi işlere bağlı kalın ve yapıcı eleştiri sağlamanız gerekiyorsa, incelik ve dikkatle ilerleyin. Düşündüğünüzden daha küçük bir dünya ve bu insanlara ne zaman ihtiyaç duyacağınızı asla bilemezsiniz. en azından gelecekte size referans olması için şirketteki bir kişiye güvenebilirsiniz. ” (İlgili makaleyi okuyun: İşinizden Çıkmanın 10 Akıllı Yolu)

Yolda harika bir referans alma şansınızı artırmak için Levit, kısa bir süre önce yapılacak işinizde köprülerinizi kişilerle “yanmaz” hale getirmek için şu 10 adımı izlemenizi tavsiye etti:

Patronun bölümden başka birinden değil, haberleri sizden duymasını istiyorsunuz. İş arkadaşlarınızı bırakma konusundaki endişelerinizi boşaltmaktan kaçının. Patronunuz ilk önce bir başkasından gelen haberleri duyarsa, öyküyü kontrol etme şansınızı kaybedersiniz ve kariyerinizi zayıflatabilirsiniz. Personel söylentileri ayrılma nedenleriniz hakkında patronunuza yanlış bilgi verebilir. Bunun yerine, sadece amirinizle konuşun ve istifanız için kısa bir açıklama yapın.

Bu, standart iş çıkış görgü kurallarıdır, ancak bazı çalışanlar daha az bildirimde bulunarak işverenlerini bir yedek bulmak için zorlarlar. Şirket daha erken ayrılmanızı istemedikçe tüm iki hafta boyunca kalın. Başarılı bir iş çıkışı için istifa, asla aceleci bir karar olmamalıdır. Amirinizle konuşurken, son gün önerdiğinizi söyleyin. Mümkünse, bir yedek işe alınana kadar amirinizin pozisyonda kalma isteğini yerine getirmeye çalışın.

Harika yeni konseriniz hakkında sürekli övünerek veya konuşarak meslektaşlarınızı yabancılaştırmayın. İstifa nedenlerinizi çevirerek iyi şartlarda bırakın. Daha büyük ve daha iyi şeylere geçtiğini söyleme. Bunun yerine, patronunuz ve iş arkadaşlarınız kendilerine veya işe karşı kişisel bir şey gibi hissetmemelidir.

Doğru olup olmadığına bakılmaksızın, böyle harika insanları geride bıraktığınıza pişman olduğunuzu gösterin. Başarılı bir iş çıkışının en önemli kısmı otobüsün altına kimseyi atmaktan kaçınmaktır. En iyi şartlardan ayrılmasanız bile, suçlama oyununu oynamayın. Eski meslektaşlarınızla veya yöneticilerinizle konuşarak kariyerinizi mahvetmek istemezsiniz.

Son gün kapıdan çıkana kadar işinizden sorumlu olduğunuzu unutmayın. Atanan hiçbir hesabı veya projeyi ihmal etmeyerek tüm taraflarda geçişi kolaylaştırın. Daha sonra kariyerinizde eski amirlerinizi referans olarak kullanmanız gerekebileceğini unutmayın.

Bu profesyonel kişi için çok çalıştınız, bu yüzden patronunuzu ve meslektaşlarınızı doğru izlenimle bırakın. Nazik olun ve fırsat için amirinize teşekkür etmeyi unutmayın. İşin profesyonelce büyümenize nasıl yardımcı olduğunu açıklayın. Amiriniz istifanınıza olumlu yanıt vermese bile, iyimser kalın ve kritik açıklamaların sırtınızdan kalkmasına izin verin. Şefiniz muhtemelen iyi bir çalışanı kaybettiğini biliyor ve iş değişikliğiniz üzerinde acı çekebileceğini biliyor.

Şirketinizin insan kaynakları departmanından bir temsilci ile randevu alın. Kullanılmayan hastalıklar veya tatil günleri için sosyal haklar ve tazminatla ilgili haklarınız olduğunu anlayın. İşiniz boyunca herhangi bir tasarruf veya emeklilik planınız varsa, fonların nasıl transfer edileceğini veya nakit olarak nasıl çıkarılacağını belirleyin.

İş arkadaşlarınızın iş yükünüzü sorunsuz bir şekilde değiştirebilmeleri ve yeni işinizde sizi aramaları gerekmeyecekleri materyalleri bulmalarını kolaylaştırın. Açık iş projelerini veya hesaplarını detaylandıran elektronik tablolar oluşturun. Ayrıldıktan sonra iş arkadaşlarınızın veya amirlerin ihtiyaç duyabileceği dosyalara erişim sağlayın. İşinizi iyi koşullarda bırakmak, son güne kadar takım oyuncusu olmak demektir.

Mevcut organizasyonunuz, siz orada olduğunuz sürece maaşınızı ödüyor. İşinizi iyi ellerde bırakmak şirkete borçlusunuz. Değişim amaçlı ürününüzü eğitmeyi teklif ederek veya son iş gününüzden sonra iş arkadaşlarınızın size ulaşabileceği iletişim bilgilerini sağlayarak iyi şartlar bırakın. Değişiminizin pozisyonda başarılı olmasına yardımcı olabilecek bazı ipuçları veya püf noktaları bile bırakmak isteyebilirsiniz.

Bu, sizin tarafınızdan kişisel olarak geliştirilmemiş ofis malzemeleri ve çalışma malzemelerini içerir. Ofiste son gününüzde anahtarlarınızı ve kimlik etiketlerinizi verin. Masanızı temizleyin ve kişisel eşyalarınızı geride bırakmayın. Başarılı bir iş çıkışının diğer bir kısmı, herhangi bir iş bağlantısının ilgili kişiyi alabilmesini sağlamak için sesli mesajınızı ve e-postanızı güncellemektir.

Patronunuz bir profesyonel referans Gelecekte ayrılırken Levit, uzanmadan ve bir tane istemeden önce biraz zaman vermenizi tavsiye etti.

Business News Daily’ye verdiği demeçte, “Patronunuz ayrıldıktan sonra iyi bir referans alma olasılığınız yüksektir ve onunla olan deneyiminizi olumlu bir şekilde görebilir.” “Birkaç ay bekleyin ve daha sonra eski patronunuza telefon edin ya da orada çalışmaktan ne kadar hoşlandığınızı belirten bir e-posta gönderin ve gelecekteki bir referans olasılığını sorun.”

Etiketler

İlgili Makaleler

27 Yorum

 1. Çok faydalı ve bilgilendirici bir makale diyebilirim.Emeğinize sağlık.İnsanlara böyle yararlı bilgiler sunduğunuz için teşekkür ederim.Gerçekten okuduktan sonra çok motive oldum.Mükemmelsiniz.

 2. Gerçekten çok faydalı bilgiler var bu makaleleri herkesin okuması gerek tavsiye ederim

 3. Bilgilendirici bir yazı olmuş. Yazıdan birçok önemli nokta çıkardım. Fikirlerinizi insanlarla paylastiginiz için teşekkürler.

 4. Girişim planı olanlar için gerçekten çok faydalı makale kesinlikle bu makaleyi inceleyip okuması gerekiyor.

 5. Bilgilendirici yazı olmuş gerçekten güzel ve başarılı bir konuya değinmissiniz faydalı bilgiler var süper harikasınız

 6. Gayet çok kaliteli bir site işimize yarar herkese önririm
  Herkes in işine yarayabilir

 7. Bilgiler çok faydalı umarım bu bilgilerle başara bilirim sizlerde burdan başarı bilgileri deneye bilirsiniz

 8. Gerçekten Bilgilendirici Bir Yazı Olmuş Çok Beğendim Okumanızı Tavsiye Ederim

 9. Bilgilendirici bir yazı olmuş. Yazıdan birçok önemli nokta çıkardım. Fikirlerinizi insanlarla paylastiginiz için teşekkürler

 10. Girisimcilik nedir? Girisimcilik nasil yapili?
  Gibi sorulari cok net öğrenmemize yararli bir site. Ayni zamanda e ticaretlede bilgi vermesi beni etkiledi.

 11. İyi bir yazı olmuş fikir oluşturmamda yön veriyor. İlerdeki kariyerim hakkında yol oluşturmamda yardımcı oldu

 12. Ya Bir Girişimci Olmanın Yararlarındanda Bahsetmis Başarılı Olmayan yoktur, Çalışmayan insan Vardır🤗 Emeğinize saglık

 13. Çok faydalı ve bilgilendirici bir makale diyebilirim.Emeğinize sağlık.İnsanlara böyle yararlı bilgiler sunduğunuz için teşekkür ederim.Gerçekten okuduktan sonra çok motive oldum.Mükemmelsiniz.

 14. Çok faydalı ve bilgilendirici bir makale diyebilirim.Emeğinize sağlık.İnsanlara böyle yararlı bilgiler sunduğunuz için teşekkür ederim.Gerçekten okuduktan sonra çok motive oldum.Mükemmelsiniz.

 15. bu makale bana çok şey kattı iş çıkışı hakkında artık daha donanımlıyım. işim hakkında artık daha dikkatli şeyler yapacağım

 16. Gerçekten çok faydalı bilgiler içeriyor. Benim için çok yararlı oldu. Kariyer basamaklarından biri de ayrılılan yerden profesyonelce veda etmektir. Çok teşekkürler emeginize sağlık

 17. Guzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş gayet güzel bir şekilde anlatılmış sade bir anlatım yapılmış bu konuyu artık daha iyi anlıyorum

 18. güzel ipuçları türkiyeye gerçekten büyük girişimciler lazım böyle makaleler artmalı ve daha fazla ipucu verilmeli

 19. Elinize sağlık. Gerçekten bilgilendirici ve aydınlatıcı bir yazı olmuş. Okurken birçok şeyi bilmediğimi farkettim. Benim için çok faydalı oldu. Teşekkür ederim.

 20. Yatırım yapmak isteyen insanların bilgi sahibi olabilmesi için faydalanabileceği kendini geliştirebileceği anlatımlar barındırıyor.

 21. Bence de yararlı bir yazı olmuş aklıma takılan bir kaç yer vardı günlük hayatta onları bunun sayesinde çözüme çıkardım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)