Kişisel Gelişim

Babil’in En Zengin Adamının 7 Kuralı!

Babil’in seçkin yöneticileri; bilgelikleri, girişimleri ve adaletleri ile tarihte yaşıyorlar. Babil, tüm ulusların egotizmlerine biat edecekleri ve dünyayı fethetmeye çalışan hiçbir gerici hükümdar üretmedi. Onlar, nasıl öğreneceğimizi bilirsek bize çok şey öğrettiler. ‘’Babil’in En Zengin Adamı’’, yer çekimine benzettiği yani evrensel ve değişmez 7 kuraldan bahsediyor.

Babil’in En Zengin Adamının 7 Kuralı!

1-Cüzdanını Büyütmeye Başla

Babil'in En Zengin Adamının 7 Kuralı! girişim avcıları

Kitapta zengin olmanın ilk kuralı basitçe “paranızı saklamak” tır. Kişi bunun ne anlama geldiğini ve nereden başlaması gerektiğini sorabilir. Yapmanız gereken ilk şey “Önce kendinize ödeme yapın”. Kazandığınız para miktarı önemli bir mesele değildir. Önemli olan “kazandığınız şeyin bir kısmı her zaman saklamanızdır” ve ne kadar az kazanırsanız kazanın yine kazancınızın onda birinden az olmamalıdır. Ödeyebileceğiniz kadar daha fazla olabilir. 100 dolar kazanıyorsanız, yapılacak ilk şey en az 10 dolar bir kenara bırakmak.

2-Harcamalarınızı Kontrol Edin

Babil'in En Zengin Adamının 7 Kuralı! girişim avcıları

Diğer çok önemli kural ise ” ikinci olarak geçim giderlerinizin (zorunlu giderler) ödenmesidir, giysi veya ayakkabı alırken ödeyebileceğinizden daha fazlasını almayın”. Kişi daha fazla kazandıkça daha fazla harcamamasına dikkat etmelidir. Aksini protesto etmedikçe, her birimizin ‘gerekli harcamalarımız’ olarak adlandırdığımız şey her zaman gelirlerimize eşit oranda büyüyecektir. Yaşam harcamalarımızın gelirimizin yüzde yetmişini aşmasına bir daha asla izin vermemeye kararlı olmak zorundayız.

3-Paranızı Büyütün

“Bir erkeğin serveti taşıdığı çantada değildir. Yeniden doldurmak için altın akışı olmazsa cüzdanınız hızla boşalır. Zengin, ne kadar liberal bir şekilde harcıyor olursa olsun, çantasını sürekli dolu tutan bir gelire sahiptir.” Kısacası, ne kadar paranız olduğu değil, sahip olduğunuz parayla ne kadar para kazanabileceğinizdir. Bu konuda tavsiye alın! Ve her zaman işini bilen birinden alın. Tavsiye çoğu zaman bedava verilen bir şeydir, ancak sadece sahip olmaya değer olanı aldığınıza dikkat edin. Bu konularda tecrübesiz birinden tavsiye alanlar, tavsiyenin yanlışlığını biriktirdiği paralarla öderler. Biriktirdiğiniz her parayı yeniden para getirecek bir işe koymak, parayı size geri getirecektir ve gelire süreklilik kazandırarak sizi zenginleştirecektir.’’

4-Hazinelerinizi Zarardan Koruyun

Kendi kendinize “ Daha büyük paralar kazanacağım hissine kapılırsam ana paramı riske atabilir miyim?” diye sorabilirsiniz . Kitap cevabı net bir şekilde veriyor ‘’’Hayır’’. Riskin cezası muhtemel kayıptır. Bu nedenle, dördüncü kural, sadece ana paranızın güvenli olduğu, istenirse geri kazanılabileceği ve adil bir dönüt getirecek yere yatırım yaparak paranızı kaybolmaya karşı koruyun. Bilge adamlara danışın. Altının karlı kullanımı konusunda deneyimli olanların tavsiyelerini güvence altına alın. Bilgelikleri hazinenizi güvensiz yatırımlardan korusun.

“Büyük bir pişmanlıktansa, küçük bir dikkat daha iyidir”

5-Konutunuzu Karlı Bir Yatırım Yapın

Paranızın yetenekli kullanımı altında iyi bir şekilde kazandırabileceği bilgelikleri ve deneyimleriyle güvenli bir şekilde korunabileceği, başarısı ortaya konulmuş kişi ve kuruluşlarla ilişki kurmaya çalışın. Şimdiye kadar, kazandığınızdan daha az harcayacağınızı, harcamalarınızı takip edebileceğinizi, paranızın size nasıl daha fazla para kazandıracağını ve sermayenizi güvende tutacağınızı öğrendiniz. Beşinci kural olarak, nerede yaşarsanız yaşayın, ödeyebileceğiniz bir yerde yaşıyor ve konaklama masraflarınızdan para birikimi yapabiliyor olun.

6-Gelecekte Bir Gelir Sağlayın

Büyüme çağında olanların ihtiyaçlarını ve ailenizin korunmasını önceden sağlayın. Her zaman kendinizin ve ailenizin geleceğini düşünün ve gelecekte para kazanacağınızdan emin olun.

7-Kazanma Yeteneğinizi Artırın

En önemlisi sayılabilecek ve  son kural “Kendi gücünü geliştirmek, çalışmak ve daha akıllı olmak, daha donanımlı olmak ve kendine saygı göstermek her şeyin temelidir’’ . Kendinizi eğitin ve ertelemeyin!

EKSTRA

“” Erteleyici “diye seslendi. “Bu o,” diye bağırdı, ellerini heyecanla sallayarak. “Geldiğinde fırsatı kabul etmez. Bekler. Şu anda çok işi olduğunu söyler. Fırsat… Erteleyicileri beklemez. Ona göre bir insan şanslı olmak istiyorsa hızlı adım atmalıdır. Çabuk reaksiyon göstermeyen erteleyiciler kaybetmeye mahkumdur.

“İş Fikirleri” Kategorisindeki  İçeriklere Ulaşmak İçin Tıklayın!

İnstagram Hesabımıza Buradan Ulaşıp Takip Edebilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)