Girişimcilik

Amerika Ticari Vize

Amerika Ticari Vize

Amerika ticari vize konusunda farklı türlere sahiptir. Ticari amaçlı ziyaretler için Amerika’ya gidecek olan Türk vatandaşları B1 ticari ziyaret vizesine başvuru yapmak durumundadır. Bu tür vizelere başvuru yapabilmek için, bölgenizde bulunan Amerikan konsolosluğu veya büyükelçiliklere müracaat etmek gereklidir. 6 aylık bir süre için verilen B1 vizesine başvuruların şahsen yapılması istenmektedir.

Başvuru sırasında parmak izi alınmakta ve karşılıklı bir mülakatla vize ön görüşmesi gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple Amerika vizesi talebinde bulunan kişinin bizzat bulunması zorunlu kılınmıştır. Vize başvurusu yapmadan önce DS-160 başvuru formunu İngilizce olarak elektronik ortamda eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmak gerekmektedir. Mülakat sırasında formda yazdığınız bilgilerin doğrulanması gerekeceği için formun hatasız doldurulması önem taşımaktadır.

Ticari B1 vize başvuruları yaklaşık 3 iş günü içerisinde cevaplanarak başvuru yapan kişinin adresine pasaportlarıyla birlikte posta yoluyla gönderilerek başvuru süreci sonuçlandırılır. Fakat alınmış olan vize ticari veya Amerika turist vizesi de olsa ülkeye giriş için herhangi bir garanti sağlamaz. Ülkeye giriş çıkışlar gümrük polisinin yetkisinde bulunmaktadır.

Amerika Ticari Vize Türleri

Amerika ticari vize uygulamaları şirket kurmak suretiyle ticaret yapan kişiler veya yatırım yaparak ekonomiye katkı sağlayanlar için farklılıklar gösterir. Bu vize türleri arasında bulunan E 1 yatırımcı vizesi, mülteci olmayanlar ve ülkeleriyle Amerika arasında ticari işbirliği anlaşması olan ülke vatandaşları tarafından alınabilir. Amerika vize merkezi tarafından 2 yıllık sürelerle verilen bu tür vizeler, süre bitiminde yenilenerek sürecin devam etmesi sağlanabilir.

Yatırımcı vizesi ile Amerika’ya gelen kişilerin eşleri ve 21 yaş altı evlenmemiş olan çocukları da vize imkânlarından yararlanarak Amerika’da ikamet edebilmektedir. Süre bitimlerinde ise asıl vize sahibiyle birlikte Amerika vize yenileme talebiyle kalış sürelerini uzatabilirler.

Bir diğer ticari vize türü ise, Amerika toprakları dâhilinde yüklü miktarda yatırım yapan kişilere verilen E2 vizesidir. Bu tür vizeye sahip olan kişiler yurt dışına yaptıkları ziyaretlerden döndüklerinde vizeleri otomatik olarak yenilenmektedir. 2 yıllık olarak verilen E2 vizesi göçmen olmayan ve Amerika’yla ticari işbirliği anlaşması olan ülke vatandaşlarına verilmektedir. Tüm vize çeşitleri konsolosluk başvuruları sonrası ABD vize başvuru sorgulama sayfasından takip edilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)