İş Fikirleri

5 Maddede FİNANS YÖNETİMİ NASIL YAPILIR?

Finans; Banka, borç, kredi, hisse sendi, yatırım, birikim gibi bir çok kavramı düzenlemek ve faaliyete girmesini sağlamak demektir. Ve bütün bu kavramların incelenmesini, paranın değerini, kazancınıza kadar her türlü işin içindedir. 2000$ gibi bir para ile yatırım yaptığınızı düşünün o paranın 2 yıl sonraki, 4 yıl sonraki ve hatta 8 yıl sonraki değerini hesaplamaya, o değeri en üst seviyeleri çıkartmayı sağlar. Kısacası bir bireyin, kurumun ve kamusal işlerin ekonomisinin düzenlenip değer kazanmasıdır finans.

Finans Çeşitleri

Kişisel finans, bireyin kendi parasını veya fonlarını ilgilendirir ve yönetir, ayrıca birikim, hisse veya fon alımı satımı ve tasarruf planını ortaya çıkartır. Kurumsal finans ise bir şirketi veya bir kurumu ilgilendirir, o şirketin alım-satım işleri mali para yönetimi vs. Her şirketin gelir giderini hesaplayan bir Finans Müdürü vardır. Kamu finansı, Devlet kurumlarını ilgilendirmektedir. Devletin kasasındaki parası, fon yönetimini, ve uzun vadedeki yatırım planlarını çıkartır.

Finansal Yönetim

Paranız her zaman değer kazanmalıdır, peki nasıl olacak o iş dediğinizi duyar gibiyim 🙂 tabii ki banka fonları ile yapacağız. Siz uyurken bile para kazanacaksınız işte pasif gelir dediğimiz iş budur, siz durduğunuz yerde faaliyet göstermeden ve fazla yorulmadan, para kazanacaksınız. Ücretsiz hesap açmanızı sağlayan bir çok banka vardır. Örneğin; İş Bankası ve En Para eğer ilk defa duyuyorsanız bu iki bankayı iyice bir araştırmanızda fayda vardır. Bir hesap açtınız birikim hesabı diyelim, sizden sadece ayda bir hatta iki ayda bir devlet vergi gibi bir ücret kesecektir. Bu ücret 7 ile 9 TL arası bir rakamdır, tabii paranın artışına veya çokluğuna göre değişir bu rakam.

Fon Nedir?

Fon sizin en az zararla paranızın değer kazanacağı bir portföy işletmek amacı ile kullanılan bir yatırım seçeneğidir. Bazı internet siteleri size yardımcı olabilir yatırım konusunda, ne kadar parayla fon alacağınızı ve uzun vadede ne kadar para kazanacağınızı size söyler. Google’a fon hesaplama yazarsanız bir çok bankanın hesaplama sistemi karşınıza çıkar. Karşınıza gelecek tutar hemen hemen aynı olur.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi para karşılığı bir şirketin yüzdesini, payını satın almak ve ortak olmaktır. Bu işe 100.000 TL gibi bir parayla bile girseniz zararınız çok büyük olabilir, hatta paranızın tamamını bile kaybedebilirsiniz. Fakat işler yolunda giderse bu hikayenin tam tersi’de olabilir, yani 100.000 TL ile girilen bir işte 1 Milyon TL hatta daha fazla para ile de çıkabilirsiniz. O yüzden fon en başta daha rahat ve kolaydır.

Kimler Yatırım Yapabilir?

Biraz ilginç gelebilir fakat 0 yaşından büyük olmanız yeterlidir 🙂 Şaka değil, şimdi nasıl olduğunu anlatayım size. Eğer aileniz sizin adınıza bir bankaya gidip sizin adınıza siz bebekken bile hesap açtıysa, doğduğunuzda size takılan altınları, size verilen paraları ve kendileri size verdiği harçlıkları bankaya yatırabilir ve 18 yaşından sonra 10.000 TL’den fazla paranız olabilir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Bizlere destek olmak için lütfen reklam engelleyici kapatın:)